» Poradna » Počítačové sítě

UPC blokuje port 53

Ahoj,právě jsem se dozvěděl, že UPC blokuje na svém routeru, který klient musí využívat, port 53, což je třeba důvod, proč mně nejdou povolit webové služby od HP.Ve všeobecných podmínkách ani nikde jinde jsem informaci nebo upozornění na blokaci tohoto portu nenalezl.Chtěl bych se tedy zeptat, jaký na to máte názor.

Odpovědi na otázku

A kde ses to dozvěděl, že to blokuje? Obvykle žádní z velkých poskytovatelů nic neblokují.

Za žádnou cenu mně nešly povolit webové služby od HP. V jiném bytě, kde mám jiného poskytovatele internetu, šly povolit bez problémů. Po dotazu na technickou podporu UPC mně bylo sděleno, že příčinou je blokace portu 53, který nemohou odblokovat.

Je někde specifikováno, že HP webové služby potřebují mít povolen port 53 směrem dovnitř?Já to nikde v požadavcích nenašel.

Tak možné to je. Pokud mají mít možnost vzdáleně konfigurovat tvůj router (například z důvodu té wifiny), tak pro to musí nějaký port vybrat. A asi holt vybrali port 53. Tak není divu, že tenhle jediný port nemůžeš měnit.

Port pro DNS? To asi ne... neni to spis z duvodu aby jsi nedelal DNS resolver pro pozadavky z internetu?

Ono je to spis pro to, aby jejich zakaznik musel pouzivat jejich DNS servery - coz neni vzdy zadouci.

Žádný port směrem ven neblokují. Nešiřte paniku.Velké procento jejich zákazníků používá DNS googlu nebo něčeho jiného. Umíte si představit ten jekot kdyby to zablokovali?Pokud blokují port 53 tak jen v jednom směru.On asi málokdo potřebuje, aby na jeho routeru běžel DNS resolver přístupný zvenčí.

Přesně tak, žádný z velkých poskytovatelů neblokuje žádné porty směrem ven, to dělávají jen vesničtí garážoví "takyposkytovatelé", kteří to ještě většinou zdůvodňují tím, že je to pro vyšší zabezpečení zákazníků :D Jenže tazatel podle mě ani sám vůbec neví, co vlastně chce, protože tady si stěžuje na blokovaný port 53 u UPC a ve vedlejším vlákně se naopak ptá, jak na routeru port 53 zablokovat :D

No spousta i velkych ISP blokuji tyhle porty 53, 25,... a nebo jejich traffic lepe unaseji na svuj server. A prichozi porty netreba resit, zakaznik je za NATem a nazdar. A pochopitelne vsechno zlo je zalozeno na konani dobra.A ani s IPv6 se to nelepsi. Na co RFC, tukanum (platicim zakaznikum) staci pridelit /64 a to jim staci - proc zbytecne plytvat, co kdyby maly cesky ISP mel casem nahodou treba 4 mld zakazniku.

Nesirim paniku. O smeru tazatel nic nepsal, o tom, ze ta blokace je smerem dovnitr pises jen ty (tj. jak to vis? A ta blokace je na src port nebo dst port a TCP nebo UDP?).Ono popravde pokud zakaznik UPC nema verejnou IP jako naprosta vetsina jejich zakazniku, tak je uplne jedno jake porty dovnitr blokuji...

Jak vím, že blokace není směrem ven?Vždyť jsem to psal, velké procento zákazníků používá DNS Googlu a pod. Vidíš snad plný internet výkřiků "nejde mi internet u UPC"?Ani já u UPC nepoužívám jejich DNS a jak vidíš na internet se dostanu.U UPC většina zákazníků má veřejnou adresu. Je zjevné, že o tom nevíš nic.

Já jsem ten, který používá DNS od Googlu a CZ.NIC, místo UPC DNS a bez problémů.

Port 53 a TCP a UDP je u UPC zakazan + dalsi porty

Ten port si nemýliš nahodou s protokolom 53?icmp protokol má napríklad čislo 1, tcp protokol má šíslo 6Protokol č.53 má označenie swipe a funkciu ako "ip with encryption"

Vymenit poskytovatele pripojeni. Ono UPC je proste kabelovka a inet pro "masy" a ty proste pouzivaji maximalne prohlizec na facebook a seznam.Jinou variantou je pouzit vlastni DNS na jinem portu nebo rovnou VPN.

Apropo k tomu ze port nemohou odblokovat - mohou, ale nechtej

tak ta pani na infolince asi nemuze, technik by asi mohl, ale nesmi.. tudiz nemuze.. - firemni smernice..

Ja to bral z pohledu cele firmy (firemni politiky). Konkretni zamestnanci jsou uz jen nastrojem firmy...

Blokuji odchozi nebo prichozi komunikaci?Co kdyz das modem do bridge rezimu?

