Ultrawide monitor a backlight bleeding (Gigabyte G34WQC)

Zdravím, po dlouhém uvažování jsem si zakoupil ultraširoký monitor Gigabyte G34WQC. Všechno vypadalo skvěle, až do té doby než se objevila černá scéna. Po celé obrazovce byli světlé/bílé skrvny, a světlo z monitoru jakoby prosvítalo zkrz černou barvu monitoru. Zkusil jsem na youtube najít video s černou obrazovkou, a po zjištění této závady jsem si o ní musel najít něco více s tím, že jsem našel že se jedná o tzv. backlight bleeding. Chci se tedy zeptat, jedná se o defekt který má většina monitorů s ultrawide panelem, nebo jsem jen chytil vadný kus ?

Odpovědi na otázku

Zde posílám jak tento bleeding vypadá v tmavé místnosti https://ctrlv.cz/TKyg

To uz je dost neblaha mira backlight bleedingu, treba muj AW3418DW je na tom vyrazne lip. Ale obecne jde proste o vlastnost IPS panelu, zejmena tech vetsich.V praxi to ale neni takove drama, protoze ve zcela temne mistnosti by clovek na monitor cucet nemel, neb je to ergonomicka hovadina.

Jedná se o VA monitor.

A jo! Hmmm, na VA uz je tohle fakt dost velka bida. :o((Proto jsem automaticky nespravne uvazoval v kontextu IPS.)Ale nemyslim si, ze tohle vyreklamujete.

Kalsickej VA bleeding (to jen pro ty, co si myslej, že Bleeding je vlastnost IPS panelů).Bleeding a clouding (někdy též Batman effekt u prohnutých panelů) nemá s IPS glowingem nic společného.IPS Glowing je specifická vlastnost IPS monitorů a je to problém především u velkých panelů, nebo pokud na ně koukáš z blízka (typicky jeden z rohů bývá světlejší, některé moniotory tím trpí více, některé méně, ale obecně je to vidět pouze při nízkém osvětlení ve tmavých scénách a lze s tím poměrně dobře "bojovat" (snížit jas podsvícení je nejefektivnější).V případě Bleedingu nejde o "vlastnost" (postihuje všechny typy panelů krom OLED), ale o mechanické poškození panelu (ať už při výrobě, tak při následné manipulaci) a často to výrobce jako reklamaci uzná.Může to zkusit.To je důvod, proč se radši držím IPS panelů.Mimochodem třeba Qdot LED u nových AUO panelů (PG329Q) si s IPS glowingem celkem pěkně poradilo.Ani Nano IPS u mojí 27GL850 na tom není špatně (ten trpí spíš nízkým kontrastem i na poměry IPS panelů), takže sice IPS glowing není hrozný, ale hrát v noci stejně není nic moc, protože jde hodně do šeda a ztrácejí se v temných scénách detaily.

Diky za info.Ze se bleeding netyka zdaleka jen IPS jsem vedel. Ale nejak jsem se v praxi u VA nikdy nesetkal s nejakymi dramatickymi projevy.

Já právě jeden koupil (Samsung) a druhej den jsem ho hned vracel (uniformita byla ještě horší), a ty ku.vy z Alzy mi ani nevrátili plnou cenu.Prej cosi o ztrátě záruky ...Ani nebyli schopný mi napsat proč.Od té doby u nich nekupuju nic nad 1000 kč.

třeba si odlepil někde folie a byly tam vlasový škrábance (to stačí otřít hadrem a je hotovo) nrbo mohly být otisky na ploše displeje. Tohle všechno snižuje cenu.Ty by sis takovej monitor po někom koupil s tím že bude uvedenej jako novej ?Vracel sem poměrně dost zboží (ale po zaplacení tý jejich 3 měsíční lhůty na vrácení) a vždycky se chovali seriózně.

Mozne je vsechno. Ale uprimne - v Alze je to obcas v pripade reklamaci dost boj. A pokud clovek nema vyridilku, pripadne veci technicky az tak nerozumi, obcas ho proste sproste okradou. Videl jsem tam uz leccos pozoruhodneho. :o(

jo je to tak. Ale kdyz jsem tam postaval ve fronte na reklamace tak kazdou chvili se tam vyskytne nejaka evidentne vyzirka kterej tvrdi ze neco nefunguje a hned chce vratit penize, hada se o nesmyslech atp. Oni to tam taky nemaj jednoduchy. Ja tam delat na reklamacich ta asi za chvili nekoho nakopu nekam

To je druha strana veci. Ale to clovek vidi celkem vsude.

Tak je pravda, že fólii odlepuju tak nějak automaticky už podvědomě.Na druhou stranu si myslím, že to není zas takový problém.u Alzy nakupuji už asi 15 let, a za tu dobu jsem vracel dvě věci, první byly DDR3 paměti, kdy mi prodali patrioty úplně jiné série, než jsem objednával (1R místo 2R což byl u mojí desky problém) a druhá věc byl tento monitor.Notabene se s vráceným zbožím moc "nese.ou", protože mi klidně prodali vrácenou desku, jako novou (za plnou cenu), přičemž byla evidentně rozbalená, bez zadního backplate a s přibaleným pípákem (desku jsem musel reklamovat, protože nefungoval sedmý paměťový bank a jedna ze síťových karet). Takže se ani nepodívali, co jim předchozí majitel vrátil.

Tohle je běžný IPS glow. Nic nenormálního

Nevím jak u VA panelu, ale u IPS panelu na svém novém monitoru mám to samé, ale jen pokud se třeba načítá hra a je opravdu úplně černá scéna... u IPS panelu to je vlastnost, tady nemám tušení, ale dost možná to bude stejně.

V IPS panelu by to byla jedna z mnoha základních vlastností/chyb.V moderním panelu xVA je to závada -> reklamovat/vyměnit.

Tohle nedalavaji ani IPS v tehle cenove relaci.

Na monitor mám ještě právo odstoupit od smlouvy do 14 dnů, nejspíš jej tedy vrátím.

To zni jako idealni reseni.

Upřímně, u "prohnutých" monitorů je problém s uniformitou panelů podstatně větší, než u rovných.

Kup si EIZO monitor a budes dlhe roky bez cinskych mrzutych prekvapeni.