Turbo-Boost na procesoru

Dobrý den. Mám problém s procesorem a nevím jestli to je základní deskou nebo chybou v hardweru. Na Turbo-Boostu procesoru je psáno 3.6GH ale mě se při testování a plné zátěži vyšplhá max. na 3.4GH.procesor : i5 3470základní deska : cm6330_cm6630_cm6730_cm6830_m11aa-8vim je to trochu divna deska :Dgrafika : amd radeon r9 280x

Odpovědi na otázku

Turbo boost není stabilní frekvence, na které může procesor delší dobu běžet, aniž by se usmažil. Peincip je takový, že ldyž je na krátkou chvilku potřeba vysoký výkon, zvedne se (tuším, že na max. 1 nebo 2 jádrech) frekvence ba tu uvedenou jako turbo boost. Nezáleží na motherboard ani na procáku, tohle mají všechny novější intely.

Turbo boost funguje tak ze zvedne frekvenci na 3,6/3,5/3,4ghz pri zatezi 1/2/3-4 jader. Duvod proc se nedostavas nad 3,4ghz je ten, ze zatezujes vsechny jadra. 3,6ghz je boost jen v pripade zateze jednoho jadra, coz se ale malokdy stava. Mnohem pravdepodobnejsi je boost na 3,5ghz pri zatezi 2 jader. Stahni si cpu-z a kdyz ho spustis tak klikni pravym tlacitkem do nej, tak by jsi mel videt frekvence jednotlivych jader. Spravce uloh ve windowsu je pro mereni frekvence nepouzitelny.

MrZi Děkuji za odpověď zapl jsem pouze jedno jádro a turbo boost byl na 3.6ghz

skoušel jse mnastavit monitoring na všechny jádra ale všechny bežely stejne

Ano, protože jsi je zatěžoval všechny.

Jen doplním, že turbo se musí nejdříve v Bisou povolit a poté lze tento potenciál automaticky využít jen třeba při startu Windows.. nebo při zátěži - rendering apod.. Pokud jde o zobrazení využití tohoto krátkodobého procesu, může být i ovlivněno ztrátou plného výkonu na 100% ->InSpectre .. v CPU Intel byly po letech objevny chyby(několik generací zpět), které jsou opraveny aktualizacemi WU + v Biosu(update nejnovějších verzí).. proto se může projevovat ztráta výkonu dle mého odhadu 1-5%..U některých starších CPU to může být PRÝ ztráta až 30%.. PRÝÝÝÝ.. Např. u mého CPU je to ztráta 1-2 %. Turbo by mělo vykazovat 4,2 GHz, po automatické opravě vykazuje turbo 4,1 GHz -> ztráta je minimální, tedy zanedbatelná a nijak mě to fakt nerozčiluje..