» Poradna » Web a internet

Ukládání emailu na hard disk outlook

Šéf by chtěl zabezpečit outlook emaily, aby se data z emailu neukládaly na hard disk počítače. Napadají mě 2 otázky na které neznám odpověď.A) Vím že desktopová verze outlooku ukládá emaily na hard disk.... přemýšlel jsem jestli je možnost přemístit ukládání emailu někam mimo PC třeba na cloud?B) Online verze outlooku neukládá data na hard disk?

Odpovědi na otázku

pokud nechcete mít poštu na disku, tak používejte webmail, ne? Nemusíte platit za licenci Utlouku a na disku nic nebude. Notifikace ap. budou fungovat stejně.

A) Podle mě ano. B) Podle mě ne. Z hlediska neukládání na disk je samozřejmě ideální zrušit lokální aplikaci a použít řešení typu Microsoft 365 nebo podobnou technologii (např. Google Workspace nebo Icewarp cloud ...). Ale je otázka, zda se to pak bude šéfovi líbit cenově?

A jde mu jen o maily jako takove, nebo tim mysli i stazene prilohy, dokumenty apod. ?

Jde hlavně o ty přílohy a dokumetny

online aplikace běžící v internetovém prohlížeči ti standardně na disk neukládá nic, krom příloh ap. co si uloží uživatel cíleně.

O poště přes web (OWA apod.) se právě ukládá na disk každá příloha, kterou si uživatel otevře. Otevření čehokoliv skrze webovou stránku de facto znamená napřed stažení do PC a až pak otevření. A je jedno, zda je to Word, PDF atd. Stažení je akce vyvolaná uživatelem (kam uložit), otevření znamená stažení taktéž, jen do nějaké "temporary" složky. Ale obojí má výsledek, že soubor (příloha) na lokální disk uloženo je.

nevím proč by se všechno muselo stahovat do tempu - webové rozhraní Seznamu, Gmailu apod. otvírá spoustu příloh (pdf, obrázky, office dokumenty a tabulky ap.) přímo online v rámci nějakého cloudu, nikam se to nestahuje.

Pokud mají maily u seznamu nebo Google, tak samozřejmě ano. Ale z dotazu toto nevyplývá. Proto je zásadní vědět u koho emaily mají (nebo je mají on-premise?) a skrze jaký protokol k nim mohou přistupovat. Pak lze vymýšlet konkrétní "opatření".

Takže pokud to správné chápu, bylo by nejjednodušší používat Outlook v prohlížeči a přílohy otevírat pomocí cloudu na one drivu a vůbec je nestahoval do PC.

Pro uživatele se to tváří jako že je to otevřené přímo z webu, ale fyzicky si webový prohlížeč ty data stáhne k sobě a tudíž jsou v TEMPu. Schválně si to vyzkoušejte

chceš mi tvrdit, že Gmail nezobrazuje přílohy stejným způsobem, jako Dokumenty Google či Google Disk? Protože stejně jako u Seznamu nemusí na počítači být k zobrazení dané přílohy žádný jiný SW než browser, což platí i pro dokumenty MS Office, které browser na rozdíl od obrázků nativně zobrazit neumí.

Netvrdím že je potřeba mít Office aby se zobrazil např Excelovej dokument v Seznam emailu. Ale ty data co vidíte na obrazovce jsou stahována ze serveru seznamu do v cache webového prohlížeče na lokálním disku kde běží OS resp tam kde je nakonfigurováno v systému ukládání cache

jasně, ale to není jednoduše získatelná informace, co by na disku zůstala - pokud vím, tak se průběžně promazává.Kdežto soubor Utlouku obsahuje data mailů i celé soubory - přílohy - nevím, jak je zabezpečený, čekal bych, že to snad šifrujou...

