» Poradna » Windows (a jiné OS)

TPM a tovární nastavení

Zdravím,jelikož jsem se až po provedení dočetl, že Windows.old se dá smazat klasicky v nastavení, nebo vyčištění disku, tak jsem místo toho dal Tovární nastavení, protože jsem měl málo místa.Takže dotaz, napsalo mi to při továrku, jestli chci smazat TPM, a teď nevím přesně co to TPM obsahuje a co to smaže, a hlavně, neztratím tím aktivaci Windows? Nejsem si jistý, jestli má vůbec BIOS tento notebook, jelikož má eMMC disk a nenabízí mi při pouštění notebooku, žádný ''F8 atd..'' Proto, pokud dám při továrku smazat TPM, co se stane? A nenainstaluje se mě windows bez aktivace? Děkuji za odpovědi

Odpovědi na otázku

Prostuduj si:https://en.wikipedia.org/wiki/Trusted_Platform_ModuleSkutečná funkce "Obnova továrního nastavení" by měla obnovit původní stav při nákupu NB.Na nic se to neptá, jen vyčistí původní obsah systémového disku a původní stav.Podle nesmyslného dotazu to vypadá, že jsi nerealizoval tovární nastavení výrobce NB, ale nějakou šílenou funkci W10.Co s tím?RTFM!

No tato "silena" funkce je v Win od 8 (8.1) a uvede to prave do stavu daneho vyrobcem. https://www.laptopmag.com/articles/reset-windows-10-pcTebou popisovana funkce by me zajimala.. .hlavne tvrzeni "na nic se to nepta", to by byl u destruktivni cinosti jako obnova systemu celkem fail.

Skutečně to je Tovární nastavení, které najdete v nastavení v podkategorii Obnovení, avšak na výběr zde bylo zda chci zachovat soukromá data atd. a nebo kompletně odstranit data z disku, dal jsem tu druhou možnost, a při průběhu továrního nastavení mě vyskočila právě tato otázka na TPM.

Samozřejmě smazat vše.Případný obsah knihoven (pokud nějaký máš) prostě obnovíš ze zálohy.

To jsem udělal, zajímá mě však jaký je rozdíl, pokud vymažu TPM nebo ne? Jelikož z Wikipedie nebo i z jiných webů, si z toho konkrétně nelze moc.

**nelze moc představit.

TPM modul obecne obsahuje "hesla", jsou v uvozovkách, protože tam fyzicky nejsou hesla, ale spíš šifrovací klíče apod, ale hesla jsou asi lépe představitelná. Například mám osobní zkušenost že ten TPM modul obsahuje například otisk prstu. Pokud máš notebook se čtečkou apod. Pokud TPM nevymažeš tak ten otisk prstu v něm zůstane uložen. Což může vyvolat problém když se chceš do windows přihlašovat pomocí otisku prstu. Tedy pokud po resetu si budeš chtít zase ve win nastavit přihlašování pomocí prstu a použiješ stejný prst, který je v TPM uložen, tak ti to jen zařve chybu, že prst je již použit a nelze ho přiřadit k tomuto účtu. Čímž se dostaneš do stavu, že prst nelze odebrat, protože účet ke kterému byl přiřazen už neexistuje, ale k novému účtu ho přidat nelze, protože již je v TPM uložen. Musíš udělat znovu tovární reset a vymazat i TPM, pak to jde a můžeš si nastavit prstík na přihlašování.

Pokud nesmažeš cache TPM, zbytečně tam zůstane trčet, naprosto nepoužitelně.V horším případě (podle nastavení BIOSu|UEFI) by mohl chybně nastavený TPM zablokovat spuštění NB.

Dle mého názoru je:1. Tovární nastavení - totální blbost, kterou nabízí systém Win 10 .. Pro LAMY lákavá volba, kdy LAMY doufají v opravu zabordelařeného systému -> a v takovém systému toto tovární nastavení vždy selže.. Některým expertům se může i stát, že tohle debilní tovární nastavení je přenese do původního systému, na který byl proveden upgrade na Win 10 -> to je v případě, kdy LAMA jede na přeplácnutém systému(čili nebyla provedena čistá instalace Win 10) .... a takových debilů je víc než dost.. 2. Tovární nastavení - které se spouští v noteboocích a rozhodně se nespouští za běhu systému tím debilním továrním nastavením, které nabízí Win 10. K tomu rozběhu továrního nastavení se používá ve valné většině spouštění klávesovou zkratkou po spuštění tlačítka start z vypnutého stavu ntb. Nebo za běhu systému pomocí utilitky od výrobce notebooku, načež se notebook automaticky vypne a poté se zapne s prvním obrazem utility s příslušnými možnostmi spuštění továrního nastavení, čili boot tovární zálohy - viz skrytý oddíl na disku s uloženou tovární zálohou výrobcem notebooku...Obě možnosti továrního nastavení jsou největší stupidnosti a k takovým rozhodnutím se rozhoduje adekvátně "chytrý" uživatel..

Co jsi napsal, svedci o jednom - sam jsi lama. A nechapu, kde beres takove sebevedomi a kritizujes neco, cemu ocividne vubec nerozumis.

Jestliže byl již dříve systém Win 10 aktivovaný a na tom samém stroji se bude provádět přeinstalace systému, po zdařilé přeinstalaci a po připojení k netu bude systém automaticky aktiovovaný.. Nevědomost něčeho takového je do nebe volající..