» Poradna » Programy

TrueCrypt - formát disku

Zdravím přátelé, mám takový dotaz ohledně zašifrovaných dat na mém externím disku. Velmi laicky vysvětlím. Je to cca 5 let co jsem si na svůj externí disk (500GB) pomocí TrueCryptu zašifroval nějaké soubory. Nejsou nijak extra důležité, ale rád bych se k nim dostal spíše z nějaké nostalgie. Už si nepamatuji přesný postup, ale vím že to bylo nějak tak, že jsem musel z těch 500GB (kapacita disku) uříznout nějaké místo, které bude (asi) zašifrované. Tenkrát jsem tam "zablokoval" velikost o kapacitě 450GB, měl jsem tam různé složky a data co byly zašifrované.Jenže z mladické nerozvážnosti, jsem cca rok zpátky ten externí disk zformátoval. Takže po otevření externího disku mám k dispozici pouze 50GB a zbylých 450GB je zašifrovaných, nebo zablokovaných, nebo nevím jak to napsat. Je nějaká možnost jak se k těm zašifrovaným datům dostat? Heslo si pamatuju dobře, ale nevím jak otevřít v true cryptu ten zašifrovaný soubor, který je v podstatě zformátovaný. Je to asi naivní dotaz, jen zkouším, kdyby náhodou někdo dokázal poradit jak se k těm datům případně dostat. Moc děkuji.

Odpovědi na otázku

Pokud si to dobre pamatuju tak podle toho co pipisujete, jste pouzil skruty oddil, ty snad fungovali tak ze meli data ve volnem miste na disku a neotevirali se jako soubory. Tudis jestli jste to formatoval rychle a doslo jen k prepisu alokacni tabulky tak by tam ty data mohli byt. Zkuste hledat v truecrypt neco jako pripojit disk nebo oddil, ne soubor.

Ono kdyz otevru True Crypt a zvolim "select file", tak na disku neni vubec nic pochopitelne a kdyz dam "select device" tak vyberu akorat externi disk a jeste musim zvolit "drive" (F - Z) ale u zadneho heslo nefunguje a napise to hlasku "incorrect password or not a True Crypt Volume"

Pres drive si jenom vyberes, pod jakym pismenem se to ve Windows mountne. Zkousel jsi v Select device vybrat vsechny oddily na tom disku? A Truecrypt?Veracrypt maji jeste nastroj na obnoveni hlavicky oddilu.

Záleží na tom, jak jsi to udělal. Ale pravděpodobně jsi na disku vytvořil oddíl a ten jsi v TrueCrypt zašifroval. No a pokud jsi ho teď zformátoval, tak tam logicky TrueCrypt žádná data nevidí. Ty musíš nejprve obnovit data na tom zformátovaném oddílu a teprve potom na to pustit TrueCrypt.

je to pryč. Pamatuj si to jako lekci a příště podobný pitomosti nedělej.Kdybys tam měl důležitý data bylo by to horší.

Presne tak, zabudni. Je uplne jedno ci to bol rychly format, alebo komplet. Predpokladam, ze hlavicku si si nezalohoval, takze dalej sa je zbytocne o comkolvek bavit a je uplne jedno ci to bol sifrovany disk, oddiel, alebo iba kontajner. Ak si mal vytvoreny hiden volume, tym horsie. Zabudni, heslo ti je v tomto pripade uz nanic.

Truecrypt asi pred dvanacti lety vydal prvni verzi, ktera hlavicku zalohuje sama. Od te doby to delaji vsechny. Pokud nemel tazatel smulu, VeraCrypt by ji mohl obnovit.

Muzes zkusit TestCrypt. Ten umi obnovit hlavicku TrueCrypt disku a mozna se k datum pak dostanes, kdyz znas heslo. Bez zaruky.

Blbe sem to zformuloval. Ne obnovit, ale umoznit pristup k disku, mountnout ho a tim umoznit zkopirovat data.

Nema sancu. Hlavicka sa neobnovuje, hlavicka sa ma zalohovat. Akonahle si toto nerobis, TrueCrypt to urobi za teba a hlavicku supne na okraj disku, ale to ti nijak nepomoze. Ako nahle si raz formatnes zvazok, kontajner, disk kde mas sifrovane data, tak zabudni. A on nema ani zalohu hlavicky, ani nevytvoril zachranne CD, nech je to poucenim pre vsetkych sifrantov. Sifrovane disky sa neformatuju. Ak to spravis, tak prvy a posledny krat. Okrem toho zalohu dat nemal, takze mu na nich nezalezi.

TestCrypt ti umozni mountnout i disk s pozkozenou hlavickou. Pak na to muzes poslat SW pro zachranu dat. Jakou budes mit uspesnost nevi nikdo.

Žiadnu.

Nejak jsem nepochopil, proc by mu hlavicka na konci disku mela byt k nicemu.
Kdysi jsem diky sve blbosti v dusledku ztraty hlavicky prisel o spoustu dat. Pri pokusech o zachranu jsem zjistil, ze kdybych to byval zasifroval jen o trochu novejsi verzi, mel bych hlavicku z ceho obnovit. Proc myslite, ze to v tomto pripade neni mozne?

Lebo si to zformatoval. Po zyz pokusoch som zistil, ze pokial je kontajner velky do 4Gb a je zaloha hlavicky, tak data obnovis, nad touto hodnotou uz ale nie, ani z hlavickou. Ved si to skuste doma, nie je problem sa s tym hrat. A on nema ani tu hlavicku. Takze sanca je ziadna.