Takhle to brat nemuzes. Pokud je pozadavek na bezpecnost, tak je temp neakceptovatelny - nikdy nevis, jaka data tam zustanou jakou dobu. A argument ze to neni v bezne citelnem formatu neuspeje, takova drobnost technicky zdatnejsiho utocnika nemuze odradit.Co se tyka PST, tak muze byt sifrovany (dobre), ale pak to vyzaduje heslo pri kazdem startu "Utlouku" (co to je za slovo?) - v praxi se to moc nevidi, alespon podle mych zkusenosti.

Utlouk je normální IT hantýrka, stejně jako Fotokrám, Office, hadr, klobásnice Někomu to připadá dětinské, já osobně si myslím, že život je příliš vážný na to si občas neudělat nějakou tu neškodnou srandičku. A nejsem tu v žádném korporátu, tak nemusím držet formální mluvu, žejo Každopádně, tazatel mi nepřijde jako případ, kde by mělo smysl řešit cache a temp, protože pak by to dostal na starost někdo, kdo se tím zabývá a dokáže garantovat dodržení určitých požadavků od NÚKIB apod.

Ale zase pokud je pozadavek na bezpecnost, tak je cloud docela usmevne reseni

Proc? Ty vis o nejake kompromitaci dat v cloudu velkeho poskytovatele jako Microsoft nebo Google? Myslim Office data/dokumenty, ne veci jako nezabezpecene MongoDB apod., kde je bezpecnost v rezii zakaznika.

fapening 2014

Uspesna phishingova kampan. Kdyby meli fotky doma v PC, dopadnou stejne (resp. hur). Co tam mas dal?

Btw, vždyť i jen to webové rozhraní Seznam mailu nebo Google mailu technicky znamená napřed stažení do lokálního PC, kde prohlížeč z toho poskládá to, co vidíte na svém monitoru. Nebo jste si myslel, že to je nějaká "projekce kdesi jinde"? Ale jak říkám, nevíme nic, na čem běží emaily tazatele, jaké rozhraní lze použít atd.

to ale neznamená, že se musí do tempu nastahovat plnohodnotné celé dokumenty. To že si browser nějak nakešuje data k zobrazení je podle mne kapku jiná věc, než když uživatel stáhne do tempu celý DOCX ap. a ten teprv zobrazí, takže minimálně dočasně je ten dokument k dispozici celý.

Máte pravdu v tom, že tam není uloženej klasickej .DOC(XLS ...) ale je to ve formátu toho daného prohlížeče a pokud je někdo paranoidní a zajímá se o neukládání obsahu emailů na lokální disk, je potřeba říct že vždy se tam něco ukládá a existují nástroje na vyhledávání a rekonstrukci takovýchto informací. Takže pokud by se případně někdo dostal k disku takovéhoto PC, a měl patřičné znalosti/nástroje, je schopen i z dočasných složek získat zajímavé informace.také proto se na PC která pracují s utajovanými informacemi, uplatňuje politika mazání všech dočasných složek při každém vypínání PC resp odhlášení uživatele a tam kde to jde se zakazuje využívání cache.

pokud budu paranoidní, můžu použít nějaký live linux nebo jeho obdobu startující z interního úložiště.

V tom pripade by si mel sef (nebo nekdo jiny z firmy) promluvit s nejakym odbornikem na bezpecnost nebo firmou, ktera se tim zabyva. Resit jeden detail bez ohledu na celek nema moc smysl.

Tohle se vám určitě nepodaří. Každý mailový klient si ukládá přijaté maily na lokální disk. Nicméně pokud tohle někomu tak tragicky vadí, potom je řešením (nepohodlným, ale funkčním) přistupovat k mailové schránce pouze prostřednictvím webového rozhraní. V takovém případě se přílohy do počítače nikdy nestahují, dokud to sám cíleně nezvolíš.

Ak šéf rieši bezpečnosť, tak treba zaviesť aspoň povinné odosielanie zaheslovaných dokumentov, tam musíte riešiť odosielanie hesiel cez inú aplikáciu ako je email.

Sifruj a neresMP

Tohle se ve firme, kde maji (pricetne) IT, resi sifrovanim disku.Ve firme, kde IT nemaji / vedeni je banda pitomcu, pak misto toho uvazuji chorym smerem, ktery popisujete ve svem dotazu. Tudy cesta nevede!

Outlook jako takový si buď vytváří datový soubor PST (v případě použití účtu typu IMAP/POP3) nebo OST (v případě účtu typu Exchange), kde jsou uloženy stažené /odeslané emaily kontakty a položky kalendáře. V případě Exchnage účtu lze nastavit aby se data neukládala lokálně ale pouze pomocí Outlooku uživatel nahlíží do schránky na serveru tzn pokud nebude Outlook online připojen k serveru uživatel neuvidí své emaily, je to v podstatě obdoba webmailu.A co se týká příloh které se v emailu posílají, už jenom jejich pouhým otevřením na lokálním PC (např DOC, XLS, PDF souboru) dojde ke stažení tohoto souboru ze serveru na lokální disk do dočasné složky tzv TEMP. Takže pokud je šéf paranoidní a posílá si emailem bůh ví jaké prasárny nebo data o tunelování firmy tak by měl používat nástroje pro šifrování a nebo tak jako za stara psát na kusy papíru a ty po přečtení spálit.

A v případě že se jedná o pracoviště kde se zpracovávají citlivé informce např podle zákona o utajovaných skutečnostech, tak na to jsou předpisy na nastavení zabezpečení celého systému a s tím tu rozhodně nikdo radit nebude. Je potřeba se obrátit na bezpečnostní specialisty, kteří navrhnou řešení přímo na míru.

Jen technicka - Outlook pripojeny k Exchange ma taky PST soubor, OST je jen cache.

Outlook připojený k Exchange skrze EAS protokol nativně PST nemá (k čemu?). PST si může vytvořit uživatel sám kdykoliv, bez ohledu na to, jestli je připojený skrze EAS, IMAP atd. Outlook má pouze OST, který se automaticky zakládá, když je Outlook nastaven v režimu Exchange cache. Jinak Outlook nemá (nepotřebuje) ani ten OST, pokud využívá EAS k připojení k Exchange serveru.

Mas pravdu, mea culpa. Standardne nema, ale z ruznych dovodu muze mit - tady jsem to popletl :(

A) Nepíšeš, kde máte emaily, resp. zda se jedná o IMAP, POP3, nebo EAS. EAS lze mít nakonfigurovaný v režimu bez Exchange Cache, takže na lokálním disku se netvoří ani *.ost soubor. IMAP či POP3 mimo jiné mohou ukládat do lokálního PST, takže s tím nic nenaděláš.
B) Pokud máš na myslí Outlooku Web Access, tak samozřejmě nic samo o sobě neukládá. Ale jakékoliv jen zobrazení přílohy uživatelem technicky znamená napřed její stažení na lokální disk a pak následně otevření.

Pokud má mít uživatel možnost otevírat přílohy, tak je prakticky nemožné mu zabránit jejich uložení kamkoliv, kam má uživatel právo zápisu. Tohle by max řešil přístup k emailu pouze skrze RDS, kde by byl zakázaný copy-paste z RDP na lokální disk v uživatelově PC.

Počítače mám šifrované pomocí bit lockeru....POdle toho co čtu jsem si domyslel že bude nejlepší, když budeme používat outloook v prohlížeči a do excelových tabulek budeme chodit pomocí office 365 taky jen v prohlížeči a z emailů nebudeme nic stahovat.

A) šéf by se neměl dívat na detektivky na NověB) šéf by měl svěřit IT bezpečnost někomu, kdo tomu rozumí a neřešit to svépomocí

No ano, sef by idealne nemel byt naprosty pitomec. Ale toho se v praxi tezko dosahuje. Nestesti nechodi po horach, ale po lidech! ;o)