Když dám modem do bridge režimu a za něj bych nasadil svůj router, port 53 blokovaný nebude. Ale když už jsem nucen si jejich router pronajímat (anebo jednorázově odkoupit), tak mně přijde to přijde škoda si kupovat další svůj router. Samozřejmě UPC není v mé lokalitě jediný poskytovatel internetu, ale při porovnání rychlost připojení vs. cena jsou zdaleka nejvýhodnější (429 Kč za 150/10). Konkurence se pohybuje kolem 399 Kč za 50/5.

Pro klidné spaní bych si stejně za jejich router dal svůj vlastní.

To je přece blbost. Pokud ten port blokují, tak u nich v síti, než až v modemu, takže přepnutím do bridge a zapojením vlastního routeru bys to rozhodně neobešel. Ale upřímně, podle mě řešíš nějaký nesmysl. Jsi schopen říct, kterým směrem je ten port podle tebe blokovaný?

Podle mne řeší nějaký nesmysl.HP webové služby fungují na principu emailu. Ta tiskárna dostane přiřazen emailový účet. A když se na ten mail něco pošle, tak to ta tiskárna vytiskne.Na co port 53 zvenčí?Chtělo by to aby specifikoval co vlastně má za konkrétní problém.

Asi před 5 lety se tu řešilo, že O2 blokuje porty 53 a 161 (myslím), takže pro to nemá důvod jen UPC.

Ale ve kterém směru? Směrem ven je rozhodně neblokovali.

A směrem dovnitř je nikdo nepotřebuje :)

O2 to začalo blokovat v roce 2013 jako reakci na vlnu DNS útoků. Ale samozřejmě směrem dovnitř!

DNS, dejme tomu, ale proc by blokovali SNMP?Neni/nebyl to spis 123, kvuli NTP amplification utokum (tj. podobne jako u DNS)? Ale to se oboji tyka spis serveru - bezni zakaznici doma asi DNS ani NTP server neprovozuji (ani omylem).

Urcite neblokuje a nikdy neblokovalo.Radeji reste, proc Vam to SKUTECNE nefunguje. Tj. tu opravdovou pricinu.

Na technické podpoře UPC mně bylo sděleno, že port 53 je blokován automaticky na jejich routeru a ani oni blokaci odstranit nemohou. Řešení, které mi nabídli, je na jejich routeru vypnout ochranu firewall, která port 53 blokuje.

Jaky proboha FW na jejich routeru?! Vicemene jste sam dokazal, ze nemate pravdu, prestoze setrvavate v bludu. :o)(Na mem=jejich modemrouteru nic blokovano neni. Ale mozna je to tim, ze nemam aktivovane nesmysly typu FW od providera. A cele to zarizeni je samozrejme prepnute do bridge a misto nej routuje jine / pouzitelne zarizeni.)

Firewall, který je na jejich routeru aktivován automaticky a je třeba jej ručně vypnout v nastavení routeru. Tento firewall blokuje port 53. Jen říkám, co mně bylo sděleno technikem UPC, "blud" jsem si nevymyslel já.

A mohl bys konečně napsat, ve kterém směru máš ten port blokovaný? Tady se o tom debatuje snad už měsíc a doteď se ti nepodařilo sdělit, jestli ho máš blokovaný v příchozím nebo odchozím směru. A to je dost zásadní rozdíl...

Tak im zavolaj znova a povedz im, nech ta neuvadzaju do omylu. Ak by blokovali port 53, tak by prestal fungovat kompletne cely internet pre vsetkych zakaznikov. Mozes si to vyskusat na googli. Alebo sa ti zda, ze ked blokuju port 53, tak by si mal sancu vobec nieco napisat na do poradne zive.cz?

Takže se asi nic nedozvíme. Ty sice vůbec netušíš, o čem vlastně píšeš, ale vzal sis do hlavy nesmysl, že ti UPC blokuje port 53, ale nejsi schopen ani napsat, kterým směrem. Jenže ven to být nemůže, protože by ti nefungovaly vůbec DNS a dovnitř to kvůli těm HP službám s vysokou jistotou není potřeba. Je nesmysl, aby ty služby fungovaly na portu 53. Takže podle mě řešíš úplný nesmysl, který s nějakými porty u UPC vůbec nesouvisí.

Neviem, ci 53, ale minimalne pred casom blokovali 135-139, 445 a este mozno nieco, samozrejme, na strane pouzivatela. Kedze UPC malo a este aj asi ma flatovu siet, keby to neblokovali, tak vsetci pouzivatelia budu clenmi jednej velkej workgroupy ;).Aj ich celkom chapem, pred rokmi poskytovali len transparentny modem, a omedzovali pripojenie len na 1 pocitac, ktory mohol mat celkom tragicke zabezpecenie, ak vobec nejake. Viem, ze dnes napr. robia "dobrovolne" port scanny pocitacov klientov, a ak tam najdu otvorene nieco nebezpecne, tak normalne poslu vystrazny mail, aby si to clovek zavrel/vypol.

Pokud jsi u UPC, tak si zaprve od nich nech zmenit venkovni IPv6 na IPv4, pokud nemas. A za druhe si ten jejich router prepni dobridge modu a za nej si dej vlastni router. A nemusis takove voloviny resit, fungovat ti bude vse.

