» Poradna » Notebooky

Ubuntu

Dobrý večer, mám nainstalovaný op. systém Ubuntu 20.04 a po restartu notebooku to na monitoru píše: No Bootable Device a dál se to nespustí. Nevím co s tím...Původně tam byl Windows 10, ale udělal jsem čistou instalaci z DVD ISO. soubory. Vše proběhlo normálně a v pořádku, jen po prvním vyžadovaném restartu PC to píše to výše uvedené a nehne se to ani o píď. Děkuji za rady.

Odpovědi na otázku

Nechal jsi při instalaci zapsat zavaděč na disk?Máš správně nastavené pořadí bootu? - první/správný pevný disk?

Udělal jsem vše dle návodu, ale samozřejmě jsem asi někde chybu udělal, nevím...

A ten první správný pevný disk je který, mám jen jeden HDD a nerozdělený. Vše je na jednom.

Tak teď už by disk rozdělený být měl (instalátorem). Nabootuj z DVDčka Live systém a podívej se, jak vypadá obsah disku.

Ale mě to nabídlo různé druhy instalace, tak jsem vybral tu, co s formátovala disk a udělala novou kompletní instalaci, tak nevím...Žádný jiný disk by tam neměl být, než C.

Nabootuj Live-DVD znovu a spusť Gparted. Měl by jsi vidět oddíly/partition. Žádné c:\ v Linuxu neexistuje. Jen dev/sda1, dev/sda2, ... dev/sdb1... (dev= DEVice/zařízení, sd= Starage Device ....). Pokud se podíváš na detaily, neměl by jsi vidět žádný s NTFS nebo FAT formátem. Nejspíše máš formát ext4.

Pokial instaloval v UEFI rezime, musi tam mat jeden oddiel FAT oznaceny /boot/efi.

Vidím to marně: https://www.zive.cz/poradna/linux/sc-20-cq-65... Za chvíli, pokud se k naší smůle povede instalace, bude hledat nějaké pucovadlo: https://www.zive.cz/poradna/udrzba-pocitace/s...

GPT? Údajně pomáhá ke stažení program: https://www.easeus.com/partition-master/convert-...

V BIOS zkusit deaktivovat UEFI (EFI). Odbornější fórum: https://forum.ubuntu.cz

Děkuji, jedině tvá rada pomohla.

Chválím tazatele. Jako z mála uvádí, čím problém vyřešen. Výhodné pro další, že zjistí, jak si pomoci.

Ale to neni reseni, jen obejiti chyby, ktera tam zustala dal (i.e. workaround).

No pokud vypnutí UEFI pomohlo, tak to znamená jediné, nevhodný zpúsob instalace. Zřejmě jsi instaloval z USB připraveného na Legacy instalaci na ntb, které bylo přepnuté na UEFI, což by se nemělo stát. Pro pochopení situace mrkni sem http://linuxos.sk/clanok/uefi-v-kocke-pre-bfu/

Ne, zaváděl jsem to z DVD ISO. soubory, ale pomohlo předělat to v Biosu.

Ale pouzil si postup pre instalaciu v nastaveni uefi/bios na legacy. Ak by si pouzil postup pre uefi tak by si tento problem zrejme nemusel riesit.Chybu si zrejme spravil tu, ze si nevytvoril tu particiu /boot/efi do ktorej by sa nainstaloval zavadzac a v ktorej uefi hlada bootovaci subor, tusim grubx64.efi.Ovsem ak si postupoval podla wiki.ubuntu.cz tak tam maju popisany postup iba pre legacy instalaciu. Pre uefi instalaciu este postup nevytvorili aj ked uz davno mal byt.

Asi nepřeložili do češtiny/slovenštiny.https://help.ubuntu.com/community/UEFI

co je to za počítač / notebook? V čem jsi dělal instalační flash disk? Rufus nebo Etcher? Nebo jsi to fakt instaloval z DVD?

Přesně takhle to dopadne, když se do instalace pustí ten, kdo to neumí/nic o tom neví...Rozumy můžeš načerpat třeba zde https://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,85056.msg...

Proč ne? Aspoň se něco naučí, pokud to zvládne a neuteče od problému. A když si člověk nabije hubu, tak si vše dobře pamatuje.

Experimentovat (učit se) by se mělo bezpečně, kdy nevadí, že člověk udělá chybu. Nemůžu posoudit, jak je to u tazatele. Já si nejdříve instalaci Linuxu vyzkoušel ve virtuálním stroji a až pak to udělal přímo v notebooku.

leccos se na virtuálce zkouší blbě, ale kupříkladu na desktopu stačí mít dva fyzické disky a jen si ten "důležitý" prostě fyzicky odpojit (vytáhnout kablík). Takhle jsem si dělal linuxové instalace pro jiné PC, kde nebyl problém přehodit disk, ale neměl jsem čas to dělat na tom daném kompu - linuxu to nevadí.

Keby sa do toho nepúšťali ľudia čo to nevedia tak by ľudstvo vymrelo

pokud na tom kompu nemá nic důležitého, proč ne. Taky jsem si na jednom starším PC "hrál" s OS. Bylo fajn vědět, že komplet reinstalace byla vždy možnost a že všechny ty snahy o opravu nebyly dané zoufalstvím (přijdu o data) ale tím, že jsem si chtěl zkusit, zda se mi to povede.

Ano, zkouším Linux na starším notebooku a děkuji za zastání, někteří jen machrují, ale neporadí. Děkuji a už to maká, jak má.