» Poradna » Ostatní

Udržení napětí při rozběhu DC motorku

Zdravím,napájím adaptérem motorek a současně arduino, které ten motorek spíná. Když ho ale sepnu, tak klesne napětí(asi půl vteřiny) a arduino se restartuje. Extra zdroj k arduinu tam dát nemohu. Šlo by to nějak řešit kondenzátorem (plus dioda, odpor)? Případně jaké hodnoty a typy?Díky, jsem začátečník

Odpovědi na otázku

Ak klesa napatie znamena to ze mas nedostatocne dimenzovany zdroj.

Asi jo, ale je to jen zlomek vteřiny, jen při rozběhu motorku....

Jdi na to z druhé strany: Buď omez proud motorku, nebo mu zajisti pomalý rozběh.

pomalu zvažuji i tuto variantu, ale to budu muset hodně googlit

Ten motor je připojený přímo na GPIO piny, nebo je tam nějaký tranzistor, který to spíná?

nene, relé s diodou

Jaké relé? Arduino je schopné dodávat maximální proud 40mA (to je absolutní maximum z jednoho pinu, když je zatíženo více pinů, je povolený proud ještě menší) a relé potřebuje obvykle daleko větší proud, tedy výstup přetěžuješ a Arduino může restartovat z důvodů příliš velkého zatížení.

Ano, kondenzátor vysoké kapacity nabíjený přes odpor (přemostěný diodou) je dobré řešení.

A přibližné hodnoty těch součástek si někdo tipne? Díky

Napsal jsem níže :)

Nakresli schema, jak to máš zapojené, uveď v něm, jaké máš napájecí napětí (5V? nebo napájíš Arduino vyšším napětím?) a pak ti někdo třeba poradí.

Zítra nakreslím, ale jádro problému je ten pokles napětí na zdroji (paralelní zapojení motorku a arduina) a jestli to jde jednoduše řešit aniž bych musel dávat extra zdroj pro arduino... jestli je to 5 nebo 7V je jedno, arduino bere 5-12V na RAW pinu... Každopádně díky. Čekal jsem odpověď typu: --Hoď tam tohle a tohle, to ví každej-- ale asi tak jednoduchý to nebude

Četls co jsem ti psal? Je to jednoduché, stačí 3 součástky. Kondenzátor 1000uF nebo víc, odpor třeba 100R a 1A usměrňovací diodu. Paralelně k napájení (co nejblíže motorku) zapojíš kondenzátor, který bude mít v sérii odpor a k němu paralelně bude dioda v závěrném směru. Po připojení napájení se kondenzátor nabije (díky odporu bez velké proudové špičky). Při sepnutí motorku dojde k poklesu napětí, ale otevře se dioda a kondenzátor pokryje proudovou špičku. Jednoduché a funkční, jen je potřeba, aby napájecí napětí bylo alespoň o 1V vyšší, než minimální napětí pro Arduino.

To by bylo super.... a nebude ten odpor 100R fungovat jako dělič napětí, když může mít arduino třeba taky 100R? Ber mě s rezervou, fakt nejsem praktik... Díky

Tak záleží kam se to zapojit. Ideálně načmárat schéma :)

Já bych na to šel zase z opačné strany: Přes diodu (nejlépe Schottky) a malý sériový rezistor (omezení nabíjecího proudu) bych nabíjel kondenzátor a z něho bych napájel elektroniku. Motorek bych zapojil před tyto obvody.

I to je možnost, podržet kondenzátorem napětí pouze pro elektroniku.

Ono by to mělo výhodu v menších nárocích na kapacitu kondenzátoru, která by navíc nezávisela na rozběhovém proudu motorku.

Ano

Nikde sa nepise ako casto sa bude motor rozbiehat. Pokial to bude casto(nevieme na co to je urcene) tak sa moze stat ze sa kondenzator nebude stacit nabijat a tym sa zvysi aj spotreba a pretazenie zdroja. Moze nastat situacia ze sa bude tocit motor, nabijat kondenzator(nie na plnu hodnotu) a este odoberat prud aj arduino.

Přes nějakých 100R se kondenzátor nabije za několik málo sekund. Výpočet časové konstanty - RxC, získáš čas, za který se kondenzátor nabije na 63% vstupního napěti.

Jinak samozřejmě ten odpor nemusí být 100R. To jsem nadhodil jako příklad hodnoty, se kterou by to určitě fungovalo. Ale kdyby rychlost nabití kondenzátoru nebyla dostatečná, tak se může snížit až na tak nízkou hodnotu, aby v okamžiku připojení vybitého kondenzátoru (tedy chvilkový zkrat), tekl přes odpor maximální proud, jaký je zdroj schopen dodat (při započtení rezervy na arduino). V tomhle nevidím problém :)

Pořád jsi nesdělil to napájecí napětí. Pokud máš např. 12V zdroj, tak je situace úplně jiná, než když máš 5V zdroj, protože u 5V zdroje nemáme žádnou rezervu napětí.

https://www.poradte.cz/elektronika/25171-udrzeni... Soutěž o to, která poradna je lepší ???

To ne, ale cim vic odpovedi, tim lepe

Jakým napětím napájíš motor a arduino?

Motor 12V a do arduina dávám kolem 9V na Raw pin( pres nejakou step-down soucastku)

Zkus dát 1000uF elyt mezi ten 9V regulátor a Arduino.

Přidej ještě relése zpožděným přítahem, (stačí 0,8 - 0,8 sekund) a do serie s motorkem rezistor, kolem 20 - 40 ohmů. První relé zapne motorek, který se roztočí přes seriový odpor, takže menším proudem, pak přitáhne druhé relé, které ten rezistor vyzkratuje a motor, který už se točí, dostane plné napětí.

Super! To by bylo mnohem jednodušší než pwm. Zkusím

Místo adaptéru tam dej ideální napěťový zdroj. Pak to pojede bez snižování napětí.

Jednoduché řešení... napájení arduina odděl diodou a za diodu dej kondenzátor, tak 470uF a bude ti to fungovat.+ ......... dioda.......Kondenzator..........arduino-.............................Kondenzator.........arduinoDioda zabrání vybíjení kondenzátoru do motoru a kondenzátor podrží napětí na arduinu.

A neoddělá to zdroj? Kondenzátor se ze začátku chová jako zkrat...

Pod můj příspěvek, kde ti navrhuji to samé, ale s malým rezistorem na omezení nabíjecího proudu, jsi napsal "Ano". Takže řešení máš. Kromě toho: Zdroj vydrží rozběhový proud motorku, jenom ho omezí. Ten kondenzátor navíc bude pro něj malina...

takhle se mi to líbí, akorát nevím, jestli ten malý odpor nebude fungovat jako dělič napětí?Pak by zbývalo na arduino menší napětí... co myslíte?Díky

On vlastně ani není potřeba - když ten zdroj zvládne náběh motorku, zvládne i nabíjení kondenzátoru. Jinak, pokud nejste schopen spočítat úbytek napětí na odporu, nemáte co vrtat do elektronických obvodů.

Jestli to máš zapojené podle https://www.poradte.cz/elektronika/25171-udrzeni... , tak kde je ochranná dioda paralelně k vinutí relé (které tam ani nemáš pořádně nakreslené)? Arduino ti vůbec nemusí shazovat pokles napětí zdroje, ale napěťová špička indukovaná na vinutí relé.

Já bych to viděl takto: https://it.cestuji.info/tmp/arduino.jpg

Přičemž na udržení napájení pro Arduino by stačil i kondenzátor o kapacitě 100µF - ještě by se zmenšil proudový náraz při zapnutí, i když tam asi žádný problém nehrozí, a k němu paralelně blokovací keramický 100nF. "Zhášecí" dioda paralelně k relé je důležitá - reset Arduina díky špičce sice nasštve, ale zničený port či celé Arduino už by bylo horší.

A ještě jsem doplnil spínací tranzistor, protože vinutí relé, pokud to není nějaké se supermalým odběrem cívky, nejspíš přetíží výstup Arduina... Tranzistor by měl stačit třeba BC337-25

ŽÁDNOU indukčnost bych nespínal přímo z Arduina.

Snad mně nechceš tvrdit, že jsi ochoten budit relé přímo z procesoru Arduina...

Už ne, taky jsem si to uvědomil a co nejrychleji jsem ten obrázek opravil. Ale on to tam měl.

Tranzistor bych bral nějaký MOSFET...

Klidně, třeba BS170 nebo jiný, který se plně otevře při 5V na řídící elektrodě.

Ten typ ti neporadím, protože se orientuji na smd a řeším to případ od případu. Zmiňovaný BS170 má srandovní odpor v sepnutém stavu - 5 Ohmů - do něho bych ani klacíkem...

??? Nejběžnější Čínské relé Songle 12V SRD má odpor cívky 320 ohmů, proud cívkou 37,5mA http://www.circuitbasics.com/wp-content/uploads/2015/1... Pokud použijeme tranzistor BS170, úbytek napětí na něm je při 5Ohmů a proudu 37,5mA 0,185V, výkonová ztráta 7 mW (slovy sedm miliwattů). BS170 je pro spínání běžného relé bohatě dimenzovaný a stojí pětikačku.

Já už mám takový reflex vyhledávat spínací prvek (MOSFET) s co nejnižším odporem.

S takovým tranzistorem už pak ten motorek můžeš řídit přímo, nepotřebuješ relé.

Taky myslím. Jenomže, méně zdatní v elektronice prostě znají k motorku jenom relé...

Za půl éčka lze dokonce koupit shield, který má odběr 5mA, onen tranzistor, ochrannou diodu a dokonce i indikaci stavu

Souhlas. Pokud si ovšem počká na dodávku z Číny, jinak bude poštovné dražší, než ten modul. Mělo by to být relé na 12V, třeba https://www.ebay.com/itm/1-Channel-Relay-Modul... A stále by možná řešil ten pokles napětí, tedy diodu a kondenzátor: https://it.cestuji.info/tmp/arduino2.jpg

A v podstatě, proč tam vůbec dávat relé? Motorek se dá spínat přímo tranzistorem. Sice neznáme parametry motorku, ale v principu do 10A je možné použít třeba BDX33c, do 4A BD681 (oba to jsou spínací darlingtony) nebo nějaký vhodný cmos (do 5A třeba BUZ-11). Výhoda: otáčky motorku by bylo možné řídit pomocí PWM.https://it.cestuji.info/tmp/arduino3.jpg

A i ten tranzistor jde koupit jako modul... https://www.ebay.com/itm/MOSFET-Button-IRF520-...

U MOSFETu (on to doopravdy není a nemůže být CMOS) je třeba dát pozor na prahové napětí. U BUZ11 je to 2-4 V a to se mi zdá příliš blízko max. budícímu napětí 5V. Hledal bych nějaký tranzistor s nižším prahovým napětím.

Rozběhový odpor je pěkná věc, ale zatížený motor s odporem se nemusí rozjet vůbec.

Odpor samozřejmě nemůže zapojit k motorku. Odpor pouze k omezení proudového nárazu při nabíjení kondenzátoru :)

Než vymýšlet nějaké blbiny, nebylo by jednodušší prostě použít silnější zdroj? Ten motor má buď těžký rozběh nebo ten zdroj je nějaké slaboučké šidítko.