» Poradna » Windows (a jiné OS)

U dokumentů se mi objevila přípona .positionx

Zdravím a prosím o radu:U dokumentů .xls, .pdf, .pgn, .docx se mi najednou objevila přípona .positionx s datem 1.7 2018, která brání možnosti otevření a práce se těmito soubory. Je možné, že se toto stalo po stažení filmu z Ulož.to, který byl v rar formátu a byl v něm extraktor.exe, který jsme otevřeli, protože soubor byl zaheslovaný? Dnes už je tento film z Ulož.to pryč.Jak je možné toto odstranit a znovu otvírat soubory? Jedná se totiž o moje pracovní soubory.Děkuji za každou radu.

Odpovědi na otázku

Myslím že tobě je zbytečné odpovídat. Tak to shrnu do pár vět. Jsi blbá, spustila jsi šifrovací virus, data jsou pravděpodobně v háji. Obnovit se dají jedině ze zálohy, kterou ale asi nemáš.

To sis do počítače nahrál ransomware ...

Muj odhad - zasifrovane pomoci ransomware? Nechce to po vas zadne vykupne?Jinak pokud nemate ta data zalohovana tak je pravdepodobne nemate...

Obávám se, že jsi o ně vlastní hloupostí přišla. Pravděpodobně se jedná o ransomware, který soubory zašifroval.

Chtěla jste upirátit film, ale přitom neznáte ani základní poučky pro vyhnutí se napadení PC škodlivým SW. S daty se rozlučte, vše v PC je teď pravděpodobně nepoužitelné.Ostatně nevidím důvod, proč stahovat film s nějakým .exe souborem. To nikde nebyl v .avi, .mkv..., prostě v normálním video formátu? Docela o tom pochybuju. To byl velký přešlap, a jestli tam máte pracovní soubory a nemáte je zálohované, tak to nezávidím...pr*ser až na půdu.

Pracovní soubory? Chcete tím naznačit, že jste data vašeho zaměstnavatele jen tak předhodila nějakému viru, který si teď s nimi může dělat, co se mu zamane? Gratuluji, to bude mít zaměstnavatel jistě velkou radost.

No, pracovní soubory nemusí být nutně zaměstnavatele. Osobní práce, studie Ti nic neříká? Může se jednat i o práce na SŠ nebo VŠ.

Díky

Píšu. že se jedná o moje pracovní soubory (daňové přiznání, faktury, apod.), tak mi laskavě nepředhazujte nějakého zaměstnavatele. A děkuji za přínosnou radu, která mi opravdu velice pomohla. Ano, vím, že jsem udělala blbost a taky jsem za to zaplatila. Spokojen?

Nezoufej, prostě to obnov ze zálohy.

Zdravím všechny přítomné. Ráda bych poděkovala za erudované a přínosné odpovědi na můj dotaz. Ano, udělala jsem blbost, zaplatila jsem za to ztrátou dat, budu si to pamatovat a zařídím se podle toho. Každá zkušenost je dobrá. Až budu zase potřebovat radu, s důvěrou se obrátím někam jinam. Hezký den všem.

Obavam se ze i jinde se dozvis to same, tzn. pokud nemas zalohu souborů, tak jsi o ne prisla. Dulezite je si z toho vzit ponauceni a zamyslet se nad tim jak zalohu provadet. A taky nad tim co na internetu provadis - spousteni podezrelych souboru atd.

A jako co chcete slyšet? Ťuťuťu to bude dobrý? A co myslíte, že se dozvíte jinde? Že tam budou mít nějakou zázračnou medicínu? Jednoznačnou informaci jste dostala, data jsou nenávratně pryč a zavinila jste si to jen a jen sama. Nevím co čekáte, že by vám řekli jinde.Porušila jste hned několik zásad bezpečné práce s počítačem, protože otevírat neznámé a ještě takhle nesmyslné exe soubory z úložiště je nesmysl. A především jste porušila nejzásadnější zásadu - zálohovat, zálohovat, zálohovat. Nejlépe na externím médiu, které není trvale připojeno k PC, aby ho ransomware nemohl zasáhnout. Kdybyste měla zálohu, stačilo nad tím mávnout rukou, a obnovit nebo nechat přeinstalovat systém do funkčního stavu s původními daty.Za to, že jste všechno zanedbala a dopadlo to jak to dopadlo, za to se nerozčilujte na lidi tady.

Jde spíše o způsob, jakým se radilo. Proč myslíš, že zubař neřekne, kdyby jste nebyl líný prase, tak by jste neměl zkažený zuby. Nebo obvodák: máte vysoký krevní tlak, protože žerete jak prase a máte málo pohybu. I kdyby to byla pravda, kolik lidí by tohle uneslo? Velice málo, že? Pravda se dá říkat různými způsoby. Bylo by jednoduché, kdyby jsme mohli říkat, co si myslíme, aniž by se lidi urazili či byli pak agresivní. Ale tak to holt není...

To je sice pravda, nicméně já se to snažím podávat nějak rozumně. Jinak nejostřejší slovo vůči tazatelce je tu "jsi blbá". Jako šlo to podat i jemněji (na druhou stranu i mnohem hůř), ale bohužel to celkem vystihuje jednání tazatelky, která nedala na obecná pravidla a na netu se chovala jak slon v porcelánu.

Každý asi známe, co je slušné říkat a co ne. Takže se stačí toho držet. Je to takové univerzální řešení, protože těžko hádat, jaký způsob komunikace, někomu vyhovuje. Zrovna ted se mi to potvrdilo, když mě na facebooku, blokla jedna citlivka, prý, že jí nemám označovat. A když v diskusi odpovídám jí, tak logicky musím, kliknout na "odpovědět".

otázka je, za cos ji to označoval

Už jsem se s tím setkal několikrát, že se to někomu nelíbilo. Takže, já kliknu na "reply"(mám FB v angličtině) a pak mám jako smazat jméno člověka, kterému odpovídám? To pak bude slušný bordel, když nikdo nebude vědět, na koho lidi vlastně reagují. At si to citlivky vyřídí s Facebookem, že jím posílá upozornění, že jim někdo odpověděl. Dospělý lidi a chovají se jak malé děti. Za chvíli to bude samé ťuťu ňuňu.

Co udelala tazatelka spatne? Podle mne jeji dotaz svou srozumitelnosti a podanymi udaji vyrazne prevysuje bezny mistni prumer.A "jsi blba" ja osobne citim uz jako docela silnou urazku, hlavne v prvni reakci a od nekoho, koho osobne neznam.

Neber to ve zlém, ale bohužel, některé chyby se prostě napravit nedají a ty jsi udělala minimálně dvě zásadní. 1) ta nejhorší, nemáš od důležitých souborů zálohu2) spoustíš nedůvěryhodné soubory z nedůvěryhodných zdrojů a to ještě na pracovním PC.Tady ti vážně nepomůže obrátit se jinam

Dotyčná to zřejmě myslela tak, že až bude mít příště nějaký problém, sem už se neobrátí, protože je to tu jeden dobytek vedle druhého.

Zdá se, že nějaký prudce inteligentní jedinec, není schopen pochopit větu, kterou tazatelka napsala. A to: "Až budu zase potřebovat radu, s důvěrou se obrátím někam jinam." Pro dotyčného génia doplním, že je to tajemství se skrývá ve slově "zase".

To může. Určitě ji pomůže, že ji budou všichni poplácávat po ramenou a vykládat, že to přejde :D

Přijde hovado z místní poradny k lékaři, že prý ho píchá pod pravým žebrem... Doktor stejného ražení jako zdejší respondenti: "No to mě nepřekvapuje, narval sis nácka mastným žrádlem, co? To jseš pěkný hovado. To nevíš, že když se přežereš velmi mastným žrádlem, budeš mít žlučníkový záchvat?" Pacient: "Ne, nevím, pane doktore." Lékař: "Nojo, dneska jsou všichni prázdný jak vychlastanej sklep a neznají ani elementární zákonitosti." Pacient: "Půjde s tím něco dělat, pane doktore?" Lékař: "Ty vole, to sis měl rozmyslet než ses narval jak prase přesmaženým žrádlem! Tady máš ty vole papír a zajdi si s tím na ultrazvuk ať vyloučím jiné příčiny" Po návratu z ultrazvuku... Lékař: "Co sem říkal, ty prase, žlučníkový záchvat. Vystrč prdel, jebnu ti tam injekci.Co tím chci vlastně říct? Někteří se tu chováte jako velmi zamindrákovaná hovada, která si tu vylévají vztek ze svého zkaženého života na těch co potřebují poradit. Lepší žádná rada než ty vaše urážky. A pokud se neumíte chovat, tak vám asi doma málo nařezali. Zamyslete se nad tím.

