» Poradna » Ostatní

Tlačítka a LEDky

Dobrý den,mám takový problém a sice, nemůžu najít schéma zapojení s následujícími požadavky:schéma má obsahovat cca 20 ks led diod+ ke každé ledce tlačítko které ho zapne.A také jedno tlačítko, které stisknutím vyrestartuje (vypne) všechny rožlé diody.Funkce: zapnutím tlačítka/tek u dané ledky/dek se zapne dáná ledka/ky a tlacitkem restart se všechno vypne. Děkuji Pěkný den

Odpovědi na otázku

Co takhle dát ke každé ledce tyristor? Tlačítlo (přes odpor) přivede napětí na spínací elektrodu, tyristor se sepne a zůstane sepnutý.Resetovací plačítko by bylo rozpínací a odpojilo by na chvíli celý obvod od napájení. Ztráta napájení všechny tyristory zresetuje.

Ach ty překlepy... Tlačítlo, plačítko: myslel jsem tlačítka :)

Náhodou, plačítko ... moc pěkné!

jj, slovní hříčky...zapojím tlačítko do zkratu, něco odpálím a z tlačítka je plačítko

Buď výše zmíněnými tyristory, nebo by šlo ke každé LEDce použít RS klopný obvod (bistabilní klopný obvod). Jde ho složit např. ze dvou NAND hradel, ze dvou tranzistorů..., na jeden vstup (S) přivedeš to samostatné tlačítko, kterým rozvítíš příslušnou LEDku. Druhé vstupy (R) všech RS klopáků spojíš na jedno resetovací tlačítko.http://telefon.unas.cz/e/io21.htm

A nebo jsme v počítačové poradně, tak by šlo teoreticky použít nějaký mikroprocesor, třeba Arduino Mega 2560, resp. nějaký levný čínský klon. Má 54 digitálních vstupů/výstupů + 16 analogových vstupů, pro zhruba 20 ledek to bohatě stačí.

jj, to je fakt. Nebo některý z mých oblíbených PICů, jen k nim se hůř shání programátor (resp. nejsou levné). S ARDUInem by to ovšem bylo jednodušší a levnější. Jak tohle vyrobit je několik možností.

na 20 led ti stačí 9 pinů ..možná i méně - multiplex

V případě Arduina tím nic neušetříš - pokud dobře počítám, na levnější Arduino Nano (=14 digitálních vstupů/výstupů) 20 ledek + 21 tlačítek nedostaneš. Respektive šlo by použít několikaúrovňově analogové vstupy, ale to by blblo při současnémi zmáčknutí několika tlačítek.NA Arduino Mega napojíš plochý kabel (třeba ze starého PC od ATA harddrisku), jeho konce bez velkého přmýšlení připojíš k ledkám a tlačítkům a program bude vysloveně triviální.

pak je vhodné řešení to řešit 2mi řadiči jeden pro led druhý pro tlačítka, každý řadič potřebuje pouze dva piny z arduina

Nevím, co pořád řešíš. Mega 2560 stojí i s poštovným z Číny 180 Kč, tedy navrhovat a vyrábět plošňáky pro řadiče se mi jeví jako poněkud... neekonomické.

Navrhni si jednoduchý mikropočítač na bázi Z80 v kombinaci třeba s dvěmi 8255kami. Jedna bude snímat tlačítka a druhá spínat LEDky. Každá 8255ka má 24 I/O pinů. K tomu nějaká EPROM nebo EEPROM, do které vypálíš obslužný program. ☺

Sice Z80 a paralení porty 8255 byly v té době skvělé integráky, ale dnes je to zbytečně složité řešení jak obvodově, tak sehnat assmebler pro Z80ku atd., to už je podstatně jednodušší řešení s nějakým PICem, navíc některé řady PICů mají (mimo krystalového oscilátoru) i interní RC oscilátory, na tohle bohatě stačí LPRC 32kHz, takže ke všemu velmi nízký odběr. Na tohle nepotřebuje už (téměř) žádné další soušástky, max. ke každé LEDce tranzistor, aby nebyl překročený max. proud (jde ale zvolit LEDky, kterým stačí i třeba 500uA a svítí dostatečně...).A s ARDUInem je to ještě o poznání jednodušší. Do Z80 bych dnes už fakt nešel.