TV tuner připojen, kvalita 0%

Dobrý den, po zakoupení televizního tuneru AverMedia Volar Green HD, instalaci programů AverTV a SnugTV jsem se těšil na nějaký ten zážitek, ovšem vidím jen černo s nápisem Kvalita: 0%. Protože používám notebook, napadlo mě, že není schopen dodat dostatečné množství energie přes usb do tuneru, koupil jsem si tedy usb hub s podporou elektriky ze sítě. Problém ale přetrvává, nepomohla ani reinstalace aplikace. Mám Lenovo Ideapad G565 (2,4 GHz dualcore, 4GB RAM, ATI Mobility Radeon HD 5470 512MB, Windows 7 Home Premium x64. Poradíte mi co s tím, prosím?

Odpovědi na otázku

Jakou používáte anténu? Chytáte u vás na televizi digitální signál?

No jestli si myslíš, že něco chytíš "na vykvetlý hrábě", tak se šeredně mýlíš...!

Pokud tomu krámu nedáš pořádnou anténu, aby jsi mohl získat signál alespoň 70% kvalita a síla taky okolo 70%, tak se můžeš tak akorát dívat z okna...

A samozřejmostí musí být, že v tom místě je dostupný dobrý signál z vysílače, jinak je potom třeba si vzít kýbl a ty vlny nabrat a nalejvat do kabelu...jiná možnost není...

Stačí si něco o tom přečíst (kdekoliv se fláká habakuk informací...), tak jen re-instaluj a to pořád dokola, umělče...
Stačí jen u toho přemýšlet, ale to někdy hóóódně bolí...

Ještě je tady možnost vlny na anténu házet lopatou. Bylo to oblíbené v ČSLA, když poslali staří zobáky na střechu, aby měli lepší obraz

1. do toho TV tuneru musíš napojit Koaxiální kabel se signálem z antény !

2. máš vůbec anténu? máš signál? zkus připojit kabel z antény do TV(settopoboxu)

Podle mých zkušeností je digitální tuner do notebooku k ničemu. Teoreticky to funguje, ale potřebuje tak kvalitní signál, že bez kvalitní domovní antény vůbec nemá šanci. A k čemu je mi notebook, přidrátovaný k domovní anténě?
Na nějaké koukání na TV na cestách, nebo na zahradě přes nějakou bodlinku můžete naprosto klidně zapomenout, to vůbec nehrozí...

ja doma na tu "bodliku" chytam vsechny multiplexy, nekdy lip, nekdy hur, takze na ni prijimat lze, tohle jsou jen hloupe alibisticke kecy, nevim co je spatneho na 1/4? dipolu

Tak to gratuluju. Měl jsem možnost doma i na chalupě vyzkoušet asi tři tunery a několik antén a nikdy nic, v nejlepších případech se sice něco našlo, ale na dívání to nebylo . Na domovní anténu všechny fungovaly v pohodě. A v mém okolí nevím o nikom, komu to funguje, všichni říkají víceméně totéž.

1. Lambda/4 je vertikál a má vertikální polarizaci. Ve velkých městech mají DBV-T vysílače svislou polarizaci, ale mimo ně vodorovnou. Konverzní ztráta verikál/horizontál u takovéhle antény je nějakých 16-18 dB.
2. Takový ten vertikálek je jenom provizorní anténa srovnatelná s kusem drátu. Správná anténa je někde nahoře na střeše na místě s přímou viditelností na vysílač. Fyzikální zákony ještě nikdo nezrušil a stále platí. Ostatně by platily, i kdyby je někdo zrušil viz Galileo Galilei.
3. To, že vám to nějak funguje neznamená, že to bude fungovat všude všem. Každé místo je něčím specifické a nelze dát radu od stolu, aniž by se dané místo zhlédlo a změřilo. Dají se dát pouze obecné rady a návody.

Zcela souhlasím s bodem 3. Bod 1 je ale pouze blábol.