Upřímnost se nenosí, že? Radši budeme mazat med kolem huby? Není náhoda, že v politice začínají převládat ti, kteří říkají, co si skutečně myslí...

On je stale jeste nastesti rozdil mezi uprimnosti a urazkami...

Jenomže tohle je čistě subjektivní, ne fakt. Jsou lidé, kteří berou za urážku(osobní útok, ponižování) cokoliv, co o nich někdo řekne a co se jim nelíbí, bez ohledu na to, jak to někdo řekne a jak pravdivé to je

Tohle v žádném případě není čistě subjektivní.

Je to subjektivní. Někdo je prostě netýkavka a urazí ho cokoliv. A někdo jiný si v podobné situaci řekne, ano jsem blbec, pustťe se do mě a třeba mi mezi tím poraďte, když vás něco napadne. Ovšem tazatelka je bohužel ten první případ...

Já používám citlivka, netýkavka, ne každý ví, co to přesně znamená. Potřeboval bych slovo pro přecitlivělý, ale přecitlivělka či přecitlivělec, asi nebude ten správný výraz. Jakákoliv zpětná vazba(feedback) je dobrá. Člověk to holt nesmí brát osobně.

anglicky mluvící jedinci pro ně mají výraz "snowflake"https://www.urbandictionary.com/define.php

Tak jiná objektivní věc - přezdívku, pod kterou tu vystupujete tu neznám z žádných relevantních odpovědí na dotazy tazatelů. Takže tu jsou dvě možnosti - buď radíte pod jinou a tedy teď se stydíte za svůj názor a postoj, nebo tu neradíte a jen sem jdete moralizovat.Ani jedno nelze brát jako adekvátní přístup vůči těm, kteří se tu pohybují častěji a chtějí pomoct v rozumných dotazech.Zametáním bych začal před vlastním prahem.

On to bude přítel nebo blízký příbuzný postižené. Ten nick tu vidím taky poprvé. Škoda, že už není vidět IP. Možná jí to tam i sám stáhl (taková malá konspirační teorie)

Jo to bude ono. A země je placatá, na měsíci ufo a tankují plasmu ze slunce. Tazatelku neznám, do poradny moc nechodím, protože vím co se tu většinou schází za sebranku. U článků komentuji celkem pravidelně.

To není o mazání medu, ale o slušném vychování. Kdyby tu byli odpovědi typu: "Ten .exe soubor váz zřejmě zašifroval dokumenty a přepsal jejich koncovky. Zkuste jeden soubor zkopírovat někam jinam a koncovku přejmenovat na původní. Pokud to nepomůže, soubory jsou šifrované a možnost záchrany prakticky nulová." V takovém případě bych ani nepípl. Ohledně toho co píšete o politice, pokud vám jsou sympatičtí jedinci, kteří říkají jen to co chcete slyšet a ještě k tomu používají slovník křupana, je to spíše smutná vize budoucnosti. Nicméně každý národ má takové politiky, jací jsou sami občané. Jsem demokrat a vždy respektuji výsledky voleb.

-Co je slušné a co ne, je subjektivní viz jak se mění pravidla slušného chování. -Pokud někdo, chce profesionální radu, tak sotva bude chodit na fora, kde může radit, kdokoliv.-Říkat, co si člověk myslí a slyšet, co chci slyšet, jsou dvě rozdílné věci.

Mění se pravidla slušného chování? Jak? Ubírá se směrem ke křupanství, protože začínají převažovat křupani? Poradím ti, chceš-li jako politik získat podporu, říkej lidem, to co chtějí slyšet bez ohledu na to co si sám myslíš.

Demagogii na mě laskavě nezkoušej. Drž se radši faktů a ne svých fantazií.

