» Poradna » Windows (a jiné OS)

Ubuntu Freya Elementary os Problem

Dobrý den,Jelikož už si nevím rady, tak sem píši...Mám problém s tím, že jsem nedávno nainstaloval na Ubuntu 14.04. lts tuto prostředí ---https://www.youtube.com/watchJenže jsem zjistil že mi v ubuntu dělá neplechy, tak jsem se rozhodl to prostředí odinstalovat tímto způsobem - -------Terminal script-------- (popisek u videa)sudo add-apt-repository ppa:elementary-os/dailysudo add-apt-repository ppa:elementary-os/testingsudo add-apt-repository ppa:elementary-os/os-patchessudo apt-get updatesudo apt-get dist-upgradesudo apt-get install elementary-desktop------------------------------------------Bohužel to nevyřešilo problém tzv "grub boot,, ten se totiž změnil z UBUNTU GRUB na: Gnu GRUB version 2.02 BETA 2-9 Ubuntu 1.11 + Elementary 10 Ubuntu 0.3.2.1Potřeboval bych tedy 1. odstranit Elementary os grub na Ubuntu grub 2. Nahrát ubuntu 16.04 co mám na Usb Stick Předem děkuji. :)

Odpovědi na otázku

ty tvrdíš:"Jenže jsem zjistil že mi v ubuntu dělá neplechy, tak jsem se rozhodl to prostředí odinstalovat tímto způsobem --------Terminal script-------- (popisek u videa)sudo add-apt-repository ppa:elementary-os/dailysudo add-apt-repository ppa:elementary-os/testingsudo add-apt-repository ppa:elementary-os/os-patchessudo apt-get updatesudo apt-get dist-upgradesudo apt-get install elementary-desktop------------------------------------------"Jenže výše uvedené slouží k instalaci elementary desktop, nikoliv k odstranění čehokoliv. A ten grub jako nefunguje? Ono to snad nebootuje?"Nahrát ubuntu 16.04 co mám na Usb Stick "Takže tam zas chceš to pitomé Unity?

Ano, chtěl bych Unity , Ubuntu 16.04 .

Jo a nebootuje to, při startu s flashkou naběhne ubuntu freya a když ještě předtím zmáčknu shift, tak naběhne Gnu GRUB version 2.02 BETA 2-9 Ubuntu 1.11 + Elementary 10 Ubuntu 0.3.2.1

"naběhne ubuntu freya"takže ti to bootuje = to je v pohodě.

tím pádem by mělo stačit tohle:1) podívej se do správce balíčků - asi Synaptic, nebo možná Muon - netuším, co tam maj, zda máš stále nainstalovaný unity2) pokud ano, tak by mělo stačit odebrat ve správci balíčků tyhle zdroje:ppa:elementary-os/dailyppa:elementary-os/testingppa:elementary-os/os-patchesa odinstalovat balíček "elementary-desktop" - nejspíš to s sebou vezme i zbytek Elementary.Potom udělej aktualizaci - tj. s odebranými zdroji Elementary = aktualizuje se to normálně na Ubuntu.

To je dobrej nápad jenže, když otevřu Synaptic, tak se mi ukáže tabulka s problemem > Balík ttf- mscorefonts- installer je potřeba přeinstalovat, ale nemohu pro něj najít archiv > vnitřní chyba při otevření vyrovnávací paměti (1). Prosím nahlašte.

a zkusils ten balík odstranit?

+ AI Wintermute - Jak? Přes Synaptic to nejde.

jak nejde? Hlásí to nějakou chybu?

Máš dvě možnosti, smažeš repozitáře a odinstaluješ prostředí Freya, či co sis tam nahodil a potom upgraduješ na ubuntu 16.04.1 pomocí konzole. Nebo se na to vyprdneš a nabootuješ flashku pomocí Grubu a nainstaluješ čistý Ubuntu, tím přemaže ten původní OS.

Dík, a nevíte prosím jak Opravit ten problém pro realizaci kroku 1 ->VÝPIS Z TERMINÁLU---E: Balík ttf-mscorefonts-installer je potřebapřeinstalovat, ale nemohu pro něj nalézt archiv.PO OTEVŘENÍ SYNAPTIC---E: Balík ttf-mscorefonts-installer je potřeba přeinstalovat, ale nemohu pro něj nalézt archiv.E: Vnitřní chyba při otevírání vyrovnávací paměti (1). Prosím nahlašte.

Přeinstalace balíku v terminálu vypadá takto:sudo apt-get install --reinstal ttf-mscorefonts-installer

sorry u "reinstal" chybí "l", psal jsem to přímo sem do diskuze bez kontroly, takhle je to správně.sudo apt-get install --reinstal ttf-mscorefonts-installer

Ok, zkusim to, pak dam vědet

Napsal jsem to tam- -S:~$ sudo apt-get install --reinstall ttf-mscorefonts-installerČtu seznamy balíků… HotovoVytváří se strom závislostí Čtu stavové informace… HotovoE: Balík ttf-mscorefonts-installer je potřeba přeinstalovat, ale nemohu pro něj nalézt archiv.

zkusil bych sudo apt-get --purge remove ttf-mscorefonts-installer

Možná bude lepší když se vykašleš na odinstalování nějakého pochybného souboru a zkusíš odstranit ty repozitáře jak ti bylo napsáno už výše. Repozitáře se nachází v /etc/apt/sources.list.d to je pro každé instalační balíky vlastní textový soubor nebo v souboru /etc/apt/sources.list , kde jsou všechny dohromady, můžeš je vymazat přes nějaký textový editor, ale musíš to udělat jako root.Potom zkusit vymazat zbytky toho prostředí, bude to nějak takhle: sudo apt-get remove --purge *nazevProstredi*

sudo apt-get remove --purge *elementary-desktop* -hvězdičky zahrnou všechno co se týká nebo je připojené k elementary-desktop

Hotovo, to jsem vymazal,jen to s tím příkazem co jsem na psal do terminalu, tak to hází zas tu chybu s tím ttf-mscorefonds....

| Pro krok 2 |Na formátovat jsem USB flashku ( Ms DOS FAT32 ) , spustil Unetbootin, vytvořil tímto USB bootlabe stick ubuntu 16.04 a restartoval pc s flashkou uvnitř . BIOS (na vyber - Internal optical disc drive, internal hard disk drive, external device, network) Vybral jsem 1 Internal hard disc drive 2 external device 3 internal optic disc driveZavěrem je, že to nebootuje, tak co dělám špatně?

Nabootuj přímo z grubu Ubuntu, které mas na usb. Tady je přibližný návod může se lišit jenom verze jádra, jinak to bude stejný.do konzole v Grubu se dostaneš zmáčknutím "c"vypíšeš si sezname dostupných disků mezi něma bude usblsřekneš GRUBu, kde má hledat root adresář, to hd0,1 znamená první disk, a první oddíl na tom disku, zadáš usbgrub> set root=(hd0,1)potom najdeš na usb vmlinuz, pravděpodobně bude v boot, jenom bude mít jinou verzi jádragrub> linux /boot/vmlinuz-3.13.0-29-genericto stejný z RAMdiskemgrub> initrd /boot/initrd.img-3.13.0-29-genericnakonec dáš příkaz k provedení bootovánígrub> boot

JJ a u toho ___ initrd.img-3.13.0-29-generic to mám dát název svého iso souboru rozbaleného na flashce? Což je: ubuntu-16.04-desktop-i386(1).iso ???

Initrd musí být stejná verze(číslo) jako vmlinuz

Šel jsem teda do te flashky a napsal vmlinuz, ktery nemá žádná čísla je tam prostě jen vmlinuz , co teď?

Pokud jsi připojil jádro tak potom najdi soubor, který se jmenuje initrd, všechno by to mělo být jak ve složce /boot/ tak ve složce /live/Je jedno jestli má zatím číslo jádra nebo initrd.img, u každého distra se to liší, musíš najít takové dva soubory a připojit je podle návodu.

To tam není no, neřekneš mi skype pls? Sdílel bych obrazovku. abys to viděl podrobněji.

To já nedělám, a hlavně sdílení obrazovky ti bude k ničemu, protože tyto úkony provádíš v GRUBU, to je zavaděč OS, tam ti toho moc nepojede... Ale můžeš se na ty soubory podívat nejdříve přes správce souboru Linuxu, proklikej si to a vyhledej si tyto dva, ať potom víš, kde hledat až budeš v GRUB terminálu.

Tak už jsem to našel, stáhnul jsem si nové distro Ubuntu, a je to ve složce /casperje tam jádrovmlinuz.efia potom Ramdiskinitrd.lztyto dva připojíš

Žádný iso soubor tam nedáš, musí to vypadat téměř stejně jak jsem ti popsal v návodě, bude se to lišit až na ty poslední čísla...

a předtím ti to z flash disku bootovalo? Některé staré kompy z usb nenabootují.

Jasně že, jinak bych na ten pc nenainstaloval ubuntu, předtím tam bylo - windows vista, win.7,ubuntu 12.04,ubuntu 14.04

ale Ubuntu do Biosu nijak nehrabe, tak jsi s tím musel něco provést ty.

+ píše mi to, že mám UNITY a Distro: Elementary os

jak máš unity - nainstalované v Synapticu, nebo to prostředí, co ti naběhne, je Unity? Rozdíl mezi prostředím Unity a tím v Elementary (Pantheon nebo jak se to jmenuje) snad poznáš pouhým okem.

Mám Unity.

tak tím pádem jsem z toho ten Elementary ani neudělal, když ti to najede do Unity. Tím pádem akorát odkydej ty repozitáře Elementary a aktualizuj systém.

kéžby to šlo hele, mě se to ani už nedá aktualizovat, vyskočí okno a zavře se. XD

_PODROBNĚJI_cat /etc/*release DISTRIB_ID="elementary OS"DISTRIB_RELEASE=0.3.2DISTRIB_CODENAME=freyaDISTRIB_DESCRIPTION="elementary OS Freya"NAME="elementary OS"VERSION="0.3.2 Freya"ID="elementary OS"ID_LIKE=ubuntuPRETTY_NAME="elementary OS Freya"VERSION_ID="0.3.2"HOME_URL="http://elementary.io/"SUPPORT_URL="http://elementary.io/support/"BUG_REPORT_URL="https://bugs.launchpad.net/elementary/+filebug"

zkus přes terminál vyhodit ty repozitáře - postupně tam nacpi:sudo add-apt-repository --remove ppa:elementary-os/dailysudo add-apt-repository --remove ppa:elementary-os/testingsudo add-apt-repository --remove ppa:elementary-os/os-patchesa pak klasika pokračuj:sudo apt-get updatesudo apt-get dist-upgrade

---VÝSLEDEK---Usage: lsb_release [options]lsb_release: error: no such option: -uUsage: lsb_release [options]lsb_release: error: no such option: -uUsage: lsb_release [options]lsb_release: error: no such option: -u ATTENTION!Do NOT install this PPA if you want a tested running system, this PPA contains the newest and most unstable development of elementary, it's useful only if you are a developer and are not afraid to encounter CRITICAL BUGS.Also this PPA may overwrite already installed packages you don't want it to! Více informací: https://launchpad.net/~elementary-os/+archive/u... Pro pokračování stiskněte [ENTER], pro ukončení odstraňování stiskněte ctrl-cdenny@denny-VGN-NS21M-S:~$ sudo add-apt-repository --remove ppa:elementary-os/testingUsage: lsb_release [options]lsb_release: error: no such option: -uUsage: lsb_release [options]lsb_release: error: no such option: -uUsage: lsb_release [options]lsb_release: error: no such option: -u Více informací: https://launchpad.net/~elementary-os/+archive/u... Pro pokračování stiskněte [ENTER], pro ukončení odstraňování stiskněte ctrl-cdenny@denny-VGN-NS21M-S:~$ sudo add-apt-repository --remove ppa:elementary-os/os-patchesUsage: lsb_release [options]lsb_release: error: no such option: -uUsage: lsb_release [options]lsb_release: error: no such option: -uUsage: lsb_release [options]lsb_release: error: no such option: -u This PPA is essentially required by elementary OS Více informací: https://launchpad.net/~elementary-os/+archive/u... Pro pokračování stiskněte [ENTER], pro Ukázat celý příspěvek

a u toho "Pro pokračování stiskněte [ENTER], pro ukončení odstraňování stiskněte ctrl-c"jsi stiknul Enter, aby se ten repozitář odstranil? Samo se to neudělá.

Ano.

fajn, takže to by mělo být pryč. Teď pro jistotu:sudo apt-get --purge remove elementary-desktopa nevím, jak to dopadlo s těmi MS fonty, tak kdyžtak i tohle:sudo apt-get --purge remove ttf-mscorefonts-installera nakonec sudo apt-get update

-- TAKTO TO DOPADLO -- 1. sudo apt-get --purge remove elementary-desktop [sudo] password for denny: Čtu seznamy balíků… Hotovo Vytváří se strom závislostí Čtu stavové informace… Hotovo W: Duplicate sources.list entry http://repository.spotify.com/ stable/non-free i386 Packages (/var/lib/apt/lists /repository.spotify.com_dists_stable_non-free_binary-i386_Packages)W: Pro nápravu těchto problémů můžete zkusit spustit apt-get updateE: Balík ttf-mscorefonts-installer je potřeba přeinstalovat, ale nemohu pro něj nalézt archiv.2. sudo apt-get --purge remove ttf-mscorefonts-installerČtu seznamy balíků… HotovoVytváří se strom závislostí Čtu stavové informace… HotovoE: Balík ttf-mscorefonts-installer je potřeba přeinstalovat, ale nemohu pro něj nalézt archiv.3. sudo apt-get --purge remove ttf-mscorefonts-installerČtu seznamy balíků… HotovoVytváří se strom závislostí Čtu stavové informace… HotovoE: Balík ttf-mscorefonts-installer je potřeba přeinstalovat, ale nemohu pro něj nalézt archiv.

ok, takže ttf-mscorefonts-installer sice furt prudí, ale jinak bys to snad měl být ok. Už jsi to restartoval?

Nee , a když to udělám to co je napsáno níže a restartuju pc, tak by už měl být ubuntu čistej?

tak on nebyl "špinavej" ani teď, spíš jde o to, aby to aktualizovalo z ofiko repozitářů Ubuntu a ne z repozitářů Elementary.

To první ti hlásí, že máš duplikáty v repozitářích, pravděpodobně něco s koncovkou *.save, všechny tyto výskyty vymaž. V druhém případě ještě vyzkoušej toto:sudo apt-get --purge remove ttf-mscorefonts-installer -f

Ok, šel jsem do terminalu, napsal: sudo -i nautilus , vymazal věci s příponou .save a dal sudo apt-get --purge remove ttf-mscorefonts-installer -f ---z čehož plyne--- sudo apt-get --purge remove ttf-mscorefonts-installer -f[sudo] password for denny: Čtu seznamy balíků… HotovoVytváří se strom závislostí Čtu stavové informace… HotovoE: Balík ttf-mscorefonts-installer je potřeba přeinstalovat, ale nemohu pro něj nalézt archiv. a restartoval .

Ještě pořád můžeš nabootovat Ubuntu pomocí GRUBu jak jsem ti psal výše... Každopádně tu chybu můžeš dohledat pomocí Google, ale v angličtině. Je dost hrozný, že celý terminál máš cz. Jenom pro vyzkoušení můžeš si přepnout jazyk v terminálu pomocí příkazu:export LANGUAGE=en_US.utf8potom znovu zadat ten příkaz s remove --purge a hodit to do google, on už ti k tomu něco najde.

terminál v češtině je na *buntu běžný - na Kubuntu mám taky.

Běžný je, ale hnedka po instalaci ho přepínám do en. Googlit hlášky z terminálu v češtině, je dost otřesný a nevede to k dobrým výsledkům.

tak já si to do té angliny klidně přeložím - takový problém to zas není

Tak o to nejde, ale je to takové celistvější když je to celé v en, než psát příkazy v angličtině a číst to v češtině. Snad mu poslední příspěvek pomůže .

Já to do googlu píšu anglicky...

anglicky je to:The package ttf-mscorefonts-installer needs to be reinstalled, but I can't find an archive for it.a jedna z rad zní:sudo apt-get updatesudo apt-get install --reinstall ttf-mscorefonts-installerpřípadně sudo apt-get install -fvizhttps://ubuntuforums.org/showthread.phpale dotyčný prý nakonec uspěl s:sudo apt-get -f installsudo apt-get updatesudo apt-get dist-upgrade

Ok, jenže jak najdu tu mojí verzi vmlinuz, kterej má bejt v bootu čeho?

Vždyť jsem ti to už napsal v příspěvku výše, kde jsem to našel a co je to za soubory.

---Pomůže mi toto?---1- sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair2- sudo apt-get update3- sudo apt-get install -y boot-repair && (boot-repair &)

Nepomůže, to slouží k opravě zavaděče a ten ti funguje. Kromě toho je to lepší řešit trošku jiným způsobem než instalovat, opravnej prográmek. Pokud chceš nainstalovat novější Ubuntu musíš nabootovat pomocí Biosu nebo přes Grub.

proč řešíš ten grub, když ti to bootuje? Tohle teda nepomohlo?sudo apt-get -f installsudo apt-get updatesudo apt-get dist-upgrade

Ne, napíšeš mi přesný návod jak nabootovat pomocí grub , jako kdyby jsi byl na mým pc? Já ti řeknu vše co k tomu potřebuješ prosím. :/

vždyť ti to předtím bootovalo

Když to vypnu a zapnu s flashkou tak mám normálně boot ubunta a ne boot z fleshky .Kdyz chci boot z grubu tak napisu ty příkazy a flashka blikne a pak je tam error díky tomu, že nevím jakou verzi jadra vmlinuzu mám .

já nechápu, proč se mermomocí snažíš bootovat z flash disku, když ti najede systém z disku.BTW, jestli sis v Biosu vypnul boot z usb tak to pochopitelně bootovat nebude. Musíš před startem OS z HDD se dostat do boot menu - obvykle to před nabootováním zobrazí něco jako "Press F10 to enter boot menu" akorát ta klávesa je skoro u každého kompu jiná.

Jistě, to už jsem uďelal, já se dostanu do biosu F2. ---BIOS--- - Internal optical disc drive- internal hard disk drive - external device - network ---Vybral jsem ---1 Internal hard disc drive2 external device 3 internal optic disc driveTakto je to zprávně??

+ model pc - sony vaio vgn-ns21m

achjo...jestli je to tenhle:https://www.czc.cz/sony-vaio-vgn-ns21m-s-cez... tak tam máš DVD mechaniku - proti usb s bootem z DVD nikdy problémy nejsou a dvd tě stojí asi 5 korun.

Ano, je to on. DVD prázdných mám hodně. Zkusim to a ozvu se.

Na disk se to nevypálí, píše to, že ten disk ma málo místa. Přitom je úplně novej .Vyzkoušeno s těmito DVD a CDDVD +R > 4,7 GBCD - R > 700 MBA na ubuntu mám mít aspoň 2GB

jak je velký ten ISO obraz? Čím to vypaluješ?

1,4 gb vytvareni spousteciho disku v ubuntu

neeee, to ISO musíš na DVD normálně vypálit jako obraz disku. Otevři to v něčem co má Ubuntu na vypalování DVD - možná Brasero.

Tak ještě jednou V Grubu se dostaneš do konzole zmáčknutím "c"vypíšeš si seznam dostupných disků mezi nima bude usb, bude to vypadat takto hd(0,1),hd(1,2), atd, tvůj usb disk bude mít označení např. hd(0,msdos2)grub>ls řekneš GRUBu, kde má hledat root adresář, takže nastavís root podle usb diskugrub> set root=(hd0,msdos2)potom najdeš na usb vmlinuz, jak jsem včera zjistil nachází se v adresáři /casper, takže to bude takhlegrub> linux /casper/vmlinuz.efito stejný z RAMdiskemgrub> initrd /casper/initrd.lznakonec dáš příkaz k provedení bootovánígrub> bootPozn. pokud máš efi nemusíš připojovat jádro a RAMdisk ale stačí zřetězit bootloader, takže po nastavení set root můžeš rovnou zadatgrub>chainloader /EFI/BOOT/grubx64.efigrub>boot

"Pozn. pokud máš efi"Na tom Vaio byla původně Vista, takže tohle myslím fakt nehrozí...

-----GRUB----- Problémgrub> ls(hd0) (hd0,msdos5) (hd0,msdos1) (hd1)grub> set root=(hd0,msdos5)grub> linux /casper/vmlinuz.efichyba: can´t find command ' /casper/vmlinuz.efi' .Co teď???

Tam u toho - vmlinuz co je na flashce není předpona.efi

Nedáa se tam to ubuntu nakopirovat přes nautilus manuálně???

Nedá, zvlášť když máš spuštěný ten systém, na který chceš kopírovat. Co ti nefunguje? Samozřejmě systém se dá upgradovat přes terminál na 16.04, ale výsledek bývá podobný, jako když upgraduješ novou verzi Windows 10.

Nebo vyzkoušej příkaz přes chainloader. Je to pár příkazů, snad to nemůže být tak těžký naházet to do terminálu.

Pokud tam není "přípona" tak to nech bez přípony, a pokračuj dál .

Mě už z toho hrabe. XD Hel, víš kolik mi je? 15 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Napíšeš mi postup jak updatovat ubuntu na 16.04 přes terminál? Jestli to pujde?-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

To už si dostatečně starý . Kromě toho už ti psal kolega výše ."proč řešíš ten grub, když ti to bootuje? Tohle teda nepomohlo?sudo apt-get -f installsudo apt-get updatesudo apt-get dist-upgrade"Pozn. : sudo apt-get -f install slouží k opravě balíčků, jejich závislostí, to mělo by mělo vyřešit problém s fonty...

Ta oprava balíčků něják nefunguje .denny@denny-VGN-NS21M-S:~$ sudo apt-get -f install [sudo] password for denny: Čtu seznamy balíků… HotovoVytváří se strom závislostí Čtu stavové informace… HotovoE: Balík ttf-mscorefonts-installer je potřeba přeinstalovat, ale nemohu pro něj nalézt archiv.denny@denny-VGN-NS21M-S:~$

Pokud nenabootuješ tu flashku, tak se dál nepohneš, myslím, že další diskuze už je zbytečná, návod jsi na to dostal, přesněji už to nelze popsat...

už jsi zkoušel vypálit to DVD? Z DVD snadno bootuje i ten nejzatvrzelejší PC a ty se s tím usb mastíš už celkem dlouho...

Říkal jsem ti, že to nejde, mám na disku DVD +R > 4,7 GB CD - R > 700 MBA brasero mi nefunguje.Jde to přes unet bootin?

Jo a vymazal jsem flashku s ubuntu a vypalil ho znova. Protože předtím tam byla jedna složka navíc co tam být neměla a nešla odstranit.Tak sem tu flashku vymazal přes nautilus.

jak brasero nefunguje? Unetbootin je jen na usb. Odkud píšeš sem? Z toho notesu nebo z jiného PC?

Z toho notebooku a ipodu touch .Po otevření Brasera - se okno otevře a jakmile kliknu na vytvorit obraz disku, tak se aplikace kousne a vyskočí chybová hláška.

a brasero se nainstalovalo v pořádku? Zkus teda nainstalovat "xfburn".... sudo apt-get install xfburnhttp://www.linux-mint-czech.cz/xfburn/

"jakmile kliknu na vytvorit obraz disku"Ty ale obraz disku vytvořený už máš, potřebuješ vypálit obraz disku. Zkus to iso otevřít pomocí brasero.

To už jsem zkoušel a nejde to, program se zavře.•••••••••••••••••••••••••••••••••••••Jen nechápu, proč se to ubuntu na flashce jak píšou v rúzných návodech nenabootuje. Nevíte?

protože nemáš v boot menu vůbec nabídku usb. A protože ti říkám, že mnohé starší PC prostě z usb nebootují. Pokud jsi prve nabootoval z usb, tak jsi buď v Biosu postupoval jinak, nebo jsi následně něco povolil/zakázal, protože linux nic v biosu nemění.ten xfburn taky nejde?

Ten xfburn zkusím.Jinak, nevíš jak by to mělo být v tom biosu správně? Aby to fakčilo?---BIOS--- - Internal optical disc drive- internal hard disk drive - external device - network---Vybral jsem --- | to je to co je tam nastavený mnou1 Internal hard disc drive2 external device 3 internal optic disc drive

tak jestli máš na prvním místě "internal hard disk drive" a teprv na druhém to "external device" tak to prostě nabootuje nejdřív z disku.Musíš dát external device jako první, aby se to vůbec zajímalo o jiné zařízení než interní disk.

Zkontroluj jestli je to distro opravdu v (hd0,msdos5), když napíšeš příkaz:linux / -tak potom zmáčkni "tabulátor" a prompt ti nabídne všechny složky, které se nachází za "/", podle toho poznáš zda jsi na správném disku a oddíle.

Tak cc, díky vám všem za pomoc a ochotu :) nechám to být.