» Poradna » Programy

Ubuntu 8.04.2

Po půl roce přichází další aktualizace této distribuce, kde je doslova uvedeno "Oprav chyb je doslova a do písmene obrovské množství (více než 200) "
Nechci tady rozpoutávat další nesmyslnou hádku, ale jedno si neodpustím.Je zajímavé, jak když MS vydá jakoukoli opravu. záplatu (a nutno dodat že vycházejí nepoměrně pravidelněji, což znamená že se MS o své zákazníky stará mnohem lépe) tak se tady hned vyskytně moře mudrlantů, jak je Linux, stabilní a bezchybný a já nevím co ještě .... ať počítám jak počítám, tak se konkrétně u XP, během půl roku, neobjevila ani polovina oprav co v tuto chvíli, pro stejné období vychází pro Ubuntu ..... ale to jen tak na okraj
Ještě bych rád dodal že používám jak XP tak Ubuntu .... ať mě tady hned ze startu nějaký loula neosolí ze zaujatosti

Odpovědi na otázku

tak k tomuto filofickému příspěvku jenom tolik:
opensource je vyvíjen tolika lidmi, že není tolik konzostentní jak windows.
uživatelé linuxu jsou ochotní reportovat bugy a řešit je; u W. to polovina neumí a druhá na to kašle.
žádný SW není bez chyb, proto podle počtu uzavřených chyb nemůžeš hodnotit SW; přístup vývojářů linuxu je pečlivější jak microsoftu, protože aktualizace vychází takřka denně (nečeká se měsíc) a mají snahu bugy opravit.
rovněž je rozdílný pohled na bezpečnost - MS by je nejraději nezveřejňoval, protože si myslí že to je bezp. riziko. u linuxu je tomu naopak.

prostě se na to nedobře díváš... to, že vychází víc aktu. pro ubuntu, je naopak lepší. a předpokládám,že mícháš opravy chyb s aktualizacemi. v linuxu totiž není W. Update, který ti něco nabídne jen v případě nějakého přušvihu, kdy je potřeba vydat aktualizaci.

Jistě, souhlas, to má hlavu a patu, jen bych dodal že kdyby se "cosi" nenazvalo záplatou a "ono" aktualizací, tak by v tom ten rozdíl nebyl žádný ... i záplata je svým způsobem update, takže já to nerozlišuju ... ale to je jen technická poznámka.

to není pravda. je rozdíl aktualizovat SW novější verzí - to dělá linux a je rozdíl ve vydávání bezp. aktualizací a oprav chyb, což je W. update (v linuxu spolu s aktualizacemi).
záleží na vývojářích; třeba IE má nezacelené bezp. chyby a MS to nevadí; v Opeře se snaží vývojáři zacelit chyby hned - ale nevydají opravu, ale novou verzi.
podle tohoto se nedá porovnat kvalita SW - pouze poskytovaná podpora

Tam bylo vysloveně napsáno "Oprav chyb je doslova a do písmene obrovské množství (více než 200) " takže jakápak aktualizace ? A i kdyby, jsem právě proto uvedl že i oprava chyby, je svým způsobem aktualizace (update)

Jenze jako oprava chyby se tu bere i treba vynechane pismenko v textu napovedy

obrovské množství (více než 200) ... jestli se nepletu, tak i ty aktualizace co stahuješ pomocí WU, tak jeden "balíček" opravuje více chyb než jenom jednu jedinou ... takže i kdyby těchto "balíčků" vyšlo třeba jen 20, tak můžou klidně opravovat 200 chyb ...

Takže v tom nevidím vůbec žádný rozdíl

I to je možné

Ještě bych dodal, že se jedná i o aktualizace všech programů co máš nainstalovány. Lepší funkčnost a vlastnosti. A ne jen kritických bezpečnostních záplat samotného systému.

Jen bych ještě dodal můj soukromý názor (možná špatný). O tvé objektivitě silně pochybuji vzhledem k tomu jak jsi tapsal svůj příspěvek. Spíš bych to tipoval na snahu rozpoutat flame. Sice celkem slušně a elegantně, přesto flame. Jestli se mýlím, tak se omlouvám.

Možná se Ti to zdá jako snaha rozpoutat flame - je to tvoje věc, já to v úmyslu neměl a nakonec jsem jasně uvedl že jsem nestranný

"ať počítám jak počítám, tak se konkrétně u XP, během půl roku, neobjevila ani polovina oprav co v tuto chvíli, "

Což ovšem nic neznamená. Musel bys zároveň napsat kolik chyb objevených i neobjevených je u obou systémů, abys mohl porovnávat. Jinými slovy kolik chyb bylo opraveno z celkového počtu chyb. Samotný počet oprav nic neřekne.

Příklad, když máš v jednom systému 2 chyby a 1 opraví, tak pořešili 50% chyb. Když druhý systém má 10 chyb a opraví 3, tak podle tvůho jednoduchého porovnání je na tom lépe ten druhý systém. Opravil přece 3 chyby oproti jedné.

Další věc je kritičnost jednotlivých chyb a rychlost opravy.

Tedy celé je to výrazně složitější a je zbytečné flamovat.

Motáte hrušky s jablkama. Už jen proto, že mýcháte OS a distribuci.

PrasatkoPee

hezky jste se "zamychal" do debaty. Jen Vam unika podstata a tou neni vymezeni pojmu operacni system a distribuce. Tazatel chce pouze rozpoutat flame a vybral si jen jednu distibuci linuxu. Nejde mu o toto distro (i kdyz ho tam jmenuje) ale o linux jako taky. Takze vlastne o OS.

To je tak, když člověk dělá více věcí zaráz. Jinak ano, nejspíš jde o pokus o flame. Právě na tu námitku, že se to týká celého OS jsem měl připravený smeč, že opravy na jednotlivé programy i os vycházejí do několika dnů po zjištění chyby. To, že někdo neaktalizuje, ale čeká na aktualizaci či novou verzi distribuce je jeho volba.

PrasatkoPee

Až vy, co mě tady viníte ze snahy rozpoutat flame,pochopíte alespoň základ toho co jsem napsal v úvodu, pak bude možné dále diskutovat .... s čímž samozřejmě vůbec nepočítám, takže se Vám fšem s tímto mimořádně hloupým názorem OMLOUVÁM a sypu si popel na hlavu .... zase jedu ve špatném vlaku plném IT kverulantů

Neosolim te ze zaujatosti, ale z neznalosit. Distribuce Ubuntu obsahuje tisice programu a tech 200 oprav se tyka vsech tech dvaceti tisic softwarovych balicku(nevim presne, pouzivam Debian). Takze se tam objevuji bugy typu "opraveno ukladani pozice ve hre XXX"

ja ešte nemôžem nereagovať na túto časť príspevku: ".....jak když MS vydá jakoukoli opravu. záplatu (a nutno dodat že vycházejí nepoměrně pravidelněji, což znamená že se MS o své zákazníky stará mnohem lépe....." - pokiaľ by si Ubuntu alebo akú koľvek väčšiu distribúciu používal pravidelne, takúto hlúposť by si nikdy nenapísal. Jednak preto, že chyby sa v Linuxe objavujú priebežne (dostupné fixy na stiahnutie sú aj niekoľko krát za deň, naproti tomu MS pláta raz do mesiaca a len občas, keď je chyba skutočne mimoriadne závažná a existuje na ňu exploit alebo škodlivý kód, ktorý ju reálne zneužíva a masovo sa šíri, sa MS rozhúpe a zapláta ju aj mimo stanovaných termínov), a jednak preto, že sa nejedná len o bezpečnostné záplaty. Aj MS vydáva priebežne množstvo updatov a patchov, ktoré nie sú bezpečnostného charakteru a nemusia sa ti ponúkať v automatických aktualizáciach.

Já nic netvrdil, to psali v tom článku, nevím jak už to jinak říci abys to pochopil i Ty. Já to prostě jen reprodukoval a čekal kdo a jak zareaguje.

Tebe si jako jednoho z mála tady se vyskytujícíhv lidí vážím, takže seriozně podotknu, že by nebylo špatné, pokud se chci k problému vyjádřit, bylo by dobré, si přečíst ten článek celý .... pak lehce zjistíme že těch 200 oprav, se skutečně těch "20ti tisíců" aplikací netýká Což tady jednak nikdo neudělal (kromě mě) a druhak tahle alternativa nikoho ani nenapadla .... primárně šlo (až na Tebe) všem jen osolit někoho kdo zapochyboval o Linuxu .... díky Tobě za reakci, tys nad Tím alespoň zauvažoval.

a pro kolik %sw ve windows vam chodi aktualizace pomoci windows update?
ja mel dycky dojem ze windows update je jen pro hole widle maximalne par ovladacu, pokud se mylim a windows update se konecne naucil mi aktualizovat kancelarsky balik, kodeky, prehravace, vypalovaci sw, internetove aplikace(IM, prohlizec, dc klienta...) tak me poucte a mozna konecne zacnu premyslet nad prechodem:)

No, tak se mrkněte na Win Update, co se tam dá vše zaktualizovat a pak pohovoříme Jinak opakuji, nejprve prostudovat celý článek až pak mudrovat

ktery clanek? zadny nelinkujete v prvnim prispevku(diskuzi sem necetl).
kvuli vam sem zapl virtualbox a wxp z msdnaa(ze skoly) a nabizi mi aktualizaci root certificates a MS net framework.
v historii aktualizaci vidim updaty pro antispyware, ie(nepouzivam), a windows media player(nepouzviam prijde mi ja ko hrozny moloch), a pak systemove veci. proc tu neni moznsot volby? chci hlidat aktualizace sveho prohlizece(firefoxu), codec packu co pouzivam, editoru obrazku(gimp), kancelarskeho baliku(ms office nepouzviam nehadam se mozna umi), dc klienta, javy atd...

Tak ptal jste se na to co lze Updatovat na Win Update ... takže je vcelku jedno co používáte či nikoli, aktualizace Firefoxu tam taky celkem logicky nenajdete, ten má svoje hlídání aktualizací a krom toho, přímo na servu Update MS máte vypsáno vše co lze updateovat ... včetně Office například.

nemam rad vice aktualizacnich systemu, chci vsechny aktualizace ovladat na jednom miste(obcs sem na pomalen netu a nebudu rucne vypinat u vseho sw automaticke updaty).
win update web otvirat nebudu odmitl me s firefoxem. takze bych prosil o vyjmenovani co dal umi aktuzalizovat win update, napada mi ms visual studio(doufam budu instalovat ) wmp, office, co dal?
proc tam logicky nebude firefox? je to soucast sw vybavy meho stroje chci ho mit aktualizovany, jako ostatni sw.
hodnotime pocet oprav takze me zajima jake dalsi mi windows update nabidne?

Logicky tam nebude proto, že není z produkce MS ... stejně tak jako v nějakém Update systému pro Linux celkem logicky nenajdete aktualizaci třeba pro WMP

pak ale nemuzete srovnavat pocet oprav ve windows a v ubuntu, protoze ve windows update neni tak siroky zaber sw...
az bude windows update hlidat srovnatelne tolik sw co linux update(obecne neresim ktere distro) muzeme hodnotit kolik je oprav...

btw: v aktualizacich pro linux klidne wmp muze byt, kdyz ho nekdo portuje na linux:) bude zalezet na licenci, ale to zabihame do jinych temat.

Justine ,Justine kdybys nebyl líný jako veš klidně bys zjistil čeho se opravy týkají.O tom že Ubuntu má chyb jako máku není pochyb.On těch chyb má jako máku každý system.No a až by sis dal tu práci že si přečteš čeho se týkají ani v horečce by tě nenapadlo dát rovnátko mezi win update a toto.

ubuntu-docs

update Firefox start page for Catalan

ubuntu-docs

update Firefox start page for Korean
Že jo?A tím to ukončíme.

Ale néé oo (čímžto tě zdravím srdečně) já to nepotřebuju zjišťovat, mi je to skutečně vcelku jednak jasné a jednak jedno, já jsem skutečně jen pastnul to co jsem četl jinde, takže ty vlastně neprcáš mě ale autora toho původního článku .... a cos chtěl říct tím Firefox Update, to jsem vůbec nepochopil, ale taky je mi to fuk, protože tuhle omalovánku nepoužívám

co teda pouzivate? kdyz se vam nelibi klasicky firefox imho vam bude vyhovovat vimperator, ma naprosto spickove gui......kdybych nekde videl krom reklamy i moznost vlozit prilohu poslu prinscreen...

Netřeba, mám pojem o čem je řeč. Já jsem si zvykl (a je to už hodně dávno) na velmi neoblíbenou Operu a tu používám dodnes (hovoříme teď o Windows).