» Poradna » Počítačové sítě

UPC internet a LAN RJ11 -> RJ45

V bytě prarodičů mé přítelkyně byl internet od O2 - tedy připojený telefonním kabelem RJ11 ze zásuvky (která je v předsíni) do DSL modemu (který měla přítelkyně v pokoji) a z něj potom šly RJ45 do počítačů. Po letech si objednali UPC a vzhledem k tomu, že router bude umístěn tam, kde je původní telefonní zásuvka (v předsíni) a po bytě už jsou natažené původní kabely, přemýšlel jsem, jak toho využít. Moje otázka je, zda lze vzít ten kabel z telefonní zásuvky v předsíni (RJ11), píchnout ho do routeru od UPC (který má ale RJ45) a na druhém konci jej přepíchnout z O2 modemu (kde je také RJ11) do přítelkyně PC do LAN portu (který je opět RJ45). Případně pokud to nejde takto přímo (jakože vypadalo, že to nejde, když jsem s přítelkyní mluvil po telefonu), jestli by to fungovalo, kdyby se koupila redukce RJ11 -> RJ45. Nebo ten kabel prostě má málo "žil"? V síti se moc nevyznám, ale chtěl bych využít to, co už tam je, vzhledem k tomu, že kabeláž vede přes 2 pokoje a 3 stěny a musel by se tedy kupovat a tahat nový RJ45 kabel 20m. Případně lze v tomto směru využít původní modem od O2? Že by se připojil k routeru od UPC? Díky moc za odpovědi a rady.Tady je schéma, aby to bylo lépe pochopitelné. Důležitý je PC1 a PC3, dvojka je notebook, ten může běžet na Wifi a není nutno jej řešit.https://www.dropbox.com/s/v75n81qlwl37qbu/Sch%C3%...

Odpovědi na otázku

Nevymýšlej nesmysly. Do portu LAN routeru připoj switch. A do něj stávající kabely UTP.

Ethernet do telefonního kabelu jen zapojením RJ11 kostky do RJ45 díry nedostaneš (najdi si pinout), navíc telefonní kabel nemá kroucené páry, takže i po nacvaknutí RJ45 koncovky data nepřeneseš (nebo jen veeelmiii poomaaaluuu).20m Ethernet UTP kabel jsem tady včera viděl v dotazu za cca 100,- to tě snad nezabije Routery se propojují z LAN do LAN, ten "podřízený" musí mít vypnutou službu DHCP a LAN IP nastavenou do sítě kterou obsluhuje "hlavní" router, ale mimo jeho DHCP pool (rozsah).

Nejde o cenu, jde o nutnost překopat půl bytu :D Ten kabel je maličkost, ale chtěl jsem vědět, jestli nejde nějak využít toho, co už tam je. K tomu switchi - nepochopil jsem, jak by mi to vyřešilo problém, když po RJ11 dle MXiQ internet nepojede. Ale jak říkám, nevyznám se v síti, umím si maximálně nastavit wifi a zapojit router do PC, na ostatní věci hledám návody :)Ještě tedy k tomu kabelu:1) O kolik se mi zhorší přenos signálu, pokud kabely napojím takovou tou spojkou? (mám doma 10m kabel + nějaký další kratší a nějaké spojky se najdou)2) Jaký je rozdíl v UTP kabelu kategorie 5 a 6? Na czc je rozdíl cca 70Kč na 20m (137 vs 203) - poznám to nějak, nebo můžu vzít v klidu ten levnější?

Když čtete ty návody, co si to takhle vygooglit?Spojka pro vás nebude mít vliv, kabel vemte levnější. Chcete li vědět víc, zavolejte strejdovi Google.

Co to zase meleš? V úvodním dotazu jsi psal:"kabeláž vede přes 2 pokoje a 3 stěny"=> kabely UTP jsou už připravené.Prostě je jen zapíchneš do switche => práce na minutku.Jestli nezvládneš zapíchat UTP do portů RJ-45, zavolej si na to odborníka. Pokud nemáš switch, doporučuji levný a spolehlivý:TP-LINK TL-SG1008Dhttp://www.lan-shop.cz/tp-link-tl-sg1008d-tl-sg1... Osmiportový switch pro běžnou domácí LAN stačí.

Konektory RJ11 a RJ45 su len pasivne (priblble) pripojenia.Do konektora RJ45 sa da pripojit aj RJ11, ale to je asi tak vsetko.Protokol prenasania udajov cez telefonnu je upne iny (modulovany na nosnej a preto potrebuje MODulovat a DEModulovat data (sktatka MODEM).LAN kabel je elektricky uplne iny.Ale cim si ma pritlacil, je to ze UPC prenasa data cez kablovku (koaxialny kabel), aspon v SK."Tady je schéma ... ", ked si myslis, ze si budem vytvarat konto na nejaky "Dropbox", tak si myslis zle.

1) Ok, "díky" všem za odpovědi, alespoň vím, že už se tady víckrát ptát nemám, protože víc než odpověď se tu z lidí snaží udělat debila.2) Na dropbox se není nutné registrovat.3) Jak píšu i jsem to nakreslil, přes 3 stěny a 2 pokoje je natažená telefonní linka (RJ11), ne UTP, nebo jak se to sakra jmenuje, proto jsem to popsal tak, aby bylo pokud možno jasné, co myslím.4) A přes co vede UPC? Vypadá to jako koaxiální kabel a strká se to tam kam koaxiální kabel? Vypadá a strká. Je mi celkem fuk, jak to je odborně a přesně (nevede to UPC snad po optokoaxiálním kabelu?), chtěl jsem to od sebe jenom odlišit.5) Koupím 20m UTP a vyřeším si to sám.

Pardon, odpovedal som Ti v mojom volnom case a zadarmo.1. Uviedol som nejake informacie, ktore mozno mas, ale to nemozem tusit.Mudry sa pouci (mozno podakuje), blby si mysli ze utocim na jeho ego a sprava sa ako Ty.2. Uplne blba odpoved: Ty sa registrovat nemusis, pretoze tam registraciu mas.Ale vyzadovat od kazdeho, aby sa registroval na to, aby si pozrel Tvoju schemu ...Dalsie odpovede nepisem, pretoze bod 1. a 2.

Rozepisovat se tady do podrobností o vlastnostech kabeláže pro analogové telefonní linky, TP Ethernetu a koaxiálech kabelovky nejde, na to je wikipedie Nikdo tady neplatí za otázky, ani není placený za odpovídání, takže odpovědi jsou, jaké jsou. Občas i ostřejší. Musíš si sám přebrat čemu věřit a jinak než dohledáním podrobností (google a wiki) to nepůjde.Kup těch 20m UTP kabelu, natáhni ho místo telefonního a nenech se hned rozčílit.

Tak z pricnipu funkce telefonní kabel snejvětší pravděpodobností bude klasická "dvoulinka" naproti tomu počítačový ethernet má min2 páry (4dráty) navíc kroucené. takže už jenom kvůli tomu to nepůjde.Něco jiného by bylo kdyby to byla nějaká novostavba a rozvody by už byly v klasickém počítačovém UTP - po těch lze bezproblému zprovoznit jak počítačový ethernet tak telefonní analogovou linku.Dále z pricnipu fungování nelze ADSL modem resp jeho "internetový" port (RJ11) připojit do routeru s ethernetem.Rozdíl mezi CAT 5 a CAT 6 je zejména v "kvalitě" a certifikaci na přenosové rychlosti ve zkratce asi takto: CAT5 = 100Mbit CAT5e= až 1000MBit CAT6= až 10000Mbit

Specifikum českých "poradních" diskuzních for je to, že se na ně odborníci chodí předvádět. Takže když laik sesmolí svůj problém, první odpověď někoho pro koho je to denní chleba je něco jako: "nevymýšlej kraviny a udělej tohle.." A následuje nějaké souvětí jehož účelem není zprostředkovat laikovi informaci a dát mu polopatický návod, ale předvést se.Tohle platí na všech českých odborných forech. O programování, stavebnictví, plyn a vytápění a elektro zejména. Nevím čím to je.Ale řešení je překvapivě jednoduché pokud umíte anglicky. Jít si pro radu na anglojazyčná fora. Tam lidi nechodí exhibovat, ale prostě vám poradí. Ti, co radit nechtějí, prostě na takových forech vůbec nejsou. Ti co na taková fora chodí, tak prostě poradí, protože proto na nich jsou. Chápou, že tomu jsou taková fora určená. Laici něco řeší a poprosí o radu a oni pokud vědí, tak radu poskytnou a nepotřebují si honit ega. U nás je to halt jinak, podívejte se na téměř každý dotaz. Pořád to samé. Namachrované exhibice místo odpovědi. Jděte na anglofora a máte po starosti.

A proč bude modem UPC v chodbě? Normálně je tam, kde je TV zásuvka a to bývá v obýváku. Odtud už by to šlo propojit?

Co na ten starý tel.kabel navázat UTP a protáhnout to? Pokud tedy není zaházený ve zdech...