» Poradna » Počítačové sítě

UPC -> Vodafone Změna doménového reverzního záznamu u IP adresy

Ahoj ve spolek, mým zákazníkům, kteří si z důvodu přístupu na kamerový systém zvenčí, platí veřejnou IP adresu u UPC a byli nedávno převzatí pod Vodafone, přislo do mailu upozornění na brzkou změnu doménového reverzního záznamu u IP adresy. Může mi nějaký zkušenější síťař říct, jestli to bude mít vliv na přístup ke kamerám přes veřejnou IP a router s forwardovanými porty? Osobně tipuju, že pokud nezmění samotnou veřejnou IP, tak se pro ně nezmění nic, je to tak nebo se pletu?

Odpovědi na otázku

Přístup na IP a služby za forwardovanými porty na routeru to neovlivní, i kdybys pro přístup používal doménové záznamy A nebo C na NS který spravuje doménu.Reverzní (PTR) záznam se nejčastěji používá při kontrole důvěryhodnosti mail serveru, repektive veřejné IP adresy ze které server odesílá maily přez SMTP (IP se může, ale nemusí shodovat s MX záznamem). Poskytovatel by neměl svévolně měnit obsah PTR záznamu, ale mohl by měnit názvy a adresy jmnných serverů. Pokud máš na té IP adrese mailserver, zeptej se poskytovatele na podrobnosti změny.

Ok, díky zatím takto, nejde mi o nic jiného, než o přístup zvenčí přes veřejnou IP a router s forwardovanými porty do DVR kamerového systému. Jelikož nepsali nic o tom, že by se měla měnit samotná veřejná IP, tak asi můžu předpokládat, že to funkčnost přístupu neovlivní.

Můžeš to ignorovat.

Ok, díky za potvrzení, myslel jsem si, že na uvedené použití to vliv mít nebude.

Tak leda že by nějaká služba třeba posílala notifikační maily přes vlastní SMTP, tak by to mohlo začît padat do spamu.

To naštěstí nehrozí, jedná se opravdu jen o jednoduchý přístup z internetu do rekordéru kamerového systému v lokální síti přes veřejnou IP a forwardované porty.

Tak buď nejsi JackBrno a nebo si tu na "všeználka" jen hraješ... Co je to reverzní záznam se dá najít na google..Reverzní (PTR) záznam je důležitej v podstatě jen na provoz mailserveru kde to zvyšuje jeho důvěryhodnost. Pokud je IP adresa serveru s názvem mail.xxx.cz třeba 80.90.80.90 tak zpětně když dáš nslookup ip adresy 80.90.80.90 musí vypadnout mail.xxx.cz.Reverzní záznam nastavuje na žádost zákazníka provider kterej veřejnou IP přiděluje.

Jsem to já a na všeználka si nehraju Ale tohle jde úplně mimo můj obor, takže jsem ani nepovažoval za nutné to studovat na netu, protože bych to nikdy k ničemu nevyužil. Stačila mi odpověď "má to vliv" nebo "nemá to vliv" na připojení ke kamerovému systému přes veřejnou IP. A sám jsem předpokládal, že to spíš vliv nemá, což mi pár kolegů potvrdilo. Ale každopádně taky díky za podrobnější vysvětlení

no myslim že je dobrý to vysvětlit kdyby to tu někdo v budoucnu hledal.. ale on nikdo vyhledáváni stejně nepoužívá tak je to asi jedno

Však jo, je dobře, že to tady bude napsané. Ono to upozornění bude chodit pravděpodobně všem, kteří měli u UPC zaplacenou veřejnou statickou IP a byli převzeti Vodafonem, tak to třeba ještě někomu pomůže a možná i někdo omylem použije vyhledávání

Jo, taky mně to dneska došlo...

Jo, mně to dnes pomohlo :)