V čem je bod 1 blábol?

je to teorie, navic neni receno k cemu je hodtnota utlumu vztazena, jestli k izotropu, nebo dipolu, v praxi se tohle dost meni, jelikoz se vlny odrazi a ohybaji, signal muze byt vysilan horizontalne, ale u me na stole uz idealne horizontalni byt nemusi, tudiz potom i hodnota utlumu ziskana v laboratornich (idealnich) podminkach nemusi a nebude pravdiva

Co má co společného útlum s izotropem nebo dipolem? To je jenom otázkou posunutí počátku, na poměr to nemá sebemenší vliv.
Otáčení roviny polarizace nastane pouze při odrazu nebo lomu. Při správném umístění antény k něčemu takovému by nemělo docházet. U vás na stole nemá ten kus drátu emulující anténu co dělat. Měl by být regulérně umístěn na stožáru.

Třeba matoucí výraz lambda/4 a tvrzení, že je to vertikál. Mám si představit pod tímto pojmem čtvrtvlnný dipól? Co když bude umístěn vodorovně? Tvrzení o polarizaci vysílačů ve městech a venkovu - stačí se podívat na stránky www.digitalnitelevize.cz na seznam vysílačů a jejich polarizaci, aby člověk viděl, že to není pravda. S poslední částí o útlumu při použití antény s odlišnou polarizací se dá souhlasit, rozdíl bývá často větší, ale terminus technicus "konverzní ztráta" se týká spíše směšovačů než antén. Jak si to má přebrat člověk,. který o tom nikdy nic neslyšel.

Čtvrtvlnný vertikál je unipól. Dipól je obvykle půlvlnný, může být delší, ale kratší ztrácí smysl.

Vlnova dlzka nema vplyv na to ci sa jedna o unipol, alebo dipol. Unipolove anteny su typu GP (Ground Plane) - s umelou zemnou rovinou, ktora umoznuje napajanie takehoto unipolu koaxialnym vedenim.
Anteny dipolove mozu byt aj kratsie ako lambda/4. Takymto antenam sa hovori skratene a predlzuju sa na lambda/4 alebo inu velkost impedancnym prisposobenim. Da sa s nimi stretnut napriklad pri rucnych radiostaniciach na KV pasme.

U ručních KV radiostanic byly obecné vertikály, o jejichž elektrické délce ve vztahu k vlnové délce je těžko mluvit. Proto tam také bývaly přizpůsobovací anténní členy. Pro vylepšení účinnosti sloužila protiváha, která se dala nějak připevnit k zemi radiostanice.
Dipoly se na KV používají jenom u stabilních radiostanic kvůli mechanickým rozměrům. Půlvlnný dipól o délce řádově v desítkách metrů navíc na stožáru o výšce rovněž v desítkách metrů se blbě přenáší Čtvrtvlnný dipól jako takový se nepoužívá jako pojem, protože ničím nevyniká a patří obecně mezi zkrácené antény s mizernou účinností. Navíc má vysokou impedanci s imaginární složkou.

Nechapem ako myslis tie obecne vertikaly, ale kazda antena aby plnila funkciu anteny a nie utlmoveho clanku musi byt doladena na niektoru z rezonancnych dlzok. Elektricky skratene anteny sa dotahuju do rezonacie napriklad na l/4 (zvycajne na najblizsiu rez.dlzku) prave tym prisposobovacim antenovym clenom, ktory si spominal.
Rucne KV stanice niesu (myslim ze ani neboli) navrhovane pre pouzitie protivahy. Samozrejme po pripojeni takejto protivahy sa ucinnost antenoveho systemu zvysi presne tak ako hovoris. Ano, amatersky sa to niekedy robilo, ovsem v realnom nasadeni napr. v profi oblasti sa nikdy nepouzivala na rucnej stanici protivaha.
Skratene anteny sa nepouzivaju len u rucnych KV stanic ale napr. aj pri vysielacoch na SV pasme, ktore su orientovane vertikalne.
Antena l/4 sa pouziva celkom bezne, akurat v prevedeni GP, pripadne este s miernym vylepsenim elevovanych radialov, kedy sa dosahuje priaznivejsieho prisposobenia impedancie s moznostou napojenia koaxialneho vedenia bez transformacnych clenov.
Ale inak suhlasim, kazdy to vieme trocha inak, ale vpodstate by sme sa dokazali zhodnut.

Tak tady je návod k jedné profi vojenské stanici:
http://www.radiojournal.cz/schemata/RF11/rf11.htm...
Je tam popsáno připevnění protiváhy.
Teď už ruční KV stanice nejsou, takže je zbytečné se o tom dohadovat, je to spíš výlet do historie. Tahle upravená stanice po Wermachtu skončila v padesátých létech. Co její vzor měl dobré, to při novém návrhu zmršili. Co bylo špatné, to pietně ponechali.
Do přizpůsobovacích členů DV vysílačů se vjíždí vratama. Tam už pochopitelně není šance postavit vertikál rezonanční délky. Ale to jsme se dostali hodně daleko od UHF. Na nich je potřeba přece jenom anténa s určitou směrovostí a nějakým ziskem.

Pekna vecicka ta RF11. Tam je vidiet aka moze byt ucinnost antenoveho systemu, ked sa urobi spravne. Dnesne rucne KV stanice pouzivaju pre ten isty dosah (mozno o trochu vacsi) vf vykon 4W a maju citlivost prijimaca pod 1uV. Odber prudu z baterii maju tiez vacsii a to nieco nad 1A pri 12V. Ale zato su podstatne lahsie a to zhruba 600 gramov vcitane baterii a tiez nepotrebuju zavesovat antenu na strom.
Ty si bol asi spojar na vojne.

Řekl bych, že toho vím o několik řádů víc než spojař na vojně.

Neviem ako vyzera model stanice pred tym a potom, ale trufam si odhadnut, ze ta interesuje ten prisposobovaci clen pre vyladenie antenovej sustavy, ktory modernejsie rucne stanice postradaju pokial by sme odhliadli od pouzitej suciastkovej zakladne.

Ani ne, odbočka v anodovém obvodu s používala u primitivních elektronkových zařízení. V podstatě se předpokládalo použití vestavěného vertikálu, který díky zkrácení měl v patě vysokou impedanci. Správně by tam měl být Pí-článek, jenže to by vyžadovalo měřák a další ovládací knoflík, aby se vykompenzovala imaginární složka. Nastavování toho všeho by bylo nad síly vojáka tehdejší lidově-demokratické armády.
Teď jsou výkonové tranzistory navrženy na reálných 50 ohmů na vstupu i výstupu, takže se takovéhle opičárničky nemusí dělat. A hlavně se přešlo na VHF a UHF popř. na mikrovlny, vycházejí kratší antény a jejich přizpůsobení je jednodušší.

Aha uz rozumiem, ono to suvisi zrejme s pouzitim elektroniek ktore mali na vystupe vyssiu impedanciu aka sa pouziva teraz pri polovodicovej technologii, takze cely ten vystup bol znacne jednoduchsi aj co sa prisposobenia tyce. Elektronky niesu zrovna moja silna stranka aj ked niekolko elektronkovych TVP som poopravoval. Ono aj letecki konstrukteri sa stazujuju, ze od cias kedy sa zacali zavadzat normy a normovanie maju takpovediac zviazane ruky. Zrejme v casoch kedy sa navrhovalo podla zdraveho usudku mohlo byt podstatne viac zabavy. Celkom tomu verim. Nejak podobne to bude aj s normovanymi impedanciami a prisposobovanim anten.

První elektrická mezinárodní norma byla na průměr drátu telegrafního vedení u mezinárodních tras. Že by konstruktéry letadel konečně někdo donutil ji používat?

