» Poradna » Windows (a jiné OS)

Umožňuje Windows Server 2012 R2 Foundation současné připojení 4 userů přes RDS?

Dobrý den, běží nám ve firmě téměř deset let starý server s Windows serverem standard ed. 2003. Jeho hlavní úloha kromě sdílení souborů a tiskáren je pouze v umožnění současného spuštění účetního programu přes RDS uvnitř firemní sítě i vně z internetu(externí účetní). Maximální počet současně připojených userů je 3-4(počet koupených CAL byl 5).Nyní už procesor moc nestíhá a nastal čas na výměnu.Dle všeho co jsem se snažil vygooglit by výše uvedené měla umožnit i základní edice windows serveru 2012 a to Foundation a zde bych si chtěl svoje poznatky potvrdit.Tedy zda koupí1-procesorového serveru (s nějakým základním xeonem)licence Windows Server R2 2012 Foundation k němua 5 licencí Windows server 2012 RDS CAL(user)dosáhnu stejné funkčnosti jako na současném win server 2003 a není tam nějaký licenční omezující špek, který to neumožňuje. (co jsem se dočetl při pátrání tak v následující edici Essentials toto na jednom serveru docílit nejde)Cenově (server okolo 16-18t + windows server foundation 5t + 5x RDS CAL 17000) je to tak na hraně rozpočtu.děkuji

Odpovědi na otázku

Tak neco podobneho jsem resil aktualne take, ale nebral jsem Foundation, ale Standard. Kazdopadne Foundation by mel RDS a veci s nim spojene umet, ale doporucuju hodne trpelivosti. MS to docela trva.Jinak ofiko MS tvrdi, ze spravne krom RDS CAL byste mel mit i stejny pocet normalnich CAL, ale s ohledem na to, ze ty normalni CAL jsou de facto jen papir uplne k nicemu, tak to asi nebude nutne.

já bych to také tak chápal, na druhou stranu v popisu samotného Foundation se píše Windows 2012 Foundation edition supports up to 15 users. CALs or DALs are not required for the Foundation edition servers. z čehož mi vyplývá, že stačí koupit jen CAL pro RDS? Ovšem člověk míní a Microsoft mění.

Nejde. Tedy mě to nešlo. Zkoušel jsem http://www.dotnetportal.cz/blogy/15/Null-Reference-E... ale po 120 dnech to přestalo fungovat. (A nešel ani Admin vzdálený přístup).

To se musi aktivovat CALy a "nakonfigurovat" RDS samotne pres gpedit... Spustit licencni server a nainstalovat CALy nestaci.

Asi je to o zvyku, ale zlate stare WS2003

Dobrý den, kdy jste to zkoušel?(tento rok nebo minulý?) Protože co jsem googlil tak to dříve nešlo, ale prý je to nějakou aktualizací(z poloviny loňského roku) umožněno, upřímně veškeré informace, které k tomu nacházím jsou značně protichůdne, tak mě hlavně zajímalo, zda to někdo takto dokázal zprovoznit. Vaše informace ,že to po 120 dnech přestalo jít mě vcelku děsí... jak jste to potom řešil dál?

Použil jsem "starý" server jako licenční. Jinak instalace někdy koncem ledna 2014 a někde v červnu to bez jakéhokoli varování kleklo vzdáleně se nešlo přihlásit.

Me velice pomohlo tohle:http://www.dotnetportal.cz/blogy/15/Null-Reference-E... Skutecne to pak zacalo fungovat jak ma - tj. prihlaseni X lidi zaroven a prestal psat, ze RDS neni nakonfigurovane a za 120 dnu prestane fungovat.

joo - taky se mi to líbilo. ale 120 dnů a šmitec. Jak je to teď nevím. Do něčeho co funguje nerejpám.

Žádný Windows server neumožňuje RDS pro práci v ceně licence. U serveru jsou 2 současná připojení, ale pouze pro správu serveru.Musíš si koupit 4 terminálové licence.

Licence se dají přikupovat po 5.

Respektive, jakmile mam 5 licenci, tak v ramci MOLP uz muzu dokupovat po jedne...

Je nejprve nutné koupit 5 RDS CAL? Tedy nejde např koupit jen 3 jednotlivé?

pokud to nezměnili, tak se dá kupovat licence po 5, ale lze koupit 3 terminálové licence a k tomu 2 "dummy" licence (nějaké 200 Kč/ks)

Jednotlive asi nejdou, resp. v MS na infolince mi rekli, ze rozumne reseni (i pro pozdejsi dokupovani) je koupil si "Win RDS CAL user" v ramci MOLP, kde je minimum pro zacatek 5 kusu a pak uz se da dokupovat po kusech cokoli. Ale ja potreboval prave 5 kusu. Jinak dodani tech RDS pres MOLP trvalo od objednavky po dodani 10 dnu a kupodivu aktivace fungovala na prvni pokus bez nutnosti volat do MS.