» Poradna » Ostatní

Ukradný notebook, hard disk vrácen policií, ale bez dat, lze žádat obnovu dat ?

Když mi někdo ukradne nějaké kus hardwaru s pamětí, kde mám nějaká svoje data ...(mám na mysli foťáky, mobily, notebooky, desktop stolní počítače, datové banky, externí pevný disk)... Mám takové štěstí, že policie ukradený kus HW najde, dokonce i pachatele .... ale data chybí.Lze po pachateli u soudu požadovat OBNOVENÍ dat (ať je to technicky sebesložitější, či nemožné), nikoliv finanční náhradu, což se někdy dost blbě vyčísluje ...Např. data smazal bazarník (formát) a nainstaloval jiný OS, protože původní byl u zaheslován u notebooku, desktop stolního počítače.

Odpovědi na otázku

Michale, proč řešíš věci, které se ti nikdy nestanou? V tomto ohledu ti pomůže právník, kontaktuj a zaplať jeho.

Trochu přemýšlení:Na Živě, vyšel článek o ukradeném notebooku jednoho e-shopu.Tento dotaz jej trochu rozšiřuje, když je ukraden počítač tak nejde jen o ten kus železa, ale i o soubory na něm.Soudit se je až poslední možnost, Jen za podání žaloby se platí, právníkovi musíte dát zálohu, a výsledek je nejistý.Jen mě to zajímá v teoretické rovině.Čas od času tu je nějaký dotaz, kde má někdo "policejní problém".Určitě jste slyšeli, že někdo telefonovala kapsář mu vytrhl mobil od ucha a utekl s ním a rychle se ztratil v davu. To se může stát komukoliv. Ženám se dokonce z krku strhávají za chůze řetízky a náušnice.

Jak by - teoreticky samozřejmě - vypadalo strhávání řetízků a náušnic u žen chodících po dně nebo dokonce plavajících?

Rozhodně krvavě.

U soudu lze požadovat cokoliv, ale tady nejsme v USA, soudce má jasné mantinely co může a nemůže odsouzenému/poražené straně nařídit a věc nemožná patří do sloupečku nemůže.Nicméně v občanskoprávní sporu může vynést soud rozsudek, že dotyčný je povinen zaplatit náklady na obnovu dat u odborné firmy. Nicméně pozor, v takovém případě pak ale již není možnost vymáhat odškodné. Je proto lepší u soudu žádat odškodné, které bude vyčísleno po analýze soudního znalce. Ti se s tím nepářou, takže řeknou data obnovit nelze a odškodné se počítá jako ztracená věc. Přitom pokud je harddisk v pořádku a byl jen přeformátován je obnova dat ryze v SW rovině a pokud to nedokáže zkušený uživatel, nedokáže to ani firma (přespaná data jsou navždy ztracená, sci-fi s reziduálními magnetickými stopami jsou jen v amerických kriminálkách).Takže v každém případě odškodné a pak se pokusit o obnovu (případně to dát do firmy, SW obnova je v řádu tisícikorun).

Bože já jsem debil (facepalm).

Copak? Uvědomil sis, že odepisuješ Kolesovi?

YES

Samozřejmě, že to lze požadovat.Stejně tak, když ti zloděj zničí obraz, můžeš ho žádat, aby jej namaloval znovu...

Požadovat můžeš co chceš, ale prakticky můžeš být rád, že se ti disk nebo notebook vůbec vrátil. Svá data máš mít zálohována, to že ti je někdo ukradne je totiž méně pravděpodobné než, že ti odejde disk sám od sebe a přijde o ně.

Ježiši Kriste (a já jako bezvěrec to pronesu) ty jsi debil - že se ti nevyrovnají ani modří ptáci....

V rámci hesla "Lepší Kolesa, než Zond" se přemůžu a odpovím s největší mírou serióznosti, jaké jsem schopen.Michale, u soudu s pachatelem toto požadovat můžeš, nicméně:1) soudce tě odkáže s náhradou škody na občanskoprávní řízení2) v soudní síni budež za blázna (což u tebe zjevně ničemu nevadí)3) pokud obnovení dat budeš požadovat u občanskoprávního řízení, je velmi mizivá šance, že by soud tvé ctěné žádosti vyhověl4) pokud by stal zázrak a soudce byl osvícen duchem svatým a uložil by obžalovanému obnovení tvých dat, jsem naprosto přesvědčen o tom, že žalovaný by ti ráčil nevyhovět5) kdyby to soudil JUDr. Ivo Jahelka, určitě by o tvém případu složil baladu, u které by se všichni posluchači řezali smíchy tak, až by si potrhali bránice6) na vydavatelství Jahelkova posledního alba by přišly tisíce žalob za ublížení na zdraví následkem poslechu Balady o obnovení dat Michalu Kolesovi

a co tak tohto neumyteho , dusevne zaostaleho, neprisposobiveho kripla konecne zabanovat? vsak to nie je mozne, ako zasiera vsetky diskusie, ktore len moze.a ked uz redakcia na to kasle, co tak aspon kripla nekrmit?ked mu nikto nebude odpisovat na jeho nezmysly, tak zanikne sam ... vyhynie ako skodna, co vlastne aj je :(

ano, ja viem, je slusny, zdvorily, nikoho neuraza, do nikoho sa nenavaza, ale predsa len ... menej je niekedy viac.

Nechcete raději založit sekci specielně pro pana Kolesu? Něco jako Kolesovy vynálezy na zlepšení světa nebo tak něco :D ?

Já myslím, že sekce Na Plovárně na webu Objevit.cz je až až... Mimochodem, hodně trapně zvolený název sekce... chudák Marek Eben...

Jen jedna věta: Důležité data máš mít zálohované, pak tě nějaký ukradený, smazaný a navrácený disk nebude nijak trápit.

Michale, nevierím, že nemôžeš za to ako sa správaš. Chodíš k psychiatrovi vôbec? Už som Ti radil/písal, aby si dával zmyslupné otázky, z ktorých má aj niekto iný niečo, nie nezmysly čo by bolo, keby nás navštívili Haraďania. Každému normálnemu dôjde, že súdiť sa dá len o reálne veci. Ak Ti NB dá fy dokopy, zlodej/obvinený by Ti to mal nahradiť a bodka. Či Ti fy obnoví 1%, alebo 100, je Tvoj problém.