» Poradna » Windows (a jiné OS)

Ubuntu - problikává panel

Dobrý den,jsem úplný začátečník s Ubuntu a vyskytl se mi dost podivný problém s verzí 16.04 LTS. Vždy, když se systém spouštěl, ukázalo se ještě před plochou spousta "zelených OK hlášek" (asi že se vše načetlo v pořádku). Ale dnes, když jsem systém spustil, tak naběhlo jen pár řádku (žádné zelné OK). Systém sice naběhl, ale nemůžu spustit nic přes postranní panel, protože jakmile na panel najedu myší, na pár vteřin zmizí, zobrazí se jen prázdná plocha, a pak se to vrátí vše zpět. Ale jde o to, že vlastně nemohu nic spustit.Všude jsem našel rady, ať napíšu nějaké příkazy skrze Dash (nevím jestli to píšu správně), ale tam se nedostanu kvůli probliknutí.Moje specifikaceNotebook MSIUbuntu 16.04.Core i5Grafika (nemám ovladače ke své ATI, tak si myslím že to jede na sdílenou, nejspíše Inteláckou).Děkuji za každou radu.

Odpovědi na otázku

Než se přihlásíš, zkus vybrat místo unity prostředí třeba metacity, jak se to bude chovat.PrasatkoPee

Mě se právě žádná možnost k přihlášení nezobrazuje. Když zapínám ntb, tak po úvodní MSI obrazovce hned ta loadovací obrazovka (s těmi kdysi zelenými OK, teď kdoví s čím) a pak už plocha.

Tak až ti naběhne plocha, tak zkus dát odhlásit.Jinak pomocí ctrl+alt+t spustíš terminál, kam můžeš zadávat příkazy.PrasatkoPee

Děkuju.Odhlásit se mi nešlo, pořád mě to házelo na můj účet. Tak jsem dal sezení hosta. Tam to bohužel dělalo to samé. Ubuntu prý zaznamenalo vnitřní chybu a vyhodilo nějakou hlášku, ze které jsem si opsal toto:ExecutablePath - /usr/bin/compizPackage - compiz-core 1:0.9.12.2+16.04.20160823-0ubuntu1ProblemType - crashTitle - compiz crash with SIGSEGI.tmp.unity_support_test0 - Error: (Errno13) operace zamítnutaA pak ještě pár dalších řádek, docela dost řádek

nedělals nějakou aktualizaci? Pokud se ti povedlo vypnout komp než to dojelo, tak je problém.Pokud se dostaneš do konzole, zkusil bych zadat:sudo apt-get updatea následně:sudo apt-get upgradea uvidíš:1) zda je PC připojen k netu - jinak to hodí chybu2) zda je skutečně problém s nedokončenou aktualizací

Ahoj, nějakou aktualizaci to chtělo, ale ntb jsem vypnul normálně až potom, co bylo vše v pořádku. No zkusím ty příkazy a pak se ozvu. Díky

Takže po zadání "sudo apt-get update"to stáhlo celkem 1 570 kB. Pak jsem tedy zadal "sudo apt-get upgrade" a na konci to napsalo 0 aktualizováno, 0 nově instalováno, 0 k odstranění a 0 neaktualizováno.Ntb jsem restartoval a i když se teď při startu ukázala všechna zelená OK, tak problém přetrvává.

napadá mne jedna věc, máš důvod to držet na 16.04 kvůli LTS nebo jsi měl v úmyslu postupně upgradovat na 17.10? Sice tě to z Unity přemigruje na Gnome, ale zas to nejspíš nainstaluje vše potřebné a dost možná vyřeší tvůj problém. Je totiž možné že se ti nějak podařilo odstranit něco od Unity a proto to teď nenajede.

Já měl v plánu přejít po nějaké době na 18.04 právě kvůli LTS. Těm "mezi verzím" moc nevěřím kvůli krátké podpoře. Nicméně jsem zjistil, že z nějakého důvodu odešel i zvuk, neslyším nic už ani ze sluchátek, takže fakt netuším, co se s tím děje .Ale vidím to asi na reinstal znova 16.04 a budu doufat, že to pojede. Ale chci vyzkoušet to odstranit jinak. Přeinstalování bych viděl jako poslední možnost.

zkus dát:sudo apt-get install unitymělo by to znova nainstalovat Unity a vše potřebné, ale nejsem si jist přesným názvem balíku.Případně:sudo apt-get install unity-common

Tak jsem zkoušel oba dva příkazy a nic. Ale po zadání "sudo apt-get install ubuntu-desktop" už alespoň funguje zvuk .

HHochu, pokud rád experimentuješ (nic proti tomu), máš si systém napřed zálohovat. Protože pak je návrat k funkčnímu stavu jednoduchá záležitost.http://www.teejeetech.in/p/timeshift.html------------------------------------------------Nicméně nyní už máš systém natolik "pojebaný", že se reinstalaci nevyhneš, jakékoli pokusy o opravu budou problémy jenom násobit...Ale příště už zálohuj - ušetříš mnoho času a starostí...

Vypadá to na nakopnutý system, ještě se nabízí otázka zda jsi ubuntu zkoušel z DVD nebo flešky před samotnou instalací a zda nebyl podobný problem.

mno, mohl by rovnou upgradovat na 17.10 - tím by se toho část nainstalovala rovnou. Ale to by pak nezůstal na 16.04 LTS... Jinak asi reinstal nebo se podívat, jak se jmenují některé zásadní komponenty Unity coby balíčky a zkusit příkazem jejich instalaci - spolu s nimi by se mělo nainstalovat leccos dalšího co mu tam třeba chybí a možná se to pořeší... Je ale otázka, zda reinstal není jednodušší.

Jak si to tak čtu, tak to vypadá, že nejjednodušší bude čistá reinstalace. No tak si připravím flashku a půjdu na to.Ale děkuji všem za ochotu, aspoň jsem se něco dozvěděl

problem z grafickou nadstavbou, da sa zmenit rozlisenie monitora?, reinstall alebo install graficky driver pre ati, skus ked budes mat chut upgrade na debian

Rozlišení změnit jde. Co se týče grafiky, tak asi ještě před tím, než reinstaluju, tak vyzkouším nesvobodné ovladače, protože podle všeho moje grafika není podporována svobodnými ovladači (HD Radeon 5470)