Klidně na slušném chování ubírej, nezdrav, odsekávej a douč se co znamená demagogie. Ale jinak si to tu sežer. S někým kdo nedokáže dohlédnout za svoji omezenost a tvrdí to co ty není žádná debata možná.

mno, nevšiml jsem si, že by tu byl vůči tazatelce někdo vulgární - podle tvé šablony projevu by tu někdo měl říct "Ježíš, ty seš fakt p**a, jak jsi mohla udělat takovou ko*otinu? Máš v hlavě nas**no?"Ale to nikdo neřekl. Ano, kdosi jí řekl, že je "blbá" či "hloupá", což je akorát upřímnost, byť možná ne bůhvíjak zdvořilá. Ono člověk si sám někdy říká "Ježíš, já jsem takový debil, jak jsem tohle mohl udělat..."Doktor se k pacientovi má chovat jako k zákazníkovi, takže by mu neměl říct "Ty seš ale kretén, jsem ti říkal, že jestli budeš chlastat, tak se ti ta nemocná játra ozvou. Můžeš si za to sám debile, tak co tu skučíš." i když je to pravda. Nicméně mu může říct "Pane Novák, já jsem Vám říkal, že jestli nepřestanete s tím alkoholem, tak se Vám ty jaterní potíže vrátí. Způsobil jste si to sám." (a dotyčný násoska se stejně urazí).

Přečtěte si prosím ještě jednou všechny příspěvky. Pokud vám nepřijde, že je nevhodný přístup některých respondentů, pak není co řešit.

hlavně že tys nějak poradil, co? Moralizovat, to ti jde, ale k věci nic.Uvedeš tu příklad doktora, co se ke klientovi chová vulgárně a prostě a srovnáváš to s veřejnou poradnou, kde dobrovolně radí různí jedinci a vulgární ani sprostý tu nikdo nebyl.Akorát tu kdosi hodně bez obalu konstatoval fakt - jenže tady nejsme doktoři na dětské onkologii - pokud ti umírá grafika za 10 tisíc, tak se tu prostě dozvíš holou pravdu, klidně stylem: "Sorry, ten krám hoď do popelnice, on stejně chcípne."a je úplně jedno, že sis tu grafiku koupil za několikaleté úspory z bazaru a ona po dvou měsících začala umírat.

Já po tobě nic nechci, klidně se tu dál chovej jak řeznický pes. Chápu, že se na víc nezmůžeš.

dej mi sem konkrétní příklad, kdy jsem se já choval k někomu hrubě. Jinak jsou to plané kecy. Tak si tu přestaň hrát na samozvaného ochránce slabých - spíš mi to začíná zavánět tou pakáží SJW.

Zvláštní, že sem vždycky přileze moralizovat nějaký pitomec, který nemá ani dostatek odvahy, aby se podepsal svojí přezdívkou, kterou se podepisuje normálně. Asi se boji, že by si pokazil pověst. Ovšem takto ze sebe jen udělá ubrečeného blbečka :D

Pletes se, minimalne ve slove "vzdycky". Podledni dobou tady dost casto moralizuju ja. Pod svym plnym jmenem.

1.Můžeš zajít sem, ale výsledek nejistý: https://forum.viry.cz/viewforum.php2.Pokud jde ale skutečně o zašifrované soubory a nikdo ještě nepřišel s tím, jak ty soubory rozšifrovat, tak pak ty soubory přesunout na flashku či externí disk, kde nebudou jiné soubory a čekat, až se někomu podaří objevit způsob, jak to rozšifrovat.

Ransomware obvykle nabízí možnost zaplatit výkupné, ale pochopil jsem, že je to sázka do loterie, zda to pak ty soubory odemkne. A taky to výkupné nebývá zrovna malá suma...

Je to jako u každého vydírání, žádná jistota, že po zaplacení, vše bude vyřešeno.

Jinak doporučuju pokud možno nestahovat zabalené zaheslované archivy ze share serverů - nezaheslovaný archiv si obvykle na viry a jiná svinstva proskenuje už share server - oni nechtějí o zákazníky přijít.

Ještě bych zkusil kliknout pravým tlačítkem myši na některý z těch cryptovaných souborů a v záložce "Předchozí verze" se podívat, jestli tam nejsou staré verze souborů. Pak by to šlo možná obnovit.Každopádně jak už tu bylo řečeno, zálohovat, zálohovat, ...

Pravym tlacitkem na Vlastnosti