Problem je, ze digitalne vysielanie sa velmi zle ladi na USB DVB-T prijimacoch ak je slaby signal. Skusal som USB DVB-T od Asus 30km od vysielaca v dome na prizemi. Na dodavanu teleskopicku antenu vobec neslo, po prepojeni na malu smerovu antenu vlastnej konstrukcie postavenu na TVP som chytil 4 muxy z toho jeden zo vzdialeneho vysielaca az 80km. Niektore muxy boli slabsie, ale prijimac ich dekodoval bez zavad az na ten najvzialenejsi. Tam prichadzalo v rychlych scenach k zastaveniu obrazu, pricom zvuk isel normalne.
Ladenie v automatickom rezime nebolo vzdy uspesne, lepsie by bolo ak by bola moznost zadat priamo kanal na ktorom je vysielanie.

spíš záleží kde bydlíš, jak daleko od vysílače...

AVerMedia Volar HD PRO + pokojová anténa HAMA
Vzdálenost od vysílače (100 kW) 20 km.
Anténa umístěná v pokoji (přízemí) a směřuje na opačnou stranu než jsou okna, tudíš signál jde ještě přes barák.
Signál 100%

Teď jsem to zkoušl i na tu antenku dodavanou s AVerMedia Volar HD PRO a 100% kvalita přijmu je taky.

Pokud je 100% kvalita s tou srandaantenkou, tak pokojova antena se zesilovacem paradoxne nemusi (dobre) fungovat. Je-li to mozne, nastavte zesileni na antene na minimum.

Nene, já žádný problém nemám, já jen píšu, že mi to jde na 100% dobře i na tu pokojovou se zesilovačem tak i na tu malou dodávanou s USB TV kartou a to jsem 20 km od vysílače.

Jasne, nejak jsem se v tom zamotal.

mě se výborně osvědčila anténa Thomson ANT USB 300, napájet ji lze i s USB, takže nemusíš strkat do sítě další adaptér, docela slušně vypadá a nezabere moc místa na stole, když budeš s noťasem cestovat, lehce ji přibalíš do brašny

To je stejná kategorie jako ten proutek, co se dodává jako příslušenství popř. kus drátu zasunutého do konektoru.
Proč lidi milujou ze všeho nejvíc různá šidítka, než aby věci udělali pořádně jednou provždy?

Ještě doplním :
1. - musí se vybírat takovej "made in šmejd", který má nejlepší citlivost anténního vstupu
2. - pak musí následovat dobrá anténa (viz. Thomson ANT USB 300 dle jardaXXL...apod) a ne ten "pahejl" dodávaný s tím tunerem, nazývaný jako anténa...to je špatně...
3. - proto mluvím o anténě jako "...vykletlé hrábě..." že se na to chytí tak akorát rýma, svrab, mor a neštovice, ale TV NIKDY...!
4. - nutná podmínka je dobrý příjem od TV vysílače, a kde nic není, ani čert nebere...
5. - pokud jsou naplněny body výše, tak nastupuje ještě další DoDo a to je nepoužívat ovládací aplikace, které dodává výrobce s tím "krámem"...jsou silně zatěžující systém,nepohodlné na ovládání, neodladěné a tím pádem to padají, koušou se apod. nešvary...fuj, hned se jim vyhnout na hony daleko...
6. - poměrně dobrá aplikace a nenáročná na systém, rychlá a spolehlivá je DVBviewer, která podporuje i satelity...je sice Shareware, ale za cca 500-700 lze koupit licenci a je i v Cz jazyku...funguje velice dobře...předem zjistit jakej je "šváb" na tom "krámu" a jestli je možná jejich spolupráce...

