» Poradna » Počítačové sítě

Troch teorie ze sveta siti

Ahoj,
hraju hru geocaching a potreboval bych trochu poradit od nekoho, kdo rozumi pocitacovym sitim.
Pro neznale ve strucnosti co je to geocaching:
Jeden hrac nekde ulozi krabicku (poklad) s logovacim sesitem, zverejni na netu jeji GPS souradnice a ostatni "poklad" pomoci GPS navigace hledaji. Nekdy je treba pred samotnym zjistenim souradnic vylustit nejaky rebus (nebo treba nekde neco spocitat) a ze ziskanych cisel teprve vypocitat GPS souradnice "pokladu". (Vice se na geocaching.cz a .com). A prave s takovym rebusem bych potrebaval poradit.
Abych mohl vypocitat GPS souradnice posledniho mnou nenalezeneho pokladu v nasem meste musim:

- najit nejvyssi pro Node pouzitelnou privatni adresu tridy B.
- zjistit, na ktere prvni bitove pozici Z se nachazi prvni binarni nula v teto IP adrese
- najit IP adresu nizsi o 3689
- najit NonNatural Mask, ktera pro tuto IP adresu tvori sit s prave 2046 uzly ve tvaru MNO.PQR.STU.VWX
- a na zaver najit nejvyssi pro Node pouzitelnou IP adresu v teto siti ve tvaru ABC.DE.FGH.IJK

Tady jeste trochu napovedy, kdyby nekdo neznal autorem pouzite vyrazy jako Node, NonNatural Mask apod. (verim ze pro znalce siti to nebude potreba):

IP adresy delime do nekolika trid, podle prvnich bitu nejvyznamnejsiho Byte IP adresy. Takze mame IP adresy tridy A, tridy B, tridy C, ... atd. Ke kazde tride prislusi take spravny typ masky ( IP Mask ), ktery jednoznacne rozlisuje, jaka cast IP adresy tvori adresu site a ktera tvori adresu uzlu ( Node ). Tato maska je nazyvana tzv prirozenou maskou ( Natural Mask ). Samozrejme, ze zname i NonNatural Mask. A aby to nebylo tak jednoduchy, tak jeste delime IP adresy na verejne ( Public ) a privatni ( Private ), prvni by mely byt pouzivany v Internetu a ty druhe v naopak ve firemnich nebo domacich lokalnich sitich.

Predem dekuji kazdemu sitari, ktery ochotne poradi LAN neznalkovi, jako jsem ja ;o)
Mr.Voza ;o)

Odpovědi na otázku

Stale zadna odpoved? Nikdo nevi?

www.zive.cz ...

Tak jsem si to cely procet a vubec jsem to nepochopil

A na co presne se ptas? nebo to za tebe mame vyresit?

en.wikipedia.org ...

nejvyssi privatni B-ckova sit je 172.31.0.0/16. Takze nejvyssi adresa je 172.31.255.254

Az NECO zkusis a napises jaky je PODLE TEBE vysledek urcite popolezeme dal. Ale snaz se prosim.

MP

No, ptam se vlastne na vsechno...

ted kdyz vim, ze nejvyssi privatni B-ckova adresa je 172.31.255.254, potrebuju zjistit, na ktere prvni bitove pozici se nachazi prvni binarni nula. Jestli to dobre chapu, musim tuhle IP prevest do binarniho formatu. To by melo byt 10101100.11111.11111111.11111110, takze prvni binarni nula se nachazi na 2. bitove pozici? Jestli melu kraviny, tak me prosim opravte. Moc to nechapu.

Dal musim najit IP adresu o 3689 nizsi... to znamena, ze musim od tehle IP nejak odecist 3689? Ale jak?

Zbytek ulohy necham na pak, at toho neni moc najednou...

Vazne se ptas jak se od sebe odecitaji dve cisla, nebo se mi to jenom zda?

Ne, neptam se jak se od sebe odecitaji dve cisla. Pram se jak se odecita 3689 od 172.31.255.254. Co ja vim jestli se to odecita tak jak si myslim. Nebo snad nejak pred ty binarni kody? Kdybych to odecet podle sebe, vyslo by me 172.31.241.149.

Dosel jsem k tomu takhle:
3689/256=14,41015625
Tech 14 odectu od predposledniho cisla v IP adrese a ten zbytek (0,41015625) vynasobim 256ti. vyjde me 105 a to odectu od posledniho cisla v IP adrese. Je to tak dobre nebo se to dela jinak?
Jestli je to blbe, tak me prosim opravte.

Jestli je to dobre, potreboval bych najit NonNatural Mask, ktera pro tuto IP adresu tvori sit s prave 2046 uzly ve tvaru MNO.PQR.STU.VWX

Opet predem dekuji za kazdou odpoved, ktera me posoupne bliz k vysledku tohoto ukolu.
Mr.Voza

sikovnej, chvalim.

neco shnileho je v zadani:

- zjistit, na ktere prvni bitove pozici Z se nachazi prvni binarni nula v teto IP adrese
- najit IP adresu nizsi o 3689

najit IP adresu ktera je nizsi o 3689? Asi mysli najit bitovou pozici (pocita se ZPRAVA OD NULY) a odecist 3689 od cisla 2^pozice

MP

nicmene pokud to chapu jak si myslim ze to autormysli tak jsem nekde na adrese 255.255.247.254

MP

Já si myslím že si z nás dělá piču

Tahle IP, kterou uvadite, to uz myslite tu NonNatural Mask?
Pokud ano, tak bych dal potreboval:
- najit nejvyssi pro Node pouzitelnou IP adresu v teto siti ve tvaru ABC.DE.FGH.IJK
Jestli jsem dobre pochopil to vse co jsem se tady docetl, melo by to byt 172.31.255.254?
To jsem ale zase zpatky u ty puvodni IP adresy. Tak to asi chapu trochu blbe, co?