» Poradna » Notebooky

Ultrabook - ano, nebo ne?

Dobrý den,chtěla bych poprosit o pomoc s výběrem notebooku. Potřebuji ho na kancelářskou práci + úpravu videí (Premiéra, Final cut) a sledování filmů. Jsem hodně na cestách, takže použití ve vlaku, v kavárnách. Ráda bych se vešla do 25 000. Logická první volba padla na nějaký ultrabook - Zenbook od ASUSU, Ideapad 720s od Lenova nebo nejlevnější Macbook Air. Trochu se ale bojím odolnosti a poruchovosti těchhle notebooků, tak se ještě poohlížím po něčem bytelnějším - Dell Vostro 5471 nebo Thinkpad E480 - tam je nevýhoda větší hmotnosti (tahám to pořád na zádech). Co byste volili na mém místě? Děkuju mocHanka

Odpovědi na otázku

Pokud chceš upravovat videa, stříhat a rendrovat, tak za mě ultrabook asi ne.Kancelářskou práci a sledování filmu určitě ano, ale střih videa je náročný na grafiku a výsledný rendering na procesor. Samozřejmě že by ten ultrabook s integrovanou grafikou nějak zvládnul, ale pracovat s tak pomalým strojem by bylo na nervy.V práci používáme ultrabooky za 60k od lenova a hodí se fakt jen na ty pdfka a exely.

Jasně, děkuju!

Co do odolnosti, podívej se na Zenbook v provedení Deluxe. Má plně kovový rám, (není to plasťák jako některé jiné modely). Nevýhodou je, že má jenom USB-C porty, takže všechny starší periferie potřebují redukci.Na stříhání videa ale není nic moc. Jenže pokud si nemíníš pořídit pracovní stanici (cena, hmotnost...), tak nevím, co jiného poradit.

děkuju!

Ultrabook se hodí na kancelářské práce a konzumování multimedií = koukání na filmy, poslouchání hudby.Jakmile jde o náročnější činnosti jako je právě zmíněné stříhání videa, nebo i třeba hraní her, tak je ultrabook zcela nevhodný i kdyby na něm bylo jakékoliv ovoce.Pokud potřebuješ notebook na střih videa, tak se dle rozpočtu musíš rozhodnout buď mezi herními notebooky (za cca 25 000 máš třeba Omen 15 s výkonným procesorem řady HQ, 256 GB SSD a HDD) nebo mnohem dražší tzv. mobilní pracovní stanicí (HP Zbook, Dell Precision ap.) - v prvním případě to vyjde levněji, ale musíš se smířit s herním designem.Ani v jednom případě ale nepočítej s nízkou hmotností nebo tenkým tělem - výkonný stroj potřebuje pořádné chlazení a taky bývá hlučnější a méně vydrží na baterku.PS: zvaž, jestli musíš video stříhat na cestách - zda není lepší (sám to dělám taky) na notebooku jen nahrubo ořezat zdrojové nahrávky o vyloženě nepovedené části např. v něčem jako TSRemux nebo TSSniper (záleží na tom, co ti leze z kamery za formát) a finální střih s efekty ap. udělat doma na desktopu na pořádném velkém monitoru hezky v pohodlí.

Známy to dělá tak, že mu běží výkonné PC doma a z cest se na něj připojuje pomocí vzdálené plochy a stříhá tak videa. Funguje to celkem dobře, ale je třeba mít opravdu zapnutý PC celou dobu a na cestách mít přístup k internetu.

Právě, musíš mít nějaké spolehlivé vysokorychlostní připojení abys mohl domů nasypat syrová videa z kamery - i pitomé AVCHD v FHD 30fps rozlišení je pěkně velké a dneska už lidi chtěj 60fps a nedejbože 4K. Když vezmu v potaz fakt, že nemusí jít o bůhvíjak exotickou lokaci ale přesto je internet dostačující tak leda na základní prohlížení webu, tak si to neumím představit.

Díky, máte pravdu,