Ubuntu+AMD GPU driver

Při dnešní noční instalaci nejnovějšího Ubuntu jsem zjistil divnou věc, u Radeonu narozdíl od GF se vůbec nenabízejí ovladače výrobce a rovnou se instaluje tzv. svobodný ovladač což se hodí max na lehkou kancelařinu. Otázka je, dá se "nesvobodný" ovladač dodat jinak než přes terminál? NIkde jsem ve vyhledávání nabídku neviděl a Ubuntu se tváří že ten jejich způsob na MS generic driver je ideální....

Odpovědi na otázku

> "což se hodí max na lehkou kancelařinu"A na tohle jsi přišel jak přesně? To je někdy fakt k nevíře, jaká "moudra" se člověk dočte.

A povolils pi instalaci balíčky třetích stran a nesvobodné ovladače? Pak se to nainstaluje rovnou vč. aktualizací. Mám takto zkušenost s Kubuntu a Lubuntu a dost bych se divil, kdyby to tak nemělo i Ubuntu.

ano i spoléhal jsem na to - jenže zjevně co funguje u hw Nvidie tak u AMD ne... Možná NV zaplatila za bezpracnou instalaci a nabídku balíčku přímo. Ale na druhém stroji kde mám R9 390 evidentně funguje jen "svobodný" ovladač ikdyž jsem při instalaci zatrhl použití všech zdrojů.

a když jsem si driver stáhnul tak při pokusu o instalaci mi píše ubuntu software že typ není podporován (podobně jako u pokusu bety Edge kdy by to měl taky být balíček přímo pro Ubuntu...).

proč bys měl cpát do Ubuntu zrovna Edge?https://vivaldi.com/cs/download/Jinak nejnovější jako fakt nejnovější, nebo LTS?

nejnovější... Ty máš Radeonku v PC?Edge kvůli používání na dvou dalších strojích - synchronizace. Zdá se že se jim tam něco podělalo když to nebere ani balíčky určené přímo pro Ubuntu.

ne, na desktopu mám Intel a na jedné stanici Quadro. Na obou mám LTS Kubuntu 20.04. Pokud máš úplně to nejnovější, tak je možné, že Mrkvosoft něco nastavil blbě v DEB balíčku a že to prostě nesplní nějaké závislosti... U nejnovější verzi distribuce se to může stát...

V pripade AMD je situace ponekud odlisna. Svobodny radeonpro je plnohodnotny ovladac. Neni treba nic instalovat.

V pripade Radeonu je situace zcela odlisna oproti Geforce. Otevreny ovladac je plnohodnotny ovladac, narozdil od nouveau. Neni treba nic instalovat. Zrovna nedavno jsem na nem dohral FarCry 5 s Radeon RX 5500 XT.

zkusil jsem dvě hry a ani jedna nenaběhla. Z toho jedna je odladění Serious Sam Fusion. Na NV OK, tady se nedostanu ani do menu.Takže zas tak plnohodnotný není. Máš návod jak nainstalovat stažené drivery??

Navod ma AMD. https://amdgpu-install.readthedocs.io/en/latest/Tim si ale nepomuzes, ten driver je temer identicky jako ten co uz mas v systemu (amdgpu) Hlavne se nepokosuj nainstalovat variantu pro, ta je urcena pro uplne jine pouziti.Jakou mas grafickou kartu?

Ted koukam ze primou podporu linuxu ma jen VR first encounter, takze predpokladam ze to ostatni provozujes pres proton ne nebo wine, takze tam bych hledal problem. Pro zacatek nahledni sem: https://github.com/lutris/docs/blob/master/H...

kupodivu FUsion přímou podporu má - díky Vulkanu je to jediný titul co jsem za celou noc práce rozchodil.Prostřídal jsem edice od 20.10 Ubuntu i Kubuntu a nyní zpět na jarní LTS kde se konečně chytla s certifikovaným AMD ovladačem. Nicméně centrum softu stále tvrdí že vyjma ovladače wifi již žádné "nesvobodné" nejsou. Každopádně ten ofiko driver se nainstaloval a jediná hra co zatím jde je ten SS Fusion.Příště už nikdy kombinaci Radeon+linux

Daj sem výstup z "sudo ubuntu-drivers devices"

Radeji "lsmod"

a k tomu "inxi -G"