» Poradna » Programy

Typ buňky v Excelu

Dobrý den,chtěl bych se zeptat - jak můžu v excelu vytvořit buňky vyjadřující přesné datum (den.měsíc.rok) a zároveň jen měsíc a rok (měsíc-rok) aby buňka pochopila, že nejde o první den v měsíci ale o vyjádření celého měsíce?Pokusil jsem se o nastavení v "další číselné formáty" ale přepínat jde jen mezi jedním, nebo druhým.Děkuji moc!

Odpovědi na otázku

Nerozumím otázce.To je problém si udělat vlastní formát? Ukažte na příkladu jak si to představujete.den.měsíc.rok se udělá "D.M.YYYY"měsíc-rok se udělá "MMMM-YYYY"

nezmínil jsem že buňky dat chci používat společně s filtry, které mi je podle datumu seřadí nejnovější>nejstarší a naopak. Proto do buňky nemůžu nepsat natvrdo "6-15" protože mi z toho udělá "1.6.2015". Chci, aby byla buňka pouze s měsícem a rokem ( "MMMM-YYYY") na konci, nebo začátku měsíce. Ano, modelově si to představuju přesně tak jak jste to znázornil v příkladech. Zatím jsem vyřešil znázornění měsíce tvarem např. "0.6.2015"

To ale není znázornění měsíce. Proto se kolega ptá na příklad, k čemu to má sloužit. Buňka může podle nastaveného formátu zobrazovat jen měsíc a rok, ale údaj v ní musí být reálné datum, pokud se má použít k nějakému výpočtu. Pokud ne, stačí text. Dva formáty na buňce současně nepoužiješ.

Zkuste dát dotaz na fórum:http://forum.openoffice.cz/viewforum.phpTam jsou skuteční odborníci co poradí, ale chce to k dotazu přidat soubor s příkladem, aby bylo jasné o co se jedná. Je to sice fórum pro Calc, ale v tomto případně je to celkem jedno - chovají se oba stejně (Excel i Calc).Jinak ještě takový nápad, co dát zvlášť do jedné buňky (sloupce) měsíc a druhé rok, kvůli řazení (a pak to spojit).