» Poradna » Programy

Ukázka kódu při pohovoru

Zdravím,při shánění nové práce po mě potenciální zaměstnavatelé (či personální agentury) chtějí vidět i ukázku mého kódu. Asi je to teď normální, akorát jsem se s tím nikdy předtím nesetkal.Moje otázka každopádně zní: Jaký kód bych jim měl poslat ? Stačí jen nějaký úryvek, (pár řádků) aby viděli, jak pojmenovávám proměnné, metody atd., nebo chtějí třeba celou třídu, nebo snad očekávají celý projekt ?Díky moc za případné

Odpovědi na otázku

Ukázku části kodu, většinou to chtějí proto, aby programátor nebyl prase a dodržovaly se nějaké pravidla

To docela chápu, ale nevím jak velký kód jim poslat, nebo co by měl všechno obsahovat.

to ale přeci záleží na tom jaký je popis práce a pravděpodobný popis práce po kariérním vzestupu ... to mi ti neřekneme.Určitě nebudu na job zabývající se big data posílat naprogramovanýho pacmana ...

skus dat nejake mensie projekty alebo casti projektov na GitHub nech si pozru co chcu

ukázka tvého kodu nikomu nic neřekne pokud si čerstvý absolvent ale firmy to chtěj tak jim tam pošli semestrálku ..ve firmě se stejně budeš muset podřídit "štábní kultuře" firmy to je normální

to přesně udělá běžný uchazeč, pokud to ale chci někam dotáhnout hraju jim to divadlo třeba od T-1 .... a v Tn+1 když poprvé vybouchnu rovnou hledám novou práci.

Je to tak, že zaměstnavatel ("potenciální") od tebe očekává, že mu ukážeš jak nejnutnější minimum (tak jak si minimum představuješ ty), ale zároveň může očekávat něco kreativity ať už tím jak jsi kod vytvořil nebo co je výsledek. Co přesně ten který zaměstnavatel chce ti mi neřekneme, protože jsme neviděli inzerát. Já se řídím pravidlem, že zaměstnavatel musí vidět, že tomu rozumím, že on tomu nerozumí, ale já mu to s lehkostí vysvětlil a hlavně jsem ho překvapil pojetím řešení (myšlení out-of-the-box). Já teda nepotřebuju u svých pohovoů programovat, ale princip zůstává stejný.Každopádně u kodu všeobecně, chce zaměstnavatel vidět:1) Že je strukturovaný a stylisticky dobře napsaný (to aby viděli že nejsi prase)2) Možná že je dostatečně okomentován (aby viděli, že v tvojí práci může pokračovat někdo další)3) Že si přemýšlel nad velikostí (objemem dat) (3kB jsou vždycky lepší než 300kB)4) Že si přemýšlel nad výpočetní složitostí (10operací je lepší než 1000)5) K bodu 3 a 4 ještě patří například to, že si u svého kodu přemýšlel i nad tím, že ho bude potřeba vykonat třeba milionkrát každou vteřinu (např výsledky hledání na google.com).

On většinou ani zaměstnavatel neví, co chce vidět a na HR už vůbec ne, tam vždycky zavolaj Jardu, aby to přišel omrknout a řekl jestli jo nebo ne. Ve větších firmách je Jarda nahrazen nějakým týmem, ale princip a výsledek je stejný.

Jo to jsem taky zažil ... a pak jsem jim napsal, že už si se mnou nemusí dělat starosti, nebo mě můžou vzít místo toho hiring managera Chci hlavně říct, že to je přesně ten moment, kdy má člověk možnost ukázat svůj poteniál a možný přínos té firmě, třeba v tím, že on opravdu ví ...

Jinak jsem to nemysl, tak že chtějí vidět něco konkrétního, třeba právě vybírají podle toho kdo je nejvíc překvapí

Proč se jich nezeptáš? Já bych tedy rozhodně nepřijal někoho, kdo není schopen tak elementárního úkonu, jakým je upřesňující dotaz.

Pri mem prvnim pokusu o praci v oboru po me chteli abych jim pomoci Javy a JPA naprogramoval jednoduchou kartoteku fotbalovych hracu. Ale protoze jsem byl v te dobe ucho co nic neumelo, tak jsem se nato vyprdnul.Pri mem dalsim pokusu jsem psal test primo na pohovoru, kde jsem dostal papir s otazkami jak teoretickymi, tak praktickymi. Byly tam otazky napr. na abstraktni tridy + napsat kod. Byly tam otazky na SQL, joinovani tabulek a zase, napsat kus kodu podle zadani.Byl to takovy filter pro to, aby se s tebou vubec bavili. Aby zjistili, ze mas alespon tuseni o tom o cem je ta prace a mas alespon nejake predpoklady. Pak prisel pohovor, 2. kolo, kde jsme se bavili abstraktne o ruznych problematikach a jak bych je resil. Napr. pokud mam webovku, kde potrebuju vytvorit formular pro zadani adresy, jakou HTTP metodu pouziju (vim, z dnesniho pohledu je to trivialni, ale plno respondentu ani netusilo ze nejake HTTP metody jsou :) ). No nakonec mi rekli ze asi z 90 lidi nas berou 5, ze zbytek bud nema znalosti, nebo si je nemohou dovolit (meli vysoke naroky na plat)U me neresili kvalitu kodu, respektive se nijak nezminovali. Ale to bude nejspise tim, ze oni meli svoje vlastni standardy, ktere po tobe pak vyzadovali. Takze jestli jsem byl zvykly nedelat za jednoduchym IF zavorky {}, tak tam jsem musel.Predpokladam, ze jsi junior. Pokud se jedna o praci, kde se delaji weby, osobne bych ukazal nejakou kostru jednoducheho projektu, ktery znazorni vsechny 3 vrstvy MVC. Napr zminena kartoteka fotbalistu. Bude ti nato s odhadem stacit 4 jednoduche tridy (trida hrac, trida controller - co ti prijme pozadavek na zobrazeni stranky popripade akce od uzivatele jako pridej hrace (muze obsahovat validace vstupu, napr. jmeno hrace musi byt vyplnene), servisni trida pro pridani hrace do kartoteky (zde muzes pridata nejakou jednoduchou business logiku, napr. ze hrac musi byt starsi 18 let, aby sel pridat do kartoteky), Ukázat celý příspěvek