» Poradna » Notebooky

Tuhé panty na starém notebooku, promazat?

Trápí mně docela dost tuhé panty na svém starém notebooku Lenovo, kde panty jsou kovové. Napadlo mně,zda-li to nejde vyřešit případně nějakým olejem, WD-čkem. Předpokládám že díky mnoha letům (7 let) se panty mohly klidně zanést bordelem.Řešil někdo z Vás už tuhé panty na sterém NT? Výměnu se mně moc provádět nechce, to bych řešil až v krajním řešení.Díky moc za rady.

Odpovědi na otázku

Ocelové čepy pantů jsou nalisované v plastu. Jak tam dáš mazivo, plast popraská, pant se vylomí...

Mám přesně tento typ pantů a je to kov na kov. Ale radši se ptám, nechám si poradit.http://www.levnapc.cz/nove-panty-pro-ibm-lenovo...

Kovové jsou jenom ty osičky. Zbytek je plast (šedý).Je zajímavé (a nestydaté), jak je cena pantů (všeobecně) přemrštěná. Za cenu cca 10 pantů by byl celý nový NTB....

To šedivý není plast, ale nějaká slitina čehosi a vypadá to jako hořčík.

Hlavně ne WD, to není mazivo. Pokud to je kov/kov, možná velmi velmi malá kapka třeba silikonového oleje a rozhýbat. Silikonový olej snad nenadělá paseku ani na plastu.

Rozebrat celé a vymontovat panty bokem. Vezmi si tampónek na uši a vyšudli z nich bordel (možná si dovnitř skřípnul vlas). Nakonec vezmi ubrousek a hezky je promaž olejíčkem na šicí stroje. Jako nouzovku můžeš použít i WD-40.

Další výhodou tohoto postupu je, že je můžeš nově ustavit. Plasty časem pracují a prohýbají se, takže panty jsou vyosené. Síla potřebná k otevření se zvýší o sílu potřebnou k deformaci platů.