» Poradna » Windows (a jiné OS)

Tiskárny pro Ubuntu

Dobrý den. Sháním levnou tiskárnu pro Ubuntu. Bohužel vždy není u tiskárny napsaná podpora Linuxu a nelze ji ani podle toho vyhledat . Prosím poraďte která bude bezproblému fungovat (Vaše osobní zkušenosti) děkuji.

Odpovědi na otázku

Myslím že na ubuntu budou fungovat všechny moderní tiskárny

Takže tato pojede úplně bez problémů?
https://www.datart.cz/tiskarna-multifunkcni-hp-...

Levná multifunkce = šíleně drahý provoz. Podporu a ovladače má Brother - kup si buď tankovou, nebo s velkým objemem náplní zvlášť pro každou barvu. Na provozu se ti rozdíl v ceně vrátí.

Tanková pro mě není . Tisknu jen málo. 350kč za černou barvu není moc (barevnou nepotřebuju) . Ale na to jsem se neptal. Mě zajímá jestli ne Ubuntu pojