» Poradna » Ostatní

Trable s Lenovo Y580 po servisním zásahu

 |   |  Microsoft Windows 8 IE 10.0

Zdravím,koupil jsem synovi před půlrokem IdeaPad Y580 (varianta s i7, 8GB RAM, Win8, 16GB SSD/1T HDD). Noťas krásně šlapal, akorát před pár týdny začal lehce rachotit větrák (při naklonění noťasu "cvakal" a vibrace se přenášely do těla noťasu), tak jsme přes prodejce dali do servisu, ať se zavčasu pořeší.Předtím jsme samozřejmě udělali kompet zálohu filesystém integrovanou Lenovo utilitou OneKey Recovery. Zarazilo mě, že po nás prodejce chtěl, ať má servis přístup do Win ... systém jsme sice zálohovali, ale samozřejmě na fs zůstaly tuny privátních dat. Nakonec jsem pořešil ad hoc aktivací Guest účtu, údajně to mělo potřebám servisu stačit.Noťas se vrátil opravený po dvou týdnech, prý kompletně vyměnili větrák a chlazení. Každopádně necvaká.Po prvnotním náběhu Win8 se ukázalo, že některé programy vůbec nejdou spustit, systém se choval velmi "zdechle", na ploše se zobrazovaly bílé ikony bez obsahu, některé adresáře na systémovém disku nešly otevřít a při komp při různých příležitostech zamrzal. Abych to teď zkrátil: nepomohlo obnovení zálohy přes OneKey recovery, nepomohla ani čistá instalaci Win8 ze záchranného oddílu. Komp se seká, v sys. logu jsou pouze info o pádu různých aplikací, opakuje se hláška o chybě v registru. Včera večer kluk instalil nějaký program (podotýkám že syn je téměř dospělý a znalý zásad neinstalování shitu z webu) a Win8 po restartu už ani nenaběhl, opraveno až po zběsilém mačkání F8 a poté opravnou Win8 utilitou.Napadá mě, že odborníci z Lenovo servisu s odpuštěním poku****i některou z těchto komponet:- HDD nebo integrovaný SSD pro vyrovnávací paměť (otestováno různými disk tooly, žádné vadné sektory, SMART údaje zřejmě ok)- RAM- podělali něco v chlazeni a noťas se přehřívá (ale podle ukazatelů teploty we Win je vše ok)Systém nepadá při náročných hrách či při práci s grafikou, spíše se to vždy projeví během instalací - při práci s diskem. Ale jak jsem napsal, disky se tváří zdravě.Tohle je asi jeden z těch ne úplně průkazných požadavků na reklamaci, ale jsem připraven jim to zítra omlít o hlavu, aby ze značkového servisu vrátili noťas v takovém stavu, to mi při ceně kompu ~27kkč připadá šílené.Nenapadá vás, čím by to mohlo být? Ještě možná poškozená RAM, ale abych připravoval další bootovací CD pro test utilitu a nechával hodiny běžet, to už se mi nechce. Zkusim možné ještě zakázat používání integrovaného SSD disku pro vyrovnávací paměť.Borci v servisu do kompu zřejmě bootovali z USB nebo z CD/DVD, po vrácení jsem dával load BIOS optimized values, pořád to při startu řvalo o bootování přes síť.Díky

Odpovědi na otázku

 |   |  Microsoft Windows 7 Firefox 24.0

Pokud se nejednalo o autorizovaný servis, tak to mohl opravit i méně zkušený servisák co klidně poškodil při výměně ventilátoru i jinou z komponent. Rozhodně bych to řešil přes prodejce, který notebook poslal do servisu, raději se i zeptal do jakého servisu to poslal.Pokud nebude spolupracovat, tak jedině chtít vrácení peněz.Btw. nechápu co má systém společného s poškozeným hardwarem. Servisy by správně do systému vůbec neměly co štrachat, když jim jasně napíšete že se jedná o hardwarovou chybu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   |  Linux Chrome 25.0.1364.160

Pravdu dis. Ja to resim tak, ze vytahnu pevny disk a napise se to do reklamacniho protokolu. Tedy pokud neni disk predmetem reklamace.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   |  Microsoft Windows 7 AppleMAC-Safari 5.0

Píše se to tady neustále - zálohovat !! Co ti bránilo udělat si před odevzdáním ntb do servisu bitovou kopii systému ? Teď bys měl po starostech. Příště snad budeš chytřejší.Nabootuj Ubuntu,když vše poběží normálně, ntb je HW v pořádku.(velmi pravděpodobné) Windows reinstaluj (čistá instalace), PK je v Biosu. Těm "odborníkům" to už raději nedávej.(s výjimkou HW závady). Systém si předtím vždy zálohuj.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   |  Microsoft Windows 8 IE 10.0

Juwo - ve svém příspěvku píšu, že jsem zálohu provedl. Ano, i když jsem noťas vezl k reklamaci s blbým rachotícím větrákem, udělal jsem komplet zálohu na externí disk. Utilita Lenovo OneKey Recovery provádí bitovou zálohu. Noťas se mi vrátil s rozhašeným systémem, obnovil jsem proto z externí zálohy stav před reklamací, nepomohlo, nainstalil jsem čisté Win8 z recovery partition, nepomohlo. Nemyslím, že by problém byl v bitové záloze (zálohovaný systém byl zcela fční) nebo v instalačce W8 v recovery partition (btw, ta recovery partition byla rovněž součástí bitové kopie via OneKey Recovery - tzn. nesahám do partition která by mohla být rozdrbána Lenovo technikem).

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   |  Microsoft Windows 7 AppleMAC-Safari 5.0

Dobře,zálohu máš - chválím. I přesto jsem přesvědčen že nejde o HW závadu. Zkus nabootovat to Ubuntu -za to nic nedáš. Uvidíš jak vše poběží.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět

Související témata: Trable, Vyrovnávací paměť, Vyrovnávací, Ad Hoc, Naklonění


Určitě si přečtěte

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 75

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

** Během pár týdnů přijdou na trh výkonnější notebooky ** Čím dražší notebook vybíráte, tím víc se vám změní nabídka ** Také lehké notebooky budou téměř herní

Tomáš Holčík | 52Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky