» Poradna » Web a internet

Tvorba WWW webovky.

Zdravým je to už dlouho co jsem si dělal naposled webovky bylo to někdy v 8. třídě pomocí HTML podle knížky z roku 2002, chápu že od té doby šel ale vývoj dále. Otázka zní co vše se mám naučit pro tvorbu www? HTML, Javascript, PHP nebo místo PHP lze Python? Fakt nevím. Jinak programovat umím, potřebuji jen nasměrovat co k čemu a proč. Prosím nedoporučujte mi žádné editory atp.

Odpovědi na otázku

tak dnešní stejně jako včerejší weby jsou primárně v HTML + CSS (ale to nejsou programovací jazyky), no a další na řadě je PHP. S tím bys asi pro tvorbu webu asi vystačil.. ale pokud umíš programovat jak píšeš tak nevěřím že bys nebyl schopný zjistit z čeho se skládá dnešní web a co je k jeho tvorbě potřeba..

PHP.Je účelem se naučit psát rovnou kód nebo si chceš udělat webovky? Dneska mi přijde blbost to psát "od píky" když existují CMS, které se udržují a už se staráš jen o customizaci a obsah.Např. Wordpress, Joomla apod., pro korporát třeba TYPO3.

Jde mi o několik projektů, které mají být trochu rozsáhlejší takže se to chci naučit do hloubky, Já nerozumím tomu jestli se PHP používá jen pro zpracování www aplikací, nebo se v tom dá psát rovnou celý web, sorry jestli je to hloupá otázka ale programuji uplně v jiné oblasti

podle mne má spíš smysl proniknout do nějakého toho CMS a naučit se např. vyrobit vlastní témátka nebo pluginy, protože pak nemusíš hlídat celý systém z hlediska bezpečnosti, aktualizací atd. - necháš CMS ať se aktualizuje normálně plus ty si hlídáš jen ty svoje věci.

to asi jo. A hlavně bastlit vlastí cms (bez toho to už dneska nejde předat uživatelům) je dneska opravdu cesta do pekel. Nejde ohlídat všechno a vždycky je na tom vidět že to matlal někdo na koleně. Ta doba už je pryč.Dneska se prostě weby stavěj na nějakym hotovym CMS a doprogramuje se tam co je potřeba (případně se upraví už existující řešení)

Tebe za to snad vážně platí. Když už si má nějak usnadnit práci, tak spíše nějaký framework kde si udělá co chce. Ne nějaký CMS, kde aby z toho vykouzlil něco víc než blog, tak se tomu PHP/HTML/JS/CSS stejně nevyhne, bude si to komplikovat tím, že krom toho bude muset studovat ještě celý návrh toho CMS, dělat pluginy, a u každé aktualizace se třepat aby mu to nepřestalo fungovat.

mno spíš jde o to, že spousta zákazníků bude chtít si sama na web přidávat a editovat obsah. V CMS to jde zařídit snadno, vč. různých oprávnění různých uživatelů ap. U nějakého webu na míru to může být problém...

Místo PHP lze python nebo cokoli.Každopádně doporučuji JavaScript a node.js společně s HTML5. Pod tím už může běžet to, co ovládáte, klidně C nebo Java, i když ne každý hosting to umí :)

No jde mi hlavně o podporu ať nemusim žešit komplikace, podle toho co jsem četl všude doporučovaly PHP

taky nevím proč se PHP líbí zrovna holkám, ale budiž.

Slusny hosting nabizi podporu vize jazyku. Nektere bohuzel zustaly pouze u PHP.

tych "slusnych webhostingov" ako si ich takto nazval je velmi malo. Skus na tomto malom trhu najst ludi, ktori maju skusnenosti s Ruby, Node.js a podobnou "exotikou" aby vedeli zabezpecit aj dostatocne kvalitny support...

To není o nodej.js (a na ten jsou zase jiné hostingy) ale na věci s CGI, kam spadá právě i python, perl...Mimochodem díky Wedosu a jeho likvidačním cenám za "nolimit" webhosting stojí kvalita českých webhostingů za starou belu (včetně toho Wedosu), takže pokud volím pro projekt externí webhosting, tak zahraniční, většinou Godaddy. Stojí to sice desetinásobek oproti Wedosu, ale funguje to.

Myslím, že PHP se doporučuje z důvodů že je jednak dost starý, a tudíž k němu existuje nespočet materiálů asi ve všech světových jazycích, bez problémů a zdarma to rozběháš doma i když netušíš která bije (opět jsme u toho že je PHP staré a silně rozšířené), a existuje pro něj spousty frameworků, jsou na něm hromady CMS atp.Ale nemyslím si že by byl doporučovaný protože by byl nejlepší.

nikdo netvrdi,ze je PHP najlepsie. Niektori webdeveloperi hovoria,ze Ruby ma cistejsi kod a rozhodne nepodporuje tvorbu chaosu ako to dokaze PHP. Ale na druhej strane pracovny trh hovori,ze PHP je urcite rozsirenejsi kvoli rychlosti s akou sa dokazes naucit dostatocne zaklady na tvorbu ci uz single page stranok alebo tvorit komplexnejsie projekty ....

to je jak s videokazetema VHS.. nebyl to lepsi system nez Beta, ale prosadilo se to protoze to proste bylo pristupnejsi diki podpore velkych spolecnosti.PHP nemusi bejt nejlepsi jazyk pro web, ale je tak rozsirenej ze neumet ho je zasadni handicap a doslova te to vyrazuje z trhu.

Ze ktereho trhu me to vyrazuje? Z trhu PHP progamatoru? To urcite. Stejne jako neschopnost svaret trubky me vyrazuje z trhu svarecu trubek.O zadnem jinem trhu, ze ktereho by me neznalost PHP vyrazovala, nevim. Muzes naznacit?

No nevim, uz 6 let stavim svuj profesni zivot na Java EE a relevantnich frameworcich. V PHP jsem nikdy nic moc nedelal a nezda se mi, ze bych byl vyrazen z trhu. Ba naopak (soudim i nejen podle nespocetnych nabidek prace a pobidek na pohovory). Ono jde taky o to, co za weby chce tazajici delat. Co takove internetove bankovnictvi? Kolik znich je v PHP? Na druhou stranu, kolik blogu je v Jave? Naucit se jazyk je jen zaklad, ale schopnost postavit web i s nejakym back-endem je uz jina liga. Stejne jako naucit se psat a cist je neco jineho nez napsat Tolkienovku.

To naštěstí ne, ale ty množství doporučení tak spousty lidí chápe. Tak jsem jen chtěl uvést na pravou míru, že ty doporučení můžou mít původ jinde než v kvalitě.

začni s https://wordpress.org/ na vlastní doméně a postupně zjistíš co se budeš potřebovat doučit...velký zájem je dnes třeba o psaní pluginů na míru

Klientskou část máš HTML+JS+CSS. Na server pak můžeš nasadit prakticky cokoli, co ti bude umět odpovídat na HTTP požadavky. (a asi se neobejdeš bez databáze. Moje sestava je HTML+JS+CSS+PHP+MySQL a můžu ti říct, že je to dost na to, aby projekt který je jen taková one man show, je solidní peklo, protože pak se k tomu přidá potřeba vědět něco o UI, UX, barvách, grafice, ...)Ale záleží na tom, co by vlastně tvé webovky měly být zač a co by měly dělat. Pokud to nemá být nic spešl a hlavní je výsledek, tak pak může být skutečně vhodný nějaký CMS jak tu všichni tlačí. Jestli by sis ale představoval něco sofistikovanějšího, nebo naopak by byl CMS až přespříliš komplexní, tak můžeš sáhnout po nějakém frameworku (třeba Nette. To k čemu jsem se snažil dva měsíce znásilnit wordpress pomocí pluginů jsem dal s Nette dohromady za tři dny).Pokud ale hlavní není výsledek, ale ten proces, tedy něco se naučit, tak si začni psát vlastní CMS nebo framework. Nebude to příliš použitelné, dobré a nejspíš ani bezpečné, ale škola je to dobrá. Až začneš dělat asi tak desátou iteraci, začneš mít chvílemi i pocit že víš co děláš. Ale to zase za chvíli přejde

Pokud použijete dostupný WordPress, pak nejnovější verze WordPressu 5.2.x vyžaduje alespoň PHP 5.6.20. Je třeba se podívat, co nabízí hosting.Podobná omezení budou i pro jiné aktivně vyvíjené CMS.