» Poradna » Programy

Trochu „sedmičkový“ osvěty?

Poslední dobou se přímo raketovým způsobem vyrojilo obrovské množství ubrečených pokusníků, kteří „chtějí a následně nechtějí“ W7. Protože drtivá většina z nich si vůbec neuvědomuje, že nainstalovaný OS W7 je spjat prakticky neviditelnou, ale velmi pevnou „pupeční šňůrou“ s OS, který do instalace W7 používali (a mnohdy docela úspěšně) a že poté, co W7 opět nějakým způsobem „vysekají“ ze svých strojů, se dostanou do mnohdy – na jejich úrovni – neřešitelných potíží. Proto jsem se rozhodl na modelovém příkladu poukázat na okolnosti, které mohou vést k těžkým problémům a zároveň i naznačit, „jak z toho“. (Problematika se nebude týkat OS Vista – zmíněný OS detailně neznám, protože ho nepoužívám.)
Modelová situace parkticky kopíruje tu, kterou mám na mém NB a odpovídá situaci těsně před instalací W7. Drive rozdělený na sedm particií, dvě první jsou primary (ostatní logické), druhá z primary je prázdná, připravená právě pro W7. Další slouží jako pracovní. Hotové věci, SW a libovolná další data jsou na čtvrté particii (NTFS). Pátá bude sloužit pro klon W7, šestá je klon „živých“ právě jedoucích WXP-SP2. Sedmá je uložený OS WXP-SP2 těsně po instalaci + nezbytný stoprocentně ověřený SW (tento OS je perfektně vyčištěný až do úrovně Registry, defragmentovaný a připravený posloužit kdykoliv jako odrazový můstek pro libovolné zkoušky testy apod. – samozřejmě po jeho kopii do první primární). Na konci drive je minimální nealokovaný prostor (cca 7 MB), kde je mimo jiné dvojmo uložený sektor MBR+PT. Všechny důležité informace jsou formou klonů a SW SyncBackPro uloženy na dalším USB drive.
Po vložení DVD s instalačním SW W7 a výběru příslušné particie (druhá primary), po jejím nezbytném formátování na NTFS začne instalace. Průběh je nezajímavý. Po skončení instalace dojde k třem naprosto zásadním skutečnostem. MBR záznam bude přepsán, na první particii, tedy v prostoru OS WXP-SP2 přibude důležitá složka BOOT a provede se pár drobných ale důležitých změn a uživatel po prvním Restartu Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

Mala technická - easybcd obsahuje powerconsoli to že s ní někdo neumí je problem jeho a ne easybcd na ty klikatka vůbec šahat nemusí - i když kdo nepochopil klikatka aby vše bylo jak má v powerconsoli je bez šance,za b umožmuje bezpečnou zalohu toho co upravil.

bcdedit /set bcdedit [{ID}] /deletevalue datatatype bcdedit /?osloader abcdedit/? types osloader a legacy bootloader řeší vše bez dlouhýho párání a je uplně je celkem jedno jak sou poskladaný a kde co je.