A poslední je nutná podmínka mít instalované v systému ty správné kodeky pro ten daný "krám", pak by to mělo makat, ale pokud to největší virus, to je ten mezi židlí a klávesnicí, nezvojtí....
Toť vše.

no hezky jsi to tu nablil, ten "pahejl" jak uz tu zaznelo je rgulelrni ctvrt-vlna antena, navic jsem netusil ze nejaky SW za 500-700 dokaze zlepsit prijem TV

Na to, aby čtvrtvlnná anténa fungovala dobře musí se "opírat" o nějakou zemi. Na měděný nebo hliníkový plech ji nikdo doma nestaví, takže zbývá jenom plášť koaxu, což není to správné. Navíc nesmí kolem "vidět" na vzdálenost mnoha lambda vodivé předměty o délce blízké rezonanční, jinak je vyzařovací diagram ovlivněný.
Podle mých zkušeností patří sw dodávaný k tunerům AverMedia k těm málo, co u nás fungují.

Zemny system je dolezity pre kazdu antenu snad okrem anten typu GP.
Anteny v buzirke, alebo ktore vyzeraju ako z jedneho kusa zvycajne niesu stvrtky, ale typu J. Jedina antena, ktoru by bolo mozne oznacit za stvrtku moze byt snad teleskopicka antenka, ktora sa dodava s niektorymi DVB-T prijimacmi ku kartam do PC.
Prve menovane su lepsie, pretoze maju specialnu konstrukciu pre napajanie na "konci", cim sa dosahuje potrebna impedancia pre pouzitie na TV. Teleskopky su vybavene zvycajne dodatocnym impedancnym transformatorom, nakolko napajanie na konci ma vysoku impedanciu dosahujucu aj viac ako 1000 Ohm. Existuju specialne konstrukcie teleskopiek s napajanim v strede. Da sa to vidiet u autoanten pre GSM, alebo aj pre KV rucne radiostanice.

To x -Zvolte si prosím [89.103.4.xxx] | 9. 6. 2011 15:36 :

Citace tvého blábolu :
"no hezky jsi to tu nablil, ten "pahejl" jak uz tu zaznelo je rgulelrni ctvrt-vlna antena, navic jsem netusil ze nejaky SW za 500-700 dokaze zlepsit prijem TV"

Diletante, za prvé se nauč číst a psát alespoň česky, a za druhé, nikde netvrdím, že nějaký SW dokáže zlepšit příjem TV, ty umělče...
Jestli je dodávaný SW (a tom jsem psal...) na pendrek, a to ve většině případů je, tak tento nejméně zatěžuje mašinu i ten tuner, a o tom to celé je...sám to provozuji od r.2005 a ke vší spokojenosti...

Prostě znáš dvě byliny, kravský hov.no a sedmikrásku a se.reš se mezi dospělé...tak drž pec a nic se Ti nestane...

