Trvalé mazání dat na disku pomocí Eraser nebo Disk Wipe vs Přepisování

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, vzhledem k tomu že data na pevném disku zůstávají i po vysypání koše je lepší disk jednou za čas promazat pomocí programů jako Eraser nebo je lepší nic nemazat a přepisovat. Pokud ano tak jak často by se to mělo dělat?

Odpovědi na otázku

Jednou - tesne pred tim, nez disk prodas.

Já jen že mám disk zaplevelený spoustou zbytečností a zvažuji čistou instalaci OS. Navíc jsem chytl pár zavirovaných souborů a ty smazal do koše. Představa že mi po nich něco na disku zbývá mi přijde poněkud děsivá.

Zacni googlit, svojim prispevkom si dokazal, ze nemas o tom sajnu.

Jo no, jak nemá šajnu, měli ho rovnou už jako miminko hodit do díry jako ve Spartě.Nebo je to tak, že žádnej učenej z nebe nespadl? Ksakru, teď si nejsem vůbec jistej.

Ta data na disku jsou označená za smazaná, a pokud to tak sám nebudete chtít, už se sama nijak neobnoví. Nevstanou sama od sebe z mrtvých, aby napáchala paseku. Jak psal Jirka Vejražka, tohle potřebujete právě jednou, a to když disk zahazujete nebo předáváte dál. OS respektive FS už se o vše ostatní postará samo.Každopádně na přepis dat na disku je nejsnažší použít staré dobré unixové dd. dd if=/dev/urandom of=/dev/sda (nebo jiné blokové zařízení). Smažete tím úplně všechno včetně partitions, z disku už normálně dostupnými metodami nikdo nic nedostane. Funguje na všech běžných unix-like systémech včetně macOS.

Děkuji děkuji to jsem chtěl přesně vědět. Předpokládám správně že na čistou instalaci mi stačí pouze disk zformátovat.

Na to také existuje nejlepší program na světě - CCleaner. Promaže volné místo na disku. Nástroj se jmenuje Drive Wiper. A k tvé otázce jak často? No přece jak uznáš za vhodné.

Děkuji všem za odpovědi.