» Poradna » Windows (a jiné OS)

Ubuntu - náhodné zmrznutí a práce disku

Zdravím,včera se mi na HP ProLiant MicroServer N54L přihodila zvláštní situace.Z ničeho nic se "roztočil" ssd disk (začal se nějak moc používat) - kontrolka svítila snad 20 minut. Nicméně celé Unity (GUI) bylo úplně kouslé (s kurzorem myši sem nemohl hnout, a když už tak se pohnul třeba 4 minuty později a ještě špatným směrem).SSD disk nevypadá moc dobře, bohužel (k mé blbosti) jsem koupil prakticky "mozek" serveru použitý.. Je možné že SSD disk odchází ? Jaké by to mělo mít příznaky ?Děkuji

Odpovědi na otázku

A proč se nepodíváš utilitou výrobce nebo HDTune SSD, podívej se minimálně na S.M.A.R.T. .

SMART hlásá že je ok.. nicméně běžel už něco málo přes 1 rok v kuse.. takže fakt nevím.Myslíš že si pomůžu když ten ssd nahradím novým (z obchodu) HDD ?

A jaký disk to vlastně je? Výrobce, model? Stáhni jeho utilitu a raději ho plně prověř.

Jedná se o SAMSUNG SSD PM800 TH 64GB (zmenšená verze s 1,8" velikostí)

A jéje, stáhni testy Samsung, a zamysli se, jestli tam nechceš dát regulérní 2,5" disk.

Bohužel, hledal jsem testy na něj ale nějak to nemůžu najít :/Našel sem pouze na 2,5ku

Tak udělej běžný HDTune ErrorScan, provádí se kontrolní čtení všech sektorů. Hodně napoví.

Už sem zkoušel přes ntb na Win7, bohužel windows požaduje formátování a to si teď nemohu dovolit.. teprve budu zálohovat :)

Proč, HDTune je přítomno i Hiren'sBoot CD, a běžný test nechce žádné formátování:http://www.hirensbootcd.org/download/(pálí se ISO jako obraz v ZIP archivu, nebo tam máš návod na tvorbu USB flešky).

Dash-disky-vyber ssd-vpravo hore ozubene kolecko-udaje smart a samokontroly.Co ram? Nemas malo? Ak robis nieco co potrebuje vela ram a ty nemas tak pri swapovani dokaze pekne spomalit system.(podla rychlosti hdd)

Ano, když sem to pak procházel tak je možné že stoupla RAM a začal se využívat SWAP (ramka byla asi přeplněná). Bohužel swap byl (z energeticky úsporných důvodů) na systémovém ssd.. takže toto mohl být taky problém.Já už tomu ssd bohužel ale vůbec nevěřím.. po tom co se mi toto stalo pracuju na tom abych přešel se systémem na kupovaný hdd a snad bude klid.

Já mám SWAP na všech SSD 2x Intel řada 520 a 4x Samsung EVO, nikdy jsem s tím neměl problémy.http://abload.de/img/snap8126v5kxz.pngBude-li to možné upni sem, co přesně ten S.M.A.R.T. ukazuje. Další věc, udělej testy od výrobce, nemá smysl hádat.

Proc mu cpes nejake widli app, kdyz ma linux nativni ?

docela mne překvapuje, že nacpali Unity i na serverovou edici Ubuntu. Myslel jsem, že na tohle používaj nějaké lehčí DE.

Na serverové edici Unity nebylo, server edici se mi na to hodit bohužel nepodařilo (problém s diskem) a tak sem tam musel nainstalovat desktop.

jestli je to tohle:http://www.czc.cz/hp-microserver-g7-prolian... tak to podle mne není na Unity optimální. Udělej si představu o tom, jaké nástroje budeš potřebovat, ale osobně si myslím, že prostředí Xfce by bylo vhodnější a pak by se to nemělo sekat.

jj,nakonec se mi podařilo (musím to zaklepat) nainstalovat ubuntu server na samotný hdd, takže už tam je xfce4 a spotřeba v nečinném stavu.. cca 1% na obě CPU a k tomu sotva 300MB RAMky je prostě bomba Naštěstí se mi podařilo (dělal sem to pokus/omyl) přes instalátor správně rozdělit HDD (ještě že sem měl nějaké to nealokované místo) a všechna data přežila Takže super! Díky moc všem!Hezký víkend!