» Poradna » Programy

Tuhnutí PC a problémy s HDD

Dobrý den,Potřebuji pomoci s 2 hardwarovými problémy.1. Používám systém Windows XP a procesor Athlo XP Palomino 1900+ a při větší zátěži procesoru(při komprimování videa do DivX nebo při normalizaci MP3 souborů) dochází k zatuhnutí systému. Testoval jsem procesor programem Prime 95 a ten vykázal chybu. 2. Můj disk Seagate Barracuda IV 80 GB v poslední době obrovsky zpomalil svůj chod.Dále mě zaráží že je teď mnohem hlučnější než býval. Ten zvuk je jako hrabání v sektorech jako na starých 486. Dále při přístupu do větších složek cca 16 GB trvá vstup do složky cca 3 s. Prosím pomozte. V čem může být problém.Děkuji mnohokrát

Odpovědi na otázku

ad 1) Pripada mi, ze se ti to prehriva (CPU nebo north bridge), ony ty Palomina jsou topinkovace...ad 2) Zkousel's defragmentovat?

1) Podívej se na to přehřívání2) Asi se ti vypnulo DMA u HDD, pravděpodobně jedeš na PIO mód.    Pomůže odebrání řadiče u HDD a restart. Měl bys mít zapnuto DMA    (přímý přístup do paměti). Po nějakém čase se ti pravděpodobně DMA    zase přepne do PIO módu, musíš to hlídat. Zkontroluj si DMA u všech    IDE zařízení.

Teda Fuente dneska jede ty se nezdas chlape

No to víš, přišel jsem z práce a měl jsem absťák po Poradně ( ve všední den nemůžu brouzdat ).Zítra mám odpolední, šéfové budou v prdeli a já si ušetřím domácí počítačový čas.

Teplotou to nebude, je 50stupnu.Jeste zkusim defregmentaci.

A s tim diskem-to taky nebude ono protoze jedu na UDMA 5.Mozna ze bude vadny ale nevim to jiste a nevim jak to zjistit.

Jakou máš teplotu procesoru ? Točí se ti větráky na procesoru a grafické kartě ?Pokud máš pochybnosti o HDD, stáhni si od Seagatu disketu s diagnostikou.To si udělej určitě.

Defrag je v tomto případě okrajová záležitost.

Osobně bych to viděl na problém s HDD. Píšeš, že máš Seagate. Stáhni si ze stránek výrobce testovací utilitku SeaTools Disc Diagnostic, vytvoř si bootovací disketu a nechej ho projet full testem. Bude to sice trvat až několik hodin, ale budeš vědět jak na tom ten disk je.

Pokud máš teploty ok, tak si ještě zkus testnout Ram, třeba v Gold Memory. Kámoš měl s PC podobný problém (kromě pazvuku HDD) a nakonec to bylo jednou vadnou Ram.