» Poradna » Notebooky

Ukradený notebook - lokalizace

Zdravím, před týdnem mi byl ukraden notebook hp envy 15-j000ec, info i sériové číslo jsem předal PČR, chtěl jsem se zeptat zda se dá notebook nějak lokalizovat? Žádný program pro lokalizaci jsem neměl nainstalovaný, systém tam byl win10 (ten v sobě asi nic pro lokalizaci také nemá počítám), operátoři u výrobce mi schopni poradit nebyly pouze, že to u nich mohu nahlásit. Můžu sledovat aukro, bazos a jiné bazary nebo zastavárny, ale v dnešní době se to prodává většinou z ruky do ruky Děkuji za informace, je mi jasné, že pravděpodobnost nálezu je nulová.

Odpovědi na otázku

Pokud v notebooku nemáš GPS (příp. GSM modul a sledovat pomocí BTS), tak nijak vysledovat nejde.

Ono by snad stačilo, aby se v pravidelných intervalech připojoval na vlastní web, ip adresa toho řekne celkem hodně navíc se můžou poslat další informace. No ale na to musel myslet dřív.

GPS modul notebook neměl, pouze jsem četl, že w10 jsou vázány přesně na daný notebook tak zda není možná lokalizace podle toho kdyby ntb přeinstaloval na w10.Jak si to myslel s těmi adresami? Vědět IP nebo MAC adresu toho notebooku a předat to poskytovatelům internetu nebo správcům určité sítě zda ji v dané síti nejsou schopni lokalizovat?

mac může být dávno změněná, to by musel být blbec, aby si nezměnil mac.

Jen blbec si myslí, že každého napadne změnit MAC. Schválně, zkus napsat, jak změníš MAC adresu LAN adaptéru v notebooku

ifconfig eth0 hw ether 00:80:48:BA:d1:30

Tímto mac na windows nezměnníš :)

IP adresa notebooku ne, ta se může měnit podle poskytovatele. Spíš sledovat IP adresu poskytovatele na které by se zloděj zrovna připojil a díky PČR pak poskytovatel einternetu kontaktovat, jistá nebelká šance by pak byla. Ale jak píše Krakatoa, to by se ten notebook musel nějakam pravidelně připojovat, na nějaký tvůj server/web a ukládat tam aktuální IP adresu.

No jsem to asi moc nedomyslel, to by tam musel být nějaký veřejný účet (Guest nebo nějaký bez hesla) a dotyčný by se přes něj musel přihlásit a musel by mít zaplej net, netuším jak moc je to pravděpodobné

Díky moc za rady, také jsem četl, že některé notebooky mají přímo v biosu něco pro lokalizaci pokusím se tedy ještě jednou kontaktovat výrobce

hele s tou gps to jsou vlhké sny. zaprvé než gps najede, trvá to několik minut, přesnost sice může být do 5 metrů, ale trvá 5-20 minut, než najede. A pokud není informace o přesnosti a způsobu lokalizace (což nevím, jak vůbec pomocí api zjistit), když je zapnutý zjišťování polohy podle windows, tak ti to zahlásí nějakou pozici v čr, s přesnosti 100km. Případně podle wifi s přesností 2km.A taky to gps musí být povolený ve správci zařízení

Přestaň prosímtě psát takové hovadiny, víš o tom evidentně kulové...

On ma z casti pravdu, ale jen z casti.

Tak to máš smolu - je to skutočne nulová pravdepodobnosť. Obvykle ak sa k niekomu takýto podozrivým spôsobom nadobudnutý PC dostane, prvé čo urobí je formát HD (ak je trochu rozumný) a inštal. nového OS.

V takovém případě bych dělal to samé jak říkáš, jen pro to chci udělat maximum pokud je to možné. Jsou nějaké weby vyloženě se zabývající prodejem a koupí notebooků a jiné elektroniky? Většina je totiž vázána na povinné údaje tak pochybuji, že by se pachatel chtěl takto někde prozradit.

V podstatě všechny webové aplikace sledují polohu PC a i třeba takový Avast shromažďuje celkem dost údajů o uživateli, poskytovateli, IP adrese i HW počítače. Pokud tam byl, zkus je kontaktovat, možná by mohli pomoci. ☺

Ten jsem tam měl, díky moc Ale ntb jsem měl zaheslovaný takže počítám, že už jej dávno přeinstaloval i když ukradl ntb bez baterie a napájení ale to v dnešní době není problém sehnat

z jakého města jsi? nám ukradli v pátek 2 ntb

Brno

pokud jsi tam neměl naistalovan např. program PREY https://preyproject.com/ tak máš smůlu příště si ho tam nainstaluj zjisti polohu ,webkou vyfoti uživatele odešle na mail na mobil ap.

Poslední možností je, že zloděj bude nucen dát notebook do autorizované opravny a tam jej hned zabaví protože mají záznam o krádeži od policie. Otázkou zůstává kdy a v jakém stavu bude ...