» Poradna » Programy

Úkol do školy C++

Ahoj,Chodím na IT do prvního ročníku a potřeboval bych vysvětlit jeden úkol, který nám zadal učitel. Konkrétně s for cyklem psaný v C++. Prosím pokud možno o vysvětlení krok po kroku co daný příkaz, hodnota proměnné, přiřazení atd dělají. Dlouho jsem chyběl a sám na to nepřijdu potřebuju poradit.Upravte program z hodiny tak aby: -uzivatel zadal kolik cisel se ma nacist-program pocital pocet kladnych a zapornych cisel a na zaklade poctu techto cisel spocital spravne prumer.****************KÓD Z HODINY************************// Example program#include <iostream>#include <math.h>using namespace std;const int POCET=10; /*vytvorim si konstantu, kterou pak pouziju ve for cyklu*/int suma,zSuma;int vstup;float prumer,zPrumer;int main(){for(int i=1;i<=POCET;i++){cout<<"zadej"<<i<<" cislo"<<endl;cin>>vstup;if(vstup>0){suma+=vstup; /*suma=suma+vstup*/}else{zSuma+=vstup;}}prumer=float(suma)/float(POCET);zPrumer=float(zSuma)/float(POCET);cout<<"prumer "<<POCET<<" cisel je: "<<prumer<<endl;cout<<"prumer zapornych cisel je: "<<zPrumer<<endl;}

Odpovědi na otázku

Ty chces vysvetlit vsechno ? Vazne netusis co dela for cyklus ? Prirazeni ? Program mas upravit tak, aby se promenna CISLO, ktera je ted konstanta nacitala od uzivatele.Takze pred ten prvni for cyklus hodis cin >> CISLO; a u deklarace promenne CISLO smazes ten identifikator const, ktery z toho delal konstantu.

A pak teda jeste pridas dve promenne, ktere budou fungovat jako citace kladnych a zapornych cisel. Kdyz prijde kladne(zaporne) cislo na vstup, tak inkrementujes (prictes 1) citac pro kladne (zaporne) cisla. Na konci, kdy pocitas prumery, nahradis CISLO za citace pro kladne (zaporne) cislo.

Hlavne ze je inkludovana knihovna math

Úkol děláš proto aby ses něco sám naučil, tak zatni zuby, otevř si učebnici a snaž se. Řádek po řádku ti to nenapíšu, Cčko neznám, ale i tak jde kód číst celkem snadno. Pro splnění zadání bych udělal tyhle změny:- zruš POCET jako konstantu, udělej z něj integer, před vstupním cyklem ho naplň vstupem uživatele (přidej kontrolu že to je číslo a je větší něž 1 aby bylo s čím pracovat)., nebo POCET úplně zruš a cyklus změň z for-next na do-while s podmínkou vstup<>0 (cyklus skončí po zadání nuly na vstupu, takže ještě upravit podmínku pro přičítání do záporné sumy)- přidej dvě integer proměnné pro počet kladných a počet záporných, před cyklem je vynuluj a při přičítání do sumy zároveň zvětš správný počet o 1- před výpočtem průměrů ošetři že počet kterým budeš dělit není nula, a když je, tak vypiš že průměr nejde vypočítat

Jednoduché, okomentuj si každý řádek a pochopíš.PrasatkoPee

Takže metoda gumové kachničky? ;)

Udělal jsem to podle pokynů, avšak počítá špatně průměry nevím proč. Program se mi jednou povedlo udělat, ale omylem jsem ho smazal a zase počítá špatně průměry.#include <iostream>#include <math.h>using namespace std;int CISLO; /*vytvorim si konstantu, kterou pak pouziju ve for cyklu*/int suma,zSuma;int vstup;float prumer,zPrumer;int main(){ cout<<"zadej pocet cisel"<<endl; cin>>CISLO; for(int i=1;i<=CISLO;i++){ cout<<"zadej cislo"<<i<<endl; cin>>vstup;if(vstup>0){suma+=vstup; /*suma=suma+vstup*/}else{zSuma+=vstup;}}prumer=float(suma)/float(CISLO);zPrumer=float(zSuma)/float(CISLO);cout<<"prumer kladnych cisel je: "<<prumer<<endl;cout<<"prumer zapornych cisel je: "<<zPrumer<<endl;}

omlouvám se program už funguje.