» Poradna » Mobily

TV+R zásuvka a rozvody - k čemu rozhlas?

Chtěl bych se zeptat zda v dnešní době je k něčemu TV+R zásůvka a k tomu rozvody. Nastěhoval jsem se do domu, kde jsou tyto rozvody ale nejsou tu rozvody UTP. Přemýšlím, že bych místo kabelu a zásuvky pro rozhlas prostě rozvedl UTP kabely a vytvořil si uvnitř síť pro internet, abych nemusel řešit komunikaci pouze přes wifi.Je k něčemu zásuvka/kabeláž R?

Odpovědi na otázku

TV a rádio jsou vedené v jednom koaxiálním kabelu.

Navíc to není hvězdicová struktura, jak to vyžaduje strukturovaná kabeláž. Samozřejmě, kabely by se musely tak jako tak vyměnit, ale vedení kabelů by neumožňovalo takovou strukturu vytvořit.

Nepotrebuji na vice míst, teoreticky by se dalo někde vést dva kabely, při správném umístění, by se část využila a zbytek už bych si poradil :)Ale pokud je to jen jeden kabel, který je rozdělen do zásuvky, tak by to bylo blbé... musím to rozdělat a podívat se.

Díky za odpověď, ještě prozkoumám, pokud je to tak, pak je otázka zbytečná a TV a R jako jeden kabel je pro mě stejné, jako by tam byl jen TV.

Normálně k tomu koaxu do krku přidej ještě utpečko. Kabel ze zasuvky vytáhneš pod rámečkem nebo jde ještě udělat dírka v místě kde bývá konektor pro satelit. Estetika nic moc, ale zásuvka stejně bývá za něčím schovaná.

Protahnuti jsem mel v planu, ale resim za jaky kabel a nebo zda to protahnu vedle a to vcetne toho, ze bych i protahl vice kabelu pripadne. Ale husi krk je tam malej.Snadno se protahuji kabely, ze se prida na ten, ktery tam uz je a na druhe strane se taha za ten, puvodni. Ale pokud je malo mista, tak pri spatnem nebo moc tlustem pripojeni, by se mohl utrhnout.

Pokud je tam jeden tlustý koax, možná by se tam vlezl tenký koax + UTP. Tenký a přitom kvalitní je třeba koax Belden.Ale pozor, ty rozvody jsou často dělané ne v rámci bytu, ale v rámci bytů nad sebou (typicky vícepodlažní budovy), tedy se může stát, že trubky od zásuvky nevedou do vedlejší místnosti, ale o patro výš a/nebo níž.

A jak bys to chtěl udělat? Je ten původní kabel v husím krku?

Ano v husim krku. A jak? jednoduse, pripojis ke stavajicimu kabelu ten novy a tahas z druhe strany az se objevi zacatek noveho.. takhle jsme tahali uz radu kabelu :) Tam je to ciste o tom jak jsou delane klouby a jak je zaravany husi krku. Potazmo kdyz je tam vic kabelu jak jsou tam zkroucene do sebe..

Jo, zrusi puvodni kabel a zrusi TV i pripadnym ostatnim najemnikum.Taky jsme meli v baraku takoveho experta co se nastehoval.TV nepouzival pres antenu, tak zasuvku zrusil. Pak se divil...

Přesně tak, useknout pazoury takovýmu chytrolínovi, kabely rušit chce, ale k čemu je zásuvka TV+R neví...

A to jsi ve vlastním nebo v nájmu (podnájmu)? Pokud ve vlastním, tak k jakémukoliv zásahu do STA potřebuješ souhlas SVJ, pokud v nájmu (podnájmu), tak úpravy může dělat jen majitel bytu.

Pokud nepoužíváš přijímače pro příjem pozemního TV a R vysílání, tak jsou anténní rozvody k ničemu. ☺

Jasne, v panelaku, kde je to pruchozi k ostatnim...

Na přerušení kabelu STA opravdu pozor. Instalaci si můžeš představit jako ústřední topení, ale opačně - ze střechy dolů. Čili svislý centrální kabel pro byty nad sebou smyčkovaný v zásuvkách. Přerušíš ho a všichni pod tebou mají utrum.

Jenom doplním, že ani poslední zásuvku není dobré přerušit, má v sobě zakončovací impedanční přizpůsobení, tuším 75ohmů.

Já bych to shrnul - nerušit žádný vedení ve zdi, maximálně zakrýt víčkem. Obzvláště, když nejspíš není majitelem nemovitosti, ale jen náplavou v podnájmu...