» Poradna » Programy

Tvorba databáze

Dobrý den, potřebovala bych poradit, jaký program využít k vytvoření databáze o řekněme +- 15 kritériích, jsem úplný laik, programy nepolíbený, takže prosím instrukce jako pro blbce, děkuji.

Odpovědi na otázku

MS Office Access nebo zdarma LibreOffice Base. Ani jedno není nic, v čem by člověk bez základů cokoliv udělal, ale na netu možná najdeš nějaké už hotové příklady jednoduchých databází, které si můžeš upravit podle svého.

Děkuji, ten Access vypadá docela dobře.

Čemu říkáš "kritéria"?

Milado, len vo specifickych pripadoch potrebuje databaza ine kriteria ako ponuka zaklad obzvlast pre domace pouzitie, preto netusim ake "+- 15 kriterii" mas na mysli.

Na triviálnosti úplně stačí sqlite:https://www.sqlite.org/

Každá databáze vyžaduje alespoň nějaké elementární znalostí. Pokud píšeš, že nic takového nemáš tak to znamená buď hodně nastudovat nebo hledat jinou cestu. Pokud ty kritéria znamenají to, že u každé položky může být až 15 nějakých údajů, tak bych zvažoval, jestli by nebyl vhodnější nějaký tabulkový procesor (Excel nebo něco podobného). Každá položka je řádek, každé "kriterium" je sloupec a pomocí filtrů se s tím pak dá něco dělat (popř. časem třeba se naučit další věci jako třeba kontingenční tabulky apod.). Ale nevím k čemu má ta databáze sloužit, takže to nemusí být správné řešení.

Nejsem odborník na programy, ale úplně hloupá nejsem, takže bych řekla, že pokud si nějaký program vyberu, jsem schopná se s ním naučit pracovat. Jeden takový program už používám, ten je ale pro jiný účel, tento bych potřebovala konkrétně pro svoje záležitosti. Je to pro pracovní účely, takže ten program nemusí být nutně zdarma, ale chtěla bych ho alespoň zdarma vyzkoušet. Kritérii myslím (a teď odpovídám uživateli kousek nad) položky, které budu do tabulky zadávat a podle nich i vyhledávat, v zásadě jde o položky typu datum, jméno, zákazník, nějaké katalogové číslo, počet kusů, označení atd. Dalo by se říct že je to něco typu skladová databáze, které už jsem na netu některé okoukla, ale potřebuji pro sebe něco víc specifičtějšího.

Jak je to rozsáhlá databáze? To by se mohlo dát udělat i v Excelu, třeba a s VBA nebo bez, záleží co všechno přesně potřebujete, aby to umělo.

Úplně přesně jde o evidenci palet, pokut, škod, pomůcek, potřebuju si zadat nějaké svoje evidenční číslo, jméno zákazníka, jméno pracovníka, odkud kam byla přeprava, datum, počet palet, číslo přepravy, spz atd, celkem asi 15 položek a pak potřebuji, abych ten případ podle kterékoliv položky mohla zpětně dohledat. Zatím to mám v excelu jako tabulku, ale to prostě musím projít každý jednotlivý případ, abych to našla.

v excelu funguje vyhledávání stačí stisknout CTRL+F a zadat hledaný výraz, pokud se opakují lze vyhledat všechny výskyty nebo ještě lépe tabulku označit jako data a pak můžeš dělat různé filtry na sloupcích případně i řazení..

tak databázi uživatelsky přívětivým způsobem jde vyrobit a používat např. v Data Crow:https://www.stahuj.cz/podnikani_a_domacnost/dat... a licence GNU GPL nebrání použití ve firmě. Program je zdarma. U zadávaných položek jde vyrobit custom šablona, co se pak vyplňuje.

Aha. Takže kritéria = sloupce tabulky. Ovšem teď vystupují další otázky a možné problémy:- kolik číselníků budeš potřebovat? Např.: číselník zákazníků, číselník měrných jednotek (něco bude v kusech, něco třeba v metrech, ...), ...- budeš evidovat i cenu? Pak potřebuješ zvlášť tabulku na číselník zboží a zvlášť na zboží uložené ve skladě, potřebuješ evidenci příjemek/výdejek (počty a cena), ...Nejdůležitější je provést základní analýzu potřeb, z toho vyplyne návrh struktury databáze, tabulek a jejich vazeb. K tomu ovšem potřebuješ někoho znalého, co se na tohle vše vyptá a případně i dokáže poradit, jestli určitou věc potřebuješ či nikoli. Pokud to začneš nějakým způsobem lepit sama třeba do jedné tabulky, můžeš postupně narazit na spoustu problémů; některé půjdou vyřešit snadno, jiné obtížně až téměř nemožně.

Úplně zjednodušeně bych řekla, že když si udělám excelovou tabulku, kam do jednoho řádku po sloupcích vypíšu například Sloupec A bude firma, sloupec B bude město, sloupec C bude číslo objednávky pod kterou je zapsaný případ kterého se to týká a sloupec D bude SPZ auta které jelo přepravu, tak potřebuji filtr, do kterého jednu z těch věcí napíšu a zůstanou mi jen shodné řádky. A čím víc kritéríí (sloupců) specifikuji, tím užší bude výběr. Nic složitějšího zatím nepotřebuji. Filtrovat mi to stačí podle textu, pokud bude cena v jiné měně, prostě tento sloupec vynechám a vyfiltruji si to podle něčeho jiného, zase tolik těch případů shodných nebude, co se týče kusů nebo metrů, spokojím se jen s kusy, jsem prostě schopná to maximálně zjednodušit. Je to jen ke zpřehlednění práce.

Pak tedy stačí Excel a jeho možnosti filtrace: https://office.lasakovi.com/excel/data/filtry-zaklady...

Ten mi byl nedoporučen ale děkuji

Na posouzení bych potřeboval vidět data a styl práce s nimi, to takhle od boku nejde střelit, jestli Excel ano či ne...

Ok, mohla bych napsat nějakou soukromou zprávu?

Omlouvám se, ale nikoli, na této poradně se nehodlám angažovat jiným způsobem než doposud, mám ještě další aktivity.

Ok, přesto díky.

spíš se zamysli, zda pro tebe není risk mít firemní data jen v jednom souboru. Pokud se z nějakého důvodu poškodí, můžeš přijít o změny od poslední zálohy, nebo i o všechno, pokud si soubor pravidelně nezálohuješ.Proto se takováhle data obvykle cpou do nějaké obdoby cloudu, i když to třeba běží jen lokálně v rámci firmy.

Ono taky co si paní vlastně pod pojmem "databáze" představuje. Možná má její problém jiné a jednodušší řešení.

Může to být i v jazyce anglickém?Například MUIbase: http://muibase.sourceforge.net/---Od doby PC Fandu se bohužel žádná uživatelsky příjemná databáze pro českého uživatele neobjevila.

Pomůžu.DataBáze dělám už dlouho a fungují 100% už 20 let.* pouze e-malem ...