» Poradna » Notebooky

Učiník při zapojení notebooku do el. sítě

Ahoj, mám dotaz pro elektrikáře. Notebook mám zapojený do el. sítě přes měřič spotřeby energie, kde mi ukazuje učiník cca 0,55 až 0,60. Neměl by být učiník blízko nebo roven 1 nebo je to vlastnost spínaného zdroje jako spotřebiče?

Odpovědi na otázku

Tyto měřiče "ukazují" relativně přesně pokud je průběh odebíraného proudu sinusový.Což spínaný zdroj není. K tomu se vztahuje i hodnota účinníku, která se užívá rovněž pouze pro harmonické průběhy proudu/napětí. Závěr: Na hodnotu účinníku se v tomto případě nedívej vůbec a zobrazený údaj spotřeby ber pouze jako velmi orientační.Samozřejmě, existují i dokonalejší (a dražší) měřidla která pracují s TRMS hodnotou. Potom lze měřit i spotřebu zařízení s libovolným průběhem odebíraného proudu.

Zkoušel jsem zatížit notebook naplno ještě při nabíjení (zdroj 65W) a měřič ukázal spotřebu 67W, tak to by mohlo sedět, ne? Účiník přitom byl stále 0,6 ale ta hodnota příkonu by tedy teoreticky mohla být celkem přesná, alespoň se domnívám.Jinak to mám tedy chápat tak, že spínané zdroje se v klasické síti nechovají úplně ideálně vzhledem k poskytovateli energie?

Mohl byste upřesnit pojem "ideální chování vůči poskytovateli energie"?Jinak: Spínané zdroje mají na vstupu usměrňovač se sběrným kondenzátorem. Pro tento usměrňovač je typické, že proud ze sítě odebírá pouze v krátkých, intezivních impulzech v okolí vrcholu sinusovky síťového napětí a nelze tady mluvit o účiníku v klasickém slova smyslu - tedy posuv proudu vůči napětí. Tohle platí pouze pro lineární obvody a sinusové napětí.Protože zmiňované impulsy zatěžují silové rozvody, u výkonnějších zdrojů se používají obvody (PFC), které se snaží rozšířit impulz odběru proudu, který se tak má přiblížit sinusovce. To je to, co se u spínaných zdrojů nazývá účiníkem, je to ale něco jiného, než fázový posuv u lineárních obvodů.

Děkuji za podrobnější vysvětlení :) , jinak ideální chování jsem myslel tak, že takový způsob odběru ze sítě třeba více zatěžuje obvody atd.Mimochodem co si tedy myslíte o té hodnotě výkonu, má cenu jí věřit alespoň trochu? (třeba přesnost alespoň + - 20%) U notebooku v největší zátěži těch 67W a teď při psaní textu 16W - to zní docela rozumně podle mě, ale třeba mi to jen připadá...

Plus mínus autobus to tak asi bude. A pokud bys to chtěl změřit přesně viz výše...

JJ, takhle mi to asi stačí, díky za předmětnou diskuzi