» Poradna » Programy

Tvorba Billboardu a velikost

Mam dotaz jak se tvori Billboard? Kdyz si teoreticky vemu ze kdyz votim svym 10MPx kompaktem ktery hodi rozliseni asi 100dpi a tisknu si fotky tak v klasickem formatu zhruba nejak 9x9cm ta fotka vypada dobre. Zajimao by mne teda jake fotky se pouzivaji na billboardy? Nejak mi tohle totiz nesedi.

Mam jednoho znameho co chce udelat 5x5 metru kolaz na nejakem plotru, je mi jasne ze vyzvetsovanim fotografie to nikam nepovedel. Protoze ze spatne fotografie holt dobrou udelat nejde. Ale zase na druhou stranu billboardy se delaly i v dobach kdy fotaky nebyly nic moc extra. Tak by e proste zajimalo v cem je zakopany pes. Tomuhle vylozene nerozumim.

Odpovědi na otázku

Je dulezite si uvedomit z jake vzdalenosti se divate na fotku (cca 30cm? ) a z jake vzdalenosti se divate na billboard (cca 2-3m? )
Lidske oko je dosti nedokonale. Tak kdyz na billboardu budes mit "bod" velky treba 5mm tak to oko nepozna a stale z tech 3metru uvidi krasny obraz. Ale kdyz prijdes bliz, tak tam uvidis ty velky tecky.
Takze pro tyhle velky billboardy se pouziva DPI cca 50 az 80. Pak nepotrebujes obrazky v extra velkem rozliseni. Ale klidne muzes pouzit to co vyfotis.

A k tomu jak se to delalo driv? Mno driv asi nepouzivali digitalni fotaky, kdyz meli jen par megapixelu, ale pouzivali "analogove" fotaky.

Zdravim,
rozmer bilboardu 510x240cm pri tlaci na foliu, 504x238cm - tlac na Blueback papier, tlaci sa pri rozliseni 30 Dpi, teda zlom
treba pripravit 50,4x23,8cm pri 300 Dpi bez spadavky a orezu, CMYK, Tiff s LZW bez vrstiev alebo EPS, Pdf, texty v krivkach - s tym nebude mat ziadna reklamka problem, podklady su nasledne posielane na tlac cez RIP...ak sa ma tlacit vyssia kvalita, tak neviem, ci je billboard spravne riesenie, pretoze pohladova vzdialenost byva vacsia ako 2m, takze take tlacove rozlisenie je OK, ale drobne pismenka clovek nestihne precitat za kratky casovy usek, trebars, ked ide okolo autom...je lepsie pripravit grafiku, kde bude logo, nejake jednoduche foto, ale s napadom, a co najjednoduchsi kontakt, najlepsie web stranku...aby sa to cloveku stihlo co najrychlejsie dostat do hlavy ) ludia su v podstate opice, tak by to malo byt farebne-kikirikiii, aby to uputalo, inak to zapadne medzi ostatne bilboardy a minie sa to informacnemu ucinku...
Tak nech sa dari...

..amen bigfly :)

Supr ja jsem si to +- tak nejak myslel, kazdopadne diky hosi zase jsem o neco chytrejsi a jistejsi.