O co místo hořekování nad blokací portu řešit problém?Původní problém byla nefunkčnost webových služeb HP?Co to má společného s portem 53? Ona je někde v podmínkách webových služeb funkčnost portu 53? Směrem ven Ti port 53 funguje. Jinak bys tu nepsal. Směrem dovnitř ho možná blokují. No a co? Na co ho potřebuješ přístupný z venčí?

Díky za reakci. Nejprve jsem samozřejmě kontaktoval technickou podporu HP s tím, že v bytě mám internet od UPC a webové služby mně nejdou povolit, ve druhém bytě však mám internet od jiného poskytovatele a webové služby fungují v pořádku. S technikem od HP jsme provedli několik pokusů, které by mohly webové služby odblokovat, avšak bez úspěchu. Bylo mně řečeno, že se mám obrátit na UPC, že je velmi pravděpodobné, že blokace pochází od nich. Obrátil jsem se tedy na technickou podporu UPC a ti mně sdělili to ohledně blokace portu 53, což je dle nich příčinou.

A mohl bys konečně sdělit, ve kterém směru je to podle tebe blokováno?

Nemohu, jelikož to nevím. Bylo mně sděleno, že "je blokován port 53". Jakým směrem, to nevím.

S velkou pravděpodobností bych odhadoval, že se ta tiskárna prostě nedostane na internet.Jaká je LAN adresa toho routeru?Pokud ji nevíš, tak si v PC dej příkaz IPCONFIG. Je to položka brána.Tiskárna má adresu dynamickou (z dhcp) nebo statickou (pevnou)?Jakou IP adresu má tiskárna?Jakou má nastavenou bránu??Jakou adresu má nastavenou v DNS??To zjistíš v nastavení tiskárny.

Díky za reakci. Na internet se dostane, jelikož disponuje wi-fi a odesílám na ní soubory bezdrátově. K internetu tedy připojena je.

To že komunikuje přes WIFI neznamená, že se dostane na internet.Zjevně poradit nechceš.

Ty na ni posíláš data zvenčí z internetu? To snad ne... To že na ní můžeš tisknout přes WiFi vůbec neznamená, že je připojena k internetu. A na 99% není, to je celá příčina problémů. Kdybys raději řekl někomu trochu zkušenějšímu v okolí, ať se na to podívá, tak už by to určitě fungovalo. Takhle na dálku můžeme jen slepě hádat, jak to máš vlastně nastavené a co tam je blbě. Každopádně zapomeň na nějaké porty u UPC, to s tím určitě nijak nesouvisí. UPC má síť nastavenu dobře a v podstatě plně otevřenou, fungují na ní bez problémů všechny běžné služby. Takže začni řešit, proč tiskárna nemá přístup k internetu.

Totální blbost. Koncový router UPC neblokuje port 53 v žádném směru. Projdou jak odchozí DNS dotazy na port 53 serverů v internetu, tak příchozí komunikace na port 53 (stačí na port pověsit nějakou službu a vyzkoušet z jiného připojení Technik HP nejspíš něvěděl co dál, tak z toho udělal problém někoho jiného, obsluha callcentra UPC asi kecala z hladu a tys jim to sežral i s navjákem.

Díky za reakci. Nechal jsem se přepojit přímo na technické oddělení a opravdu si nemyslím, že mi technik nadhodil náhodnou věc, kterou označil jako příčinu problému.

Bohužel, ty sis z celé debaty s technikem evidentně vyzobnul jedinou informaci, kterou jsi aspoň částečně pochopil, a to že poskytovatel internetu nejspíš blokuje port a proto to nefunguje. Ovšem podle mě jste se buď s technikem nepochopili a nebo jsi mu nedokázal vysvětlit, jak to máš nastavené a nebo ten technik pouze pracuje na pracovní pozici s názvem "technik", ale reálně žádný technik není. Kadopádně se dá říct téměř na jistotu, že příčina není na straně UPC. Uvědom si, že UPC používá velké množství lidí, po O2 to může být druhý největší poskytovatel pevného internetu v ČR a mraky lidí mají zcela jistě stejnou tiskárnu, jako ty, takže by se ten problém stal hromadným. Opravdu zapomeň na nějaké porty u UPC a pozvi si někoho znalejšího, ať ti tiskárnu korektně připojí k internetu, v tom je zakopaný pes.

Tazatel zjevne vubec nepochopil, o cem ten technik hovori. Tohle je jen dusledek "tiche posty" v kombinaci s naprostou neznalosti tcp/ip siti. :o(

Já bych řekl, že největší problém je v tom, že si tazatel neustále vede svou a vůbec není ochoten naslouchat.Pravděpodobně tak jako zde v diskuzi hovořil s těmi techniky. Tak to byl zřejmě jeho monolog a je vůbec neposlouchal.

Ano, neznalost problematiky neni problem. Setrvavani v bludu a "ortodoxni monologismus" bohuzel jo. Tim mu v podstate na dalku neni pomoci. :o(