» Poradna » Notebooky

Umax laptop ,modrá smrt

Zdravím, bratranec má tento notebook: https://www.czc.cz/umax-visionbook-13wr-zele... aktuálně jsou doma v karanténě, takže mají online školu, problém je, že ten noťas mu začal stagnovat a z ničeho nic se vypínat i když je nabitý.Deska nenese známky, že by bylo někde něco spálené, batarku jsem proměřil, ta kapacitu drží, nabíječka je taky funkční, jen se prostě občas z ničeho nic vypne, bez jakékoliv hlášky, někdy to je po 5ti minutách, někdy třeba po 2 hodinách.Už si nevím rady po čem jít, osobně bych to hodil do sběru a koupil něco normálního, ale nejsou zrovna v situaci, kdy by si mohli dovolit koupit jiný stroj. Předem díky všem za pomoc.

Odpovědi na otázku

Tak vyskoci modra smrt nebo se narazove uplne vypne?

Jo nějak jsem byl myšlenkama jinde, nárazově se vypne, právě ani nic nevyskočí.

Hardwarovy problem, tezko soudit bez diagnostiky v servisu. Muze to byt cokoliv.

diagnostiky? Vsetko je tam letovane na doske, takze maximalne vyskusat iny napajaci adapter a potom vyhodit do odpadu.

henten "notebook" rovno ako isiel z vyrobnej linky, tak beziaci pas mal koncit v kontajneri na elektroodpad

Taky to muze byt sw problem. Pohled do systemoveho logu nebo alespon kod chyby z bosd pomuze

Já právě udělal i reinstall, kterej jsem dělal na 3x protože 2x se mi vypl během instalace.

Jestli nevěříš v zázrak, hoď ho do kontejneru hned. Jinak tím budeš jen zbytečně trávit čas.

Asi to tak udělám, je to strašnej krám, zatím jsem neviděl hůř udělanej notebook, než tohle... dokonce i ty lenova, co jsou třeba o 2000 dražší, jsou zpracováním na úplně jiné úrovni. Než to hodím do sběru, tak to ještě omlátím brantrancovi o hlavu, aby příště věděl, že nemá kupovat zmetky.

to ale kolenovrtom nevysvetlis.. pekny repasovany pro/elitebook by mu fungoval este dalsich X rokov

Tak on by stačil i thinkpad, já mám T430 a ta šlape už 9 let úplně bez problému, jen teda 2x byla přepastovaná a měněná baterka, problém je, že jejich požadavky jsou, aby to bylo nový a co nejlevnější, takže pak prostě sáhnou po tomto.

Systém jede z toho eMMC? Zkusil bych vyrobit live flash disk s Lubuntu linuxem, nabootovat systém z flash disku a zkusit to nechat běžet - třeba surfovat, pak spustit nějaký film, hudbu apod. - jestli to taky zdechne...Sice si myslím, že kdyby byl polomrtvý eMMC, tak by se to nemělo vypnout totálně, ale za zkoušku nic nedáš, pokud máš k dispozici prázdný - aspoň 8GB - flash disk.

To je dobrý nápad, díky za radu, tohle mě nenapadlo, já mám u sebe dokonce i nějaký starý m.2 sata SSD asi 128gb, tak bych tam mohl zkusit systém překlonovat (ten umax neumí na to m.2 ssd instalovat, musí se klonovat), snad to během klonování nespadne, jestli ano, tak zkusím ten live linux (přes ten by taky šlo nějak udělat případný klon ne? )