Nevím jestli jsi myslel jako šmejd tv tuner z úvodního příspěvku, já mám 14 dní avermedia volar hd pro, což je pravděpodobně předchůdce tuneru z úvodního příspěvku, a jsem s ním spokojen. Nevím co jsi myslel citlivostí anténího vstupu, každopádně z výsledků (vis níže) jsem s funkčností, co se týče příjmu, spokojen. Jestli jsi myslel tím předchozím výrokem něco jako vše se musí zobrazit, i kdyby byl signál nula nula nic, jako to myslím, podle infa na netu, umí evolve, tak nač to, když by mi to zobrazilo nějaký jeden pulsnímek za 5 vteřin (info z recenze uživatele evolve na czechcomputer)?
Jak jsem už v tomto vlákně psal, bydlím 20 km od vysílače (Zlín, 100 kW), signál pak jde ještě přes nosnou zeď domu, zeď mého pokoje v přízemí, pak tam je ještě stará TV (asi 60x50x50 cm) a za ní ta mini anténka přibalená k TV tuneru avermedia volar hd pro, pak tam mám prodlužovací 20m dlouhý anténní kabel (nachystaný na připojení k střešní anténě - tu jsem ještě nezkoušel) a pak teprve tv tuner a světe div se, kvalitu mi to ukazuje na 100%. S touto anténkou se sice lámat rekordy nedají (chytat desítky km vzdálený vysílač), ale k tomu účelu, k jakému je určena, tedy chytit signál z nejbližšího ne příliš vzdáleného vysílače, pokud není za kopcem, sloužit bude. Takže ten tvůj výrok pravdivý není, opravdu ta anténka fukční je a opravdu slouží jako anténka, tedy jako zdroj signálu pro TV tuner a to na vzdálenost 20 km a to ve 100% kvalitě udávaným programem (toď např. můj případ). Co se týče programu dodávaného s TV tunerem avermedia volar hd pro, tak mi bere do 150 MB RAM a 5-6% výkonu CPU (AMD x4 athlon 640) při přehrávání multiplexu 1 (např. firefox mi bere bez mrknutí i 300 MB RAM ... a těch 5-6% CPU odpovídá běžnému přehrávání filmu), je v češtině, bez problému funguje dálkový ovladač (tuner mám připojený v zadní části PC), vše popsáno v manuálu, nic se mi během 14 dní ještě neseklo (zkoušen ten defaultní program od avermedie a mediacenter ve windows 7).
Jinak časem vyzkouším velkou Ukázat celý příspěvek

To Krakatoa | 10. 6. 2011 3:15 :

Máš-li výhled na vysílač (základnový) v síle 100kW, tak pak Ti snad stačí i ty "vykvetlý hrábě" nebo ten "pahýl" anténa dodávaná s tím tunerem. A o tom to je. Jdi se stejným "železem" na vzdálenost 50 - 100 km a změníš názor a sakra rychle...!
Nikdy jsem netvrdil, že je nefunkční, ale citlivost vstupu tuneru je jedna věc a zisk alias výkon antény je věc druhá, a obě spolu úzce souvisí.
WMC a spol. dle mě není taky nějaké obzvláště komfortní řešení, vždy volím jiné, bezpečnější a hlavně z hlediska podpory HW, s tím se WMC nedá vůbec srovnávat.
V posledním odstavci se zmiňuješ že něco nemaká...je to přesně, jak jsem psal, WMC vs. dodávané aplikace s tím tunerem, prostě "made in šmejd".
Že jsi si udělal prográmek na vypnutí, tak to všichni neumí a hned to vypovídá o tom, že je něco špatně na tom, co používám...
Jinak před skoro 4 roky jsem zprovoznil v oblasti Sobotka (u známého) digitál z vysílače Buková hora cca 90-100km a Praha cca skoro to samé. Všichni tvrdily (včetně Radiokomunikací) že to jaksi asi nepůjde a ejhle, dobrým výběrem tuneru (ne pro USB), vhodná anténa s předzesilovačem, vhodný svod (délka), tak vše maká dodnes a to už nahodily vysílače Liberec a Trutnov, tak je to zase o něčem jiném...
Dokonce v jednom Penzionu jedna vhodná anténa se zesilovačem "utáhne" v pohodě 6x TV.
Jinak anténa není jako anténa a zejména ty co sem tlačí z Polska (síta), zejména jejich předzesilovače (v anténě), tak to je děs, běs a dasis hrůza. Všechny jsem vyházel, a koupil zesiláky naší výroby a běží to jako pila dodnes...
Polský zesiláky se zakmitávaly apod. a tím znemožňovaly příjem, a naopak anténa bez zesilovače nebyla schopna dodat patřičný signál do STB / TV. Takže já se vyhybám polským šmejdům...a není to jen můj názor a vlastní zkušenosti...

A tím končím Tvá Maňa...už se k tomu nebudu vyjadřovat, je to zbytečný...

Citlivost prijimaca (tuneru) je sice dolezita, ale viac dolezity je ovladaci software (driver/firmware) k tomu prijimacu. Tym nemyslim software ako uzivatelsku aplikaciu, ale software ako prvostupnovy clanok retazca, ktory vo velkej miere urcuje ako sa bude prijimac spravat a ako sa bude javit "citlivy". Vyrobca zvycajne nenastavuje software tak, aby sa prijimac javil ako "velmi citlivy", ale tak aby pracoval pokial mozno v co najsirsom spektre pouizitia. Tym chcem naznacit, ze tie vyrobky su naladene tak aby pracovali aj v oblastiach so zvlast silnym signalom, napr. blizko pri vysielaci.
Da sa povedat, ze sucastne vyrobky zalozene na programovatelnych cipoch sa daju aj celkom dobre nastavovat a menit im parametre. Nie inak je to aj s "citlivostou", resp. zmenou utlmu vstupneho predzosilovaca, ktory ma kazdy tuner. Daslia velmi dolezita vlastnost sucastnych tunerov pre digtalny prijem signalov je to, ako sa vedia popasovat s meniacimi sa parametrami signalu. Sucastne prijimace su zvycajne koncepcie softwaroveho radia, kde sa cely BaseBand spracovava signalovom procesore a signal (operacie so signalom) sa doslova pocita podla matematickych rovnic. Uz dost davno nie su tunery take ake sme ich poznali pred 20-timi rokmi.

Drahý příteli West [199.48.147.xxx] , tlacháš nesmysly...
Citlivost je ovlivněna jeho výrobou (osazené komponenty, jejich kvalita, kvalitou DPS a kvalitou navrhnutého řešení/zapojení...) což prakticky nelze uživatelem ovlivnit....!
Pokud to umíš , tak si génius a patříš na Nobelovu cenu...dle mě spíše na "..debilovu cenu..."...
SW s tím nemá nic společného, vyjma jeho ovládání, ty "radioamatére" spíše AMATÉRE...
Tak zanech tlachů a něco si o tom přečti, zejména VF technika, ty "vysílači.."...blábolů...
A pokud citlivost detekuješ, jakého panáka vyleješ do duté makovice, tak se není čemu divit...bez urážky...!

Myslim, ze si prehliadol, tie velke uvodzovky vsakze. Nemusis mat obavy velmi dobre viem co je citlivost a ako sa pocita kedze navrh a konstrukcie vysielacov robim nejake tie dve desiatky rokov. Opetujem samozrejme ako inak bez urazky.

K tomu to :

Já si myslím, že jsem nic nepřehlédnul...

1. - neznám velké uvozovky, jen uvozovky...
2. - pokud v tom jedeš "...nějakých 20 let..." tak si nemohl vypustit ten blábol, to se na mě nezlob...

Tuto poradnu čtou hodně neznalý, a dovolím si i někteří puberťáci, co jim ještě ani nesmrdí razítko v občance (pokud ji dostanou) a ti z toho ve své eufórii dělají - z komára ---> velblouda a berou to bernou minci, jen doufám, že to není tvůj případ...
Nechtěl bych tě zkoušet z VF techniky, včetně té vysílací / přijímací...

No, už těch tlachů bylo habakuk, tak na ně házím bobek a jdu konat jinou bohulibou činnost...

A propó neznáš vzorec pro výpočet troposférického zářiče...?
Jo a nehledej ho 100 let...

No ja na rozdiel od teba nemam problem si priznat, ze cim viac studujem, tym castejsie zistujem, ze toho este hodne neviem. A zda sa, ze vsetko nebudem vediet ani do konca zivota.
U teba mam pocit, ze si najmudrejsi na celej zemi, mozno aj vo vesmire a urcite vies uz vsetko, preto si dovolis vsetkych naokolo urazat.

to jsou vazne hluboka slova, umis i neco jineho nez byt na lidi sprosty?

at otacim tu krabicku sebevic furt nic, a z vasich rad by se totalni amater ( ja ) tak akorat potentoval. Kydy az na strop a furt sem se nic nedozvedel.