Transil na HDD - dotaz spíše pro elektrotechniky

Zdravím. Mám takový nemilý problém. Vlastním počítačovou sestavu, ve které odešel počítačový zdroj (Eurocase 400JSP), který mi pustil do pevného disku větší napětí, než je přípustné. Pevný disk je Samsung 1TB, který má elektroniku ve zkratu, tj. po připojení na nový zdroj se PC nezapne. Po bližším ohledání jsem zjistil, že je na disku proražený ve 12V části transil. Ten jsem odpájel a disk naběhl (viz obrázek http://pasteboard.co/5is7vce.jpg) Bez transilu mi disk běžel 6 hodin v naprostém pořádku (stahoval jsem data).Dotazem je následující věc: Je mi jasné, že bez transilu není elektronika chránená vůči přepětí. Protože disk má naběháno cca 400 hodin a SMART je OK (http://pbrd.co/1jsV1AP), je mi líto jej vyhodit a rád bych jej ještě použil. Mohu tedy shořelý transil nahradit jakýmkoliv jiným transilem z jiného (nefunkčního) pevného disku? Na původním jsem žádné hodnoty nevyčetl (krom ON 94 7 LG.)

Odpovědi na otázku

Ano, výměna je možná. Předtím však zakupte pořádný zdroj , ne Eurocase.

Zdroj jsem tam koupil Seasonic 400W, verzi SS-400ET-F3. Ten původní zdroj shořel. Takže pokud vezmu transil z jakéhokoliv nefunkčního disku z 12V části, tak by to mělo být OK? Super :) díky

Nemusíš dlabat transil z disku, je běžně ke koupi, např. http://www.gme.cz/sm6t15a-p924-034 . Tu pětikačku za to můžeš klidně dát.

Mně se před pár lety stalo asi to samé - akorát po Novém Roce jsem přišel do práce, měl jsem po kolegovi co jsem po něm přebíral práci jeho počítač a nějak jsem se nedostal k tomu, abych se z toho počítače přetáhl soubory. Počítač jsem zapnul, nenaběhl a cítil jsem nějaký smrad, byl z téhle součástky, byla na uhel, tak jsem nemohl zjistit, co to bylo. Po delším hloubání a radách s IT specialistou, snad taky měnil zdroj, ale bey výsledku, jsem usoudil, že ta součástka by mohla být nějaký filtr nebo ochrana proti přepětí, mohlo by to fungovat i bez ní, tak jsem ji odpájel, počítač zapnul a on obživnul. Počítač jsem po zazálohování souborů pak ještě nějakou dobu používal (jakože jsem si na něm pustil nějaké normy nebo směrnice a na mém hlavním podle toho něco vytvářel a nemusel jsem překlikávat mezi okny), posléze přišel befél, abych ho předal kolegyni co měla ještě mizernější, moje připomínky ohledně nakopnutého disku nikoho nezajímaly a kolegyně ten počítač zase několik let používá, snad bez problémů.