» Poradna » Počítačové sítě

TP-Link TL-WR 1043ND pomalé USB

Dobrý den, vlastním router od TP-Linku konkrétně TL-WR 1043ND. Je 2 měsíce starý a zarazila mně jedna věc se kterou bych potřeboval poradit. Router má USB vstup pro flešku/HDD a printserver, tady bych se chtěl zeptat jestli mohu pomocí HUB zapojit třeba 2 flešky nebo tiskárnu a flešku zaroveň, ale problém je v tom, že když k rotueru připojím HDD které mi přes USB s PC komunikuje i rychlsotí 80MB/s a chci si z něj něco zkopirovat do ntb/mobilu přes FTP tak ta rychlost na wifině je jen nějakých +/- 2,5 MB/s a to i když stojím vedle routeru, přes kabel je to 6 MB/s. Otázka je proč? zkoušel jsem řešit i aktualizací SW je tam nejnovější, i na starších ten problém přetrvává a do neoficialni SW se mi moc nechce. Máte nějaké zkušenosti nebo víte jak tu rychlost zvýšit? HDD to určitě nedělá zkoušel jsem i flešky, a když má ten router 1Gbit proty čekal bych větši přenosovou rychlost. Děkuji za rady a ještě takový malý dotaz, co si myslíte o zaměnění původních 3x5dBi antén za silnější? Díky :)

Odpovědi na otázku

Protože CPU víc nepustí.Záměna antén není dobrý nápad.

WiFi je half-duplex komunikacia, preto to ide minimalne 2x pomalsie oproti LAN. Anteny si mozes vymenit. Podmienka je, ze vsetky musia byt rovnakych vlastnosti. Ci ti to pomoze si ovsem musis odskusat sam. Ono to moze byt s inymi antenami aj horsie namiesto lepsie.

To ešte dnes niekto nevie že wifi bude vždy pomalšie (možno okrem 5 GHz AC 4x4)? Ježkovy voči. Plus wifi môže byť rušené a ak ide na 2,4 GHz "g", tak aj pri 3,5 MB/s máš akurát, ak je to zarušené, tak menej. Ak chceš mega giga net cez wifi, prepni na 5 GHz AC a v základe snáď bude aspoň 25 MB/s ak pásmo nebude zarušené, alebo pri 160 MHz možno 50 MB/s, popr. použi 2 anteny. Ale kábel bude vždy kábel. Žiaľ wifi sa nenavrhovalo ako trvalé pripojenie s tým, že kanaly by mali odstup 20 MHz a nie 5 a bolo by ich 40, nie 13. Rušenie by neexistovalo (pri správnej voľbe kanalov) a ich počet by stačil do každeho baraku (max čo som napočítal na streche bolo 30 sietí).

Co to je za kraviny, ten router jednak nema 5 Ghz ani AC a jednak jsem z vesnice kde je par wifin a uvedl jsem že i přes kabel 1 Gbit port je jen 6 MB/s což je hodně malo FTP z mobilu do PC je v klidu 12MB/s přes wifi a z routeru do PC přes kabel 6 MB/S je málo to by mělo byt víc!

To bol príklad! Nepozeral som čo ten router vie, ale aby si vedel aké sú možnosti. Nevšimol som si, že aj cez kabel to ide pomaly. 6 MB/s nie je veľa. Skús linux (bootuje sa z CD/USB, žiadna inštalácia) - vylúčiš chybu windows. V prípade Puppy by dokonca šiel z RAM, takže ovplyvnenie pomalou CD mechanikou 0,0.

To si mal stastie ked len 30 sieti si napocital. Ja som ich napocital niekedy pred 12 rokmi ked som s wifi zacinal viac ako 100 a klientskych stanic v dosahu zhruba 2 nasobok. Aj routerboard bol z toho mimo. Nezmestilo sa mu to do RAM. Preto som musel pouzit klasicky pocitac nastaveny ako router.

Ale to si mal https://postimg.org/image/c196e58al/ ? Veď 100 sietí = cca 100 domácnosti (ak už vtedy nebol IoT) a pri 14p. baraku je síce asi 60 - 75 rodín, ale na 7. predsa nechytíš siete z prízemia - 4. poschodia a z 10. - 14. Neverím, že by normálny router prešiel viac ako 3 stenami. Alebo sedem 14p. barakov, s tým, že ak by mali všetci router v okne, tých 100 sietí by si chytať mohol

Ak som chel mat pred 12 rokmi Internet musel som pouzit jednu zvlastnost o ktorej sa mnohi wifi admini vyjadrovali, ze to nebude fungovat. Prijimal som signal odrazom od vysokeho panelaku vzdialeneho zhruba 200m. No a samozrejme vsetko co bolo v tom paneleku + po ceste sa mi tam nachytalo. Smerova antena prijima/vysiela aj z opacnej strany (za antenou). To mnohi nevedia. Je to utlmene zhruba o 20dB oproti prednemu smeru.

smiř se s tím že to USB je pomalé a nic s tím nenaděláš. CPU je slabý. Antény nemá cenu měnit, nepomůžeš si(mám to odzkoušeno na v1)

čekal jsem větši rychlost no :/ 1Gbit LAN a taha to pomalu... a je možno přes HUB připojit vice zařizeni? :)

Stačí se podívat na testy. Většina levných routerů s USB portem nedává ani zdaleka 20 MB/s a to buď kvůli šunt portu nebo šunt CPU. Jedno z toho je i tvůj problém. Pokud by jsi chtěl něco použitelného, tak to by bylo minimálně za dvojnásobek pořizovací ceny toho tvého routeru.