» Poradna » Mobily

Účtování sms

Zdravímpošlu na jedno konkrétní tlf číslo sms a ta se na stránce za vyúčtování u operátoraobjeví zaúčtována dvakrát. U jiného tlf čísla tomu tak není. Je to v nastavení příjmu sms u konkrétního uživatele?

Odpovědi na otázku

Ne, příjem SMS se u příjemce nijak nastavit nedá.

Co ti k tomu řekl operátor?

A ta smska je v obou případech stejná (stejný text)? Nebo je v jednom případě například bez diakritiky a v druhém je v ní diakritika? Pokud sms aplikace diakritiku při odesílání neořeže, tak se i krátká sms s diakritikou může odeslat jako 2 a více sms i když její délka není přes 160 znaků...

Tak je to asi ten důvod, že sms je delší a tím je účtována třeba dvakrát. Díky za vysvětlení.

No ona není účtovaná dvakrát, ony to prostě jsou dvě SMS Každopádně piš SMS bez diakritiky

Doplním...a oblíbených smajlíků

Tak nevím jak u ostatních, ale já když píšu SMS, tak mi to rovnou při psaní ukazuje číslíčko na kolik zpráv to bude rozděleno.

A od čtvrté SMS převádí na MMS. Ale záleží na nastavení a na konkrétní aplikaci na zprávy.

Defaultní aplikace na to bohužel dost často kašlou

A to je právě to čemu se divím. Já jsem si nikdy neinstaloval žádnou jinou aplikaci a používám ten default co jsem měl v mobilu. Jmenuje se to "Zprávy" a je to od googlu. https://play.google.com/store/apps/details Víc defaultní aplikaci ani snad nemůžu mít a to číslo se tam zobrazuje snad od začátku co si pamatuju.

Např. u Samsungu se počet zbývajících znaků/počtu zpráv začne zobrazovat až když zbývá posledních deset znaků před rozdělením do dvou zpráv. Ale klasické SMS už dlouho mnoha lidem neposílám. Pravidelně asi jen jednomu.

leckdy jde (aspoň na chytrých telefonech) nastavit odstranění diakritiky před odesláním, takže to nemusíš řešit. Mám to tak taky (Textra).

Pokud člověk používá SMS jak bylo myšleno, opravdu na krátké zprávy, nemusí řešit ani odstraňování diakritiky. Naopak se tak vyhne vysvětlování, že např. 'Vecer pojedu sehnat med' není plánovaná krádež kabelů, ale návštěva včelaře.

nebo "Dnes k obedu pecena zebra" vím, tohle bylo zdrojem různých vtipů...

Jsem trochu překvapen z data vzniku tohoto dotazu. Čekal bych tak 2002, ne 2022. Informaci o tom, kolik SMS odejde v rámci mé jedné zprávy jsem neviděl minimálně 15 let (natož to řešit). Ale jak zde bylo psáno, psát bez háčků a čárek, smajlíky jedině ručně ... nebo neomezené SMS a je klid (či alternetivní komunikátory).

Dotaz se netýkal počtu odeslaných zpráv v rámci jedné SMS, ale dvakrát zaúčtované SMS na konkrétní číslo.

Což bylo na 99 % způsobeno právě tím, že SMS byla příliš dlouhá (víc než 160 znaků bez diakritiky nebo víc než 70 znaků s diakritikou/smajlíkama) a byla odeslána jako 2 SMS zprávy (i když telefon odesílatele i příjemce si je zase spojí do jedné).

A to by mu k vyúčtování už včera odpoledne nejspíš řekl rovnou jeho operátor.

Operator nevidi nic vic, nez dve odeslane zpravy. A jestli by tam narazil na nekoho, kdo by mu odpovedel, to co tady, je otazka. Rozhodne ne jistota...

Za operátora mohu potvrdit, že to řešíme méně než před 5-10 lety, ale pořád se to objevuje. Většina lidí má dnes tarif s neomezenými SMS nebo používá WhatsApp a podobné platformy, tak se to týká spíše šetřílků, předplacenek anebo SMS na zahraniční čísla.A při troše snahy se dá zjistit počet znaků v té účtované SMS, její obsah nikoli.