» Poradna » Windows (a jiné OS)

Ubuntu - problém při spuštění

Prosím o pomoc! Při spuštění notebooku se spustí tohle.http://jyxo.info/uploads/DC/dc37f0347ed55e...

Odpovědi na otázku

Nesdělil jsi hw sestavu včetně verze BIOSu, verzi OS ani typ instalace.OS Ti sděluje, že jsi čuně:1) prastarý BIOS s mnoha chybami;2) FS v dezolátním stavu;3) nekorektní verze ovladače VGA.Co s tím?1) flashuj novou verzi BIOSu; NB musí být zapojen do el. sítě;2) nabootuj znovu Ubuntu;3) oprav dočasně chybu (3) v konzoli:apport-collect 17660754) spusť v konzoli opravu FS:fsck /dev/sda2Výsledkem bude číslo.Pochlub se.Pokud vrátí (1) nebo (2), restartuj OS.5) Stáhni a instaluj aktuální verzi ovladače VGA.

Tak jsem se o oto včera večer pokoušel a počítač půjde asi do servisu. Fakt nevím co s tím. Problémů je totiž víc. Rozbitý displej. Nejsem schopný dostat se do biosu a nevím jak to všechno aktualitovat. Přo zadávání FSCK mi to píše, že to nejde. V zoufalství jsem zkoušel zachránit data - disk jsem připojil na jiný počítač s Win 10. Ve správci zařízení jsem disk viděl, ale Tento počítač ho nezobrazil. Zkoušel jsem různé programy, které by měli zobrazovat Linux soubory ve Windows, ale bez úspěchu. Nějaká data to načetlo, ale nebyl jsem schopný je otevřít. Dnes vyzkouším najít disk přes Virtual box s Ubuntu. No a zítra dám NB na výměnu displeje a opravu.

Data se zachraňují z live distribuce (např. Ubuntu) a ne z Windows. FSCK určitě nepíše "že to nejde". Pokud něco nejde, píše důvody (napři, že je disk přimontovaný). Podle toho se to také řeší (například se disk odmontuje).PrasatkoPee

Jo tu live distribuci jsem taky zkoušel, ale asi dělám něco špatně. Buď se mi to povede nebo ne. Bude to asi zakázáno v BIOSu. Ještě to zkusím z bootovacícho DVD.

Já ti nějak nevím, ale když máš problém s autem, kam jdeš? Ano, k automechanikovi...Tak proč s tímhle nezajdeš do servisu taky???

já jsem nevěděl co s tím je a tak píšu sem, abych pokud půjdu do servisu, věděl co tomu asi tak je. Bál jsem se, že je v háji deska nebo tak něco.

No to co píše. Pusť fsck na sda2.PrasatkoPee

Díky za odpověď! Jedná se o Lenovo IdeaPad 320-15AST (80XV00L1CK) ostatní nevím. Pokusím se to nějak vyřešit. Všechno aktualizovat a rozchodit. Až zjistím jak na to tak se pokusím dát sem postup.

Hmm to se mi taky stalo na NTB, ale s lubuntu. fsck vyresil problem ale jen do restartu. pak znova. je to NTB od svagra. takze to nejak neresim. Kdyby nekdo nasel trvale reseni budu rad.

"Řešení" existuje, zřejmě má ten NB nějakou vadu, že se nekorektně vypíná a filesystém je pak v háji..Řešení jsou dvě, to první je, identifikovat příčinu vadného vypínání a dále používat instalaci co tam je.Druhé řešení je reinstalovat OS na nějaký COW filesystém(BTRFS/ZFS) a ten se ti v žádném případě do tohoto stavu nedostane(COW-Copy On Write, prostě to nepřepisuje data, ale zapisuje je to vedle, až když si je filesystém jist, že jsou nová data zapsána, vymaže odkaz na data stará) U tohoto typu filesystémů teoreticky neexistuje možnost, jak je "rozbít", a to jsem s nimi zkoušel psí kusy(zapisovat hromadu dat a vyškubnout PC z EL, etc)..

Uz jsem svagra premluvil na SSD, dnes obednan zitra mu toam hodil neco vice nez lubuntu. Ma to i3 a s SSD by mozna se hodilo Mint. Je peknejsi. takze preinstaluju a plotnu pouziju jako externi

Jo a restart se delal korektne, Svagr neco rikal, ze mu nejede zvuk, proto udelal restart. Ja jeste mu do toho moc nekoukal, nemam cas. myslim ze by se to dalo vyresit jinak. napr restart suzby alsa ci co tam pouziva. Ani nevim. uz to ma 4 leta a jeste nebyly problemy.

Přesně tak to blo i u mě. Přestal jit zvuk, tak jsem restartoval počítač a konec.

Stáhnul jsem tu 18.04 LTS. vytvořil v Rufusu bootovací usb a nic.

Poškozený souborový systém. Nabootuj Ubuntu z USB a zkus to opravit pomocí fsck.