Ubuntu vs HW vs ovladace

Zdravicko.Kdyby tu byl nekdo,kdo se vyzna v kompatibilite HW s Ubuntu, tak budu tad za doporuceni, kteri vyrobci HW jsou vhodnejsi a maji dostupne ovladace.Premyslim o novem notebooku a zadny se neprodava s Ubuntu,tak se bojim,ze to ma duvod v chybejicich ovladacich.Napriklad Ati vs Nvidia (nebo ma lepsi ovladace integrovana intel grafika?) Ruzne zvukove chipy, wifi chipy atd.Abych pak nezjistil,ze novy stroj po nainstalovani Ubuntu neumi treba podsvetleni klavesnice, maximalni rychlost wifi, nebo zkratka neumi na 100% vyuzit draze zaplaceny HW. Diky.

Odpovědi na otázku

Zdá se mi už několik let zpětně, že lépe než Ubuntu je na tom s ovladači Linux Mint.Nicméně jsem teď nedávno nainstaloval Linux na notebook Lenovo ThinkPad Yoga 11e G1, což má v sobě Intel včetně grafiky a je to snad 8 let starý notebook.Linux Mint a Ubuntu1) Fungoval ale zlobil jas displeje při ovládání2) Integrovaná kamera fungovala rychlostí 1 snímek za vteřinu3) Notebook má dotykový displej, což v Linuxu prakticky k ničemu nebylo a ani ovládání k tomu nebylo přizpůsobeno, max šlo na displej tapnout prstem, jak když kliknu myší.Ve Windows 10 šlape vše úplně perfektně včetně dotykového ovládání a tabletového režimu.Když jsem mu zkusil vnutit Windows 11, i když není podporováno (CPU, TPM), tak jsem narazil jen opět na problémy s ovládáním jasu displeje a nefunkčností dotykového ovládání, takže mi prakticky chybí funkční driver vestavěného dotykového displeje.

Nepíšeš co na tom budeš dělat. Ale obecně Lenovo ThinkPad nemá problém s Linuxem. Potom Dell čas od času udělá NTB i pro náš trh co má oficiální podporu i Linuxu. Dell obecně XPS, Latitude, Precision řady. HP Elitebook a Probook by mohli fungovat. Napiš co na tom plánuješ dělat a rozpočet a můžeme se bavit o konskétních kusech.

Už jsem strašně dlouho nekupoval nový notebook, takže nechci kecat, jak ten který HW s podporou, ale minimálně Dell má v nabídce něco s Ubuntu.https://www.dell.com/cz/p/xps-13-9310-laptop/pdhttps://www.dell.com/cz/p/xps-13-9320-laptop/pdCeny tam nemají, máš je kontaktovat. Stránky v USA cenu mají a začíná to na nějakých 1600$.https://www.dell.com/en-us/shop/dell-laptops/n...

XPS 13 9310 jsou loňské modely, nahradily je letošní, takže na Dellu je už normálně nekoupíš. Ono i to letošní plusko je na trhu přes půl roku. Ale 13 plus v nejnižší konfiguraci s Ubuntu začíná na 1299 takže nějakých 39 tisíc v konfiguraci 8/512 s nedotykovým FHD displejem. Když bude chtít 16GB RAM tak připlatí 250 dolarů (to je víc než u Apple :D ).

Osobně bych koupil něco s AMD a integrovanou grafikou, ale záleží na co ten notebook budeš používat. Jako ovladač grafiky je dobrý mesa vulkan (opensource). Další ovladače HW jsou v jádře linuxu. Záleží tedy jaká verze jádra v tom Ubuntu bude dostupná a jak starý HW chceš kupovat. Nejnovější je mesa 22.X a jádro 6.0.X, Ubuntu 22 má tuším jádro 5.15, což ale lze změnit. Než něco koupíš tak si vyhledej zkušenosti s konkrétním typem pro použití v linuxu (obecně, ne jen Ubuntu).

Ono je často lepší než hledat recenze, které se často liší podle cílového publika bude lepší vlastní zkušenost, koupit, vyzkoušet a když nevyhovuje, vrátit. Já teď kupoval laptop a měl jsem velice specifický požadavek na hlučnost, kterou žádný recenzent nedokáže popsat. Až 4. stroj byl akceptovatelný... A to jsem pár dní po 14 denní lhůtě objevil Dell XPS 2v1, který má 1230U s 9W TDP = pasivně chlazený, to fakt naštve protože to XPSko je teď jasný kandidát na koupi,

Bylo par dotazu, co na NB budu delat. Jen kancelarske veci, youtube, 3x 4K display, programovani, docker. Nic vic. Zde mi slo ale o obecnou kompatibilitu hw a Ubuntu.

Urcite zvazim i Mint, jak bylo navrzeno. Snad pak sezenu pouzitelnou nahradu za Pinta (malovani pod Ubuntu) a dalsi aplikace, kt pouzivam. Snad bude fungovat right click na slozce a moznost Otevrit ji v terminalu atd. Obecne je kazda distribuce nesmyslne jina a ja jsem obycejnej bfu,tak resim i ty zvyky. Vim,jsem exot :)

Klidně použij Mint místo Ubuntu. O aplikace se neboj. Mint má sv sobě stejnou sadu repozitářů jako Ubuntu. Navíc je tam přidaný repozitář Mintu. Podpora ovladačů je srovnatelná. Mint má ale navíc lepší instalátor uzavřených ovladačů.

"Obecne je kazda distribuce nesmyslne jina a ja jsem obycejnej bfu,tak resim i ty zvyky. Vim,jsem exot :)"Myslím že naopak, popsal jsi největší bolest linuxu, naprostou roztřištěnost linuxových distribucí ze kterých nevíš kterou vybrat. To je jak jídelní lístek s 5 a 50 položkama, z prvního vybereš hned, z druhého nevíš co dřív...Pak se chce BFU poradit a zeptá se jaký LINUX, odpoví mu 10 linuxářů a má na stole minimálně 11 návrhů :D

Ano, proto je potřeba jasnou uniformitu a poučené uživatele, kteří budou plesat nad každým výstřelkem výrobce! A nemám na mysli Redmond! Víš jakou reklamou se Apple proslavil a na čem byla postavena?

netuším o čem píšeš? A netuším jak to souvisí s pointou mého příspěvku.Roztřištěnost distribucí znamená že každá je jiná, uživatel si neumí vybrat, vývojář nechce ladit svůj SW pro desítky/stovky systémů, takže svůj SW bude podporovat jen na pár vybraných distribucích, pokud si rovnou neřekne že ten trh je tak malý že potenciální zákazníci za to úsilí vůbec nestojí...A bez SW je OS k ničemu. Já už narazím s instalací OneDrive, musím použít nějaký SW třetí strany, Office na Linux taky nemám, a neexistuje stejně funkční alternativa protože z Office primárně používám Outlook, ToDo a OneNote.

Tak ono obecně je problém, že trváš na používání programú pro windows pod linuxem. Je třeba si vybrat linuxáckou sadu programú, které umí to samé. Co se týče té roztříštěnosti linuxových distribucí, dnes existují velmi široké možnosti instalace programú v linuxu. Ať si vybereš jakoukoliv z hlavního proudu, většina programú tam bude k dispozici a existují i appimage provedení programú, které si sebou nesou vše potřebné a fungují na všech distribucích. Office dnes existují i ve webovém provedení, které je nezávislé od OS. Problémy s linuxem mají obecně lidé, kteří přišli z windows a neumí se oprostit od návykú a sady programú z windows.

A přesně jsem napsal, že MSW vůbec nemám na mysli, ale ten jeho Apple, co cpe všude, všem a kdykoliv. A ten je uniformní nejvíce z dnes používaných platforem. Hlavní distribuce a desktopová prostředí jsou v podstatě stejná, včetně obvyklého modulárního jádra a modulů. "Liší" se v podstatě jen vzhledem a v pár nedůležitých odlišnostech.

"trváš na používání programú pro windows pod linuxem"A to jsi poznal jak? nechápu jak tě ta pitomost napadla. Samozřejmě že na Linuxu chci používat aplikace pro Linux, jako chci používat MacOS aplikace pod MacOS, Windows na Windows nebo Android na Androidu."dnes existují velmi široké možnosti instalace programú v linuxu"A to je právě ono, uživatel nechce široké možnosti, chce jedoduchou možnost. Když si koupím 10 aplikací a každou koupím jinde, instalátor stáhnu jinde, při instalaci budu každou licenci ověřovat jinak... Tohle fakt chceš? Jeden centrální obchod, vše nakoupeno na jednom místě, přihlášení s přihlášením do systému, licence ověřená tím přihlášeným účtem, jednotné aktualizace... Jako uživatel jen aplikace používám, nestarám se... I MS dělá pro vývojáře lepší podmínky k umístění aplikací do MS Store a pěkně mě štve že při posledním ucházení Windows počítače jsem musel některé aplikace instalovat odjinud než z MS Store."Office dnes existují i ve webovém provedení, které je nezávislé od OS"Existují a jistě víš jaké rozdíly tam jsou. Dám ti jeden use case. Telefonuju, počítač uspaný, zamčený, potřebuji si poznamenat adresu/telefon něco. Takže vezmu stylus, ťuknu do displeje zařízení, to se instantně probouzí a otevírá rychlou poznámku do které můžu napsat co potřebuji.Udělej to s web verzí aplikace... Zareguje zařízení na poklepání styluse do displeje? Pokud ano, probudí se instantně? Obejde biometrickou autentifikaci uživatele? Otevře prohlížeč? Přihlásí mě (dvoufaktorově) k webovým Office a to i v případě že jsem Offline? A otevře mi novou poznámku? A po jejím zavření zase prohlížeč vypne a zamkne zařízení? Mimochodem při psaní té poznámky mi nesmí dovolit nic jiného dělat, protože jsem se do toho zařízení nijak nepřihlásil a mám právo jen na tu rychlou poznámku...No a o Ukázat celý příspěvek

Promiň ale tvé dúvody jsou dost podivné. Proč bych měl probouzet zařízení stylusem? Tak ho probudím jinak. A ostatní argumenty taky stojí za starou bačkoru. Proč bych měl jednat tebou poukázaným zpúsobem, budu přece jednat tak, jak si to situace vyžaduje. To, že Ty jsi zvyklý na nějaký postup, neznamené, že je jediný a jedině správný. Připadá mi to jako tvrzení, že pokud klávesnice není podsvícená, tak je zařízení nepoužitelné. Přes to všechno, lidi běžně používali a používají nepodsvícenou klávesnici a nezblázní se z toho. Prostě se přizpúsobí.

Proč probouzet zařízení stylusem? Protože tím se ti otevře ta rychlá poznámka, nemusíš probouzet, odemykat, pouštět prohlížeč, přihlašovat se k webové aplikaci nebo dokonce k internetu a teprve pak psát. Samozřejmě že to jde udělat jinak a složitěji, ale lidé používají chytrá zařízení k ulehčení práce, ne aby to měli složitější.A tohle je jedna maličkost, těch rozdílů mezi webovou verzi Office a aplikacemi je obrovská, největší samozřejmě na Windows, na Macu, iPadech, iPhonech je to někde stejné, někde lepší než na webu, na Androidu je web jednoznačně lepší, na druhou stranu je pomalejší.A nahradit to něčím jiným co bude fungovat stejně nebo podobně a hlavně, bude to multiplatformní je problém, třeba na nějaké dokumenty není problém použít třeba OO nebo LO, ale ani jedno neintegruje OneDrive, ani jedno nemabízí integraci s mailovým klientem, organizátorem času a prostředků a není to celé provázané s něčím co funguje právě jako OneNote. I kdybych všechny dílčí věci nahradil, zásadně by to změnilo workflow a hlavně ta změna by znamenala pomalejší a složitější řešení.Jednoduchost použití je klíč k úspěchu. Koukni na MacOS, který fakticky pod sebou "linux" má, ale není to Linux, je to pro uživatele snadno uchopitelný systém, funguje jednoduše, provázaně a to nejen v rámci Macu ale i celého ekosystému. Ten ekosystém se dnes snaží po vzoru apple dělat i jiní výrobci, třeba Samsung je nejdále, kombinuje počítač, tablet, telefon, hodinky, sluchátka pro vzájemnou spolupráci. Ukaž mi něco takového s Linuxem...

"Připadá mi to jako tvrzení, že pokud klávesnice není podsvícená, tak je zařízení nepoužitelné. Přes to všechno, lidi běžně používali a používají nepodsvícenou klávesnici a nezblázní se z toho. Prostě se přizpúsobí."To je myslím velice přesné připrovnání k linuxu. Chci používat klávesnici ve tmě nebo s limitovaným osvětlením, třeba v ložnici kde spí děti či manželka. Potřebuju na ní vidět, zapnu podsvícení klávesnice. Když ho nemám, tak budu muset rozsvítit lampičku nebo jiné světlo, které je násobně rušivější než stažený displej na minimum, možná se k ovládání světla musím nathánout, nebo natáhnout pro mobil a zapnout to skrze chytrou domácnost, pokud takovou používám, hlasového asistenta opět není vhodné použít, třeba bych byl nucený vstát a po tmě to světlo rozsvítit pokud není po ruce, ale to zase nesmím zakopnout třeba o hračky co tam ty děti natahaly. Ve finále bude lepší jít do jiné místnosti kde si můžu rozsvítit. Přizpůsobím se situaci a najdu vhodné řešení... Přitom stačila jednoduchá klávesová zkratka kterou znám poslepu nebo dokonce nic protože by default mám podsvícení klávesnice zapnuté.Aneb můžu se podrbat levou rukou za levým uchem, ale raději to přes hlavu udělám pravou rukou.Přesně takhle vnímám Linux, co jde jinde snadno, tady musím dělat složitěji. Najdou se takoví, kteří jsou za to rádi nebo jim to nevadí, ale těch, je zatraceně málo. A jak všude čtu jak je Linux skvělý a není problém ho používat, dokonce není ani vázaný na nějaký specifický HW, který by tvořil vstupní bariéru, tak z nějakého důvodu jeho zastoupení neroste. A ten důvod je jednoduchý, nenabízí běžným uživatelům nic co by jinde nebylo a nefungovalo, právě naopak, často to jinde funguje daleko lépe.

No a toto co pises ti tu uz dlho vsetci vysvetluju.Ak potrebujes podsvietenu klavesnicu aby si vsetkych nerusil tak si predsa kupis podsvietenu klavesnicu a nie klasicku a 500W reflektor. Ak si vyberies linux na pouzivanie tak si ho vyberas preto ake su tam funkcie a nie preto ze tam niesu tie co vyzadujes. :D

" Je třeba si vybrat linuxáckou sadu programú, které umí to samé. "A to je přesně ten linuxácky životní omyl. Protože na světě neexistuje jediný program B, který by uměl totéž, co program B.

... program A Když někomu pošlu Word s korektorními opravami, a ten mi ho opravi v Google Doc a pošle zpět, rovnou mu to vrátím, ať to předělá, protože to, co dodá, je pro mě naprosto naprosto nepoužitelné. Ale pičuš, co má přesně nulový rozhled (nebo nějaký přiblbý linuxák) mi řekne.. v čem je problém, vždyt ty programy umí totéž

Ty rovnou posíláš "Word"? To je zajímavé, možná to bude tím nulovým rozhledem, ale komu je platný nějaký program?Možná by ti měl konečně někdo "přiblble" vysvětlit, že máš používat průmyslové standardy a ne podivné paskvily.

V minulosti jsem hodně dělal ve wordu s dokumentama, které stvořil někdo jiný taky ve wordu, jenom kdo ví v jaké verzi. Komplet se pokazilo formátování a dalo to strašně hodně práce to dát do pořádku. Takže mi tu nevykládej nesmysly ohledně kompatibility rúzných wordú. Stačí trošku složitější formátování, např. orámování stránky s hlavičkou a patou a je problém. A to nemluvím o složitějším víceúrovňovém číslování odstavcú. Prostě katastrofa.

" Když někomu pošlu Word s korektorními opravami, a ten mi ho opravi v Google Doc a pošle zpět, rovnou mu to vrátím, ať to předělá, protože to, co dodá, je pro mě naprosto naprosto nepoužitelné.". To je zajímavý postoj. Z jakého titulu vyžaduješ, aby dotyčný měl koupený akorát Word a to ještě ve tvé verzi, protože víme o špatné kompatibilitě mezi rúznými verzemi? Co když má Ami Pro, Libre Office, Word Perfect nebo jiný textový editor.

Roztříštěnost je proto, že je to opensource. Pokud by Windows byl opensource, tak bude na tom podobně. Někomu se nelíbí, kam určitá verze směřuje a tak si založí vlastní. Nikdy není možné vyhovět všem a než aby se lidi hádali, tak se radši založí nová větev a jede se trochu jiným směrem. To ale nijak nebrání autorům programů, aby se domluvili a podporovali jen nějaké určité distro. Pro ostatní distra jejich dílo může převzít někdo jiný a upravit dle potřeby.

"Roztříštěnost je proto, že je to opensource."No samozřejmě, přesně jak píšeš, "každý" si udělá verzi přesně pro sebe... A jak se pak v tom, kdo si tu verzi "pro sebe" dělat nechce má vyznat? Jedna umí to, druhá ono..¨Do toho chybí SW. Když budu dělat SW, dělám prve pro Windows a MacOS, zároveň nějaký build pro Android (nemůžu ladit pro HW, je ho moc) a pro iOS/iPadOS (tady ladím každou HW featuru, rozdílů je minimum a celkově tomu dává víc kvůli většímu trhu ochotnému platit), no a pak možná zbude čas a prostředky na Linux... tady budu přemýšlet jestli to má cenu a pokud ano, tak budu přemýšlet jakou distribuci a jaké okenní zobrazení... Protože chci aby uživatelé měli konzistentní user experience jak v rámci toho OS, tak i při používání té aplikace na jiné platformě a při používání mých jiných apliací. Všude to v ideálním případě umí to samé a vypadá stejně, ladí s UI konkrétného systému a vývoj aplikace pro danou platfromu se mi vyplácí.

V podstatě ta "roztříštěnost" není. Jádro mají aktuální velké distribuce stejné (to je právě ten "Linux") a mírně se liší snad ten "kabátek" okolo. Však MSW 10 a MSW 11 nejsou úplně stejné. Potíž je, že Redmond si vycvičil uživatele tak, že: "uživatel == administrátor" a z toho mizerné bezpečnostní návyky a když se k tomu přidá chybějící uživatelské základy ovládání výpočetní techniky, pak se není čemu divit.Mimochodem, celé mi to připadá jako úmyslné rozpoutání flame a "tazatel" bude nejspíše jeden ze zdejších trollů.Tohle by se mělo už zamknout.

Pokiaľ to naozaj myslíš vážne s linuxom, tak vyskúšaj stránky:
https://system76.com/
https://www.tuxedocomputers.com/index.php

Ďalej pre inšpiráciu, napr :
https://itsfoss.com/get-linux-laptops/
https://ubuntu.com/certified

Takže tvrdiť, že sa nepredávajú ntb s linuxom, je trocha silná káva.

Diky diky. Ja znam jen eshopy Alza,Czc a Mironet. Tam jsem nasel 1, slovy jeden, Linuxovy notebook. Tahle informace mi otevira novy horizont. Diky !

Spousta notebooků může být linuxových, jen se prodávají s Windows. Kolikrát ani rozdíl v ceně (s Win nebo bez) není tak velký a nebo stejný kus bez ani není. Proto bych radil nejprve si stanovit jaký HW a vybrat několik kandidátů a pak hledat zkušenosti nebo informace jak na tom běží linux. Windows pak smažeš a nainstaluješ vybraný linux. Ať je to Acer, Asus, Lenovo, HP, Dell... hlavní je, co za HW je uvnitř.

Někdy jsou dokonce počítače s Windows levnější než s Linuxem.Pamatuju už dávnou diskuzi kdy se někdo čertil že nemůže koupit konkrétní laptop bez OS, že všude prodávají jen s Windows a že za Windows platit ze sásady nebude. byl to nějaký DELL a nějaká standardní konfigurace, kterou krám nakoupí v tisících/desetitisících kusů, takže dostává zajímavou cenu.Toho křiklouna jsem proto odkázal na stránky DELLu kde byl konfigurátor a i ten jeho konkrétní model, když člověk naklikal jeho požadovanou konfiguraci a bez OS, konfigurátor vylil cenu něco jako 43 tisíc. Eshopy ten Laptop s windows nabízely do 40 tisíc...Reakce byla že jsem "...." že to stojí víc peněz než v těch krámech. Jak rád si pak ty WIndows ještě koupil, ušetřil téměř 10% ceny a ještě mu zbyla nevyužitá Windows licence.

Žádnou licenci neušetřil, bo licence je v počítači, jen na ten počítač většinou teď už.

Všechno je kompatibilní. Dokonce už jsou drivery i naArc770...

Jinak já si teď na Precisionu 7520 budu hrát s 3060 nebo tím ARCem přes pcie riser místo Wifi karty a používat hlavně na AI, občas hry. Docker je 100x lepší v Ubuntu než ty drbačky s Windows...O tom srandovním emulátoru ve Win se ani nemusíme bavit.

Kompatibilita daného notebooku se dá vyhledat zde:https://linux-hardware.org/