» Poradna » Ostatní

UEFI - "samonastavení"?

Dobrý den,Win 10 Pro 64 bit, AV toho času Kaspersky. MB ASUS, INTEL.Je možné, aby byl nějaký program schopný zasáhnout do nastavení UEFI? stalo se mi to v průběhu spuštění ESET SysRescue Live? (v boot menu jsem vybral verzi spuštění z UEFI CD/DVD). Program naběhnul s časem -2 hodiny oproti skutečnosti. Po restartu byly i Win 10 o -2 hodiny posunuté a v nastavení UEFI (MB ASUS) jsem potom zjisti, že byly provedeny změny Ai Overclock Tuner z AUTO na XMP a v "pár" souvisejících položkách s časem změny shodné se spuštěním SysRescue. Čas si asi převzalo UEFI z Linux distribuce, ale proč ty ostatní změny v nastavení?Prosím o vyjádření, zda je to možné, že by SysRescue zasahoval do UEFi, i když tak divně), nebo je někde error jinde? Nebo si do UEFI hrábnul AV Kaspersky? I tak je to divný (alespoň pro mě). Děkuji za případné odpovědi. S pozdravem, KJ

Odpovědi na otázku

Ano, je to možné. Čas si nastav (pokud není) zpátky a dál to neřeš..

Děkuji, jen mě to zarazilo. Měl jsem za to, že do UEFI/BIOS se kromě "vědomého" přístupu s DEL apod. (dle typu PC) nemělo mít nic přístup. I když v době SPECTRE a MELTDOWN … Stejně se mi nepodařilo zjistit, nebo jsem asi nepochopil, jakým způsobem "napadnou" tito CPU/UEFI. Jestli se "usadí" ve Win a vzdáleně přistupují do UEFI/CPU, nebo se "usadí" modifikují přímo v UEFI/CPU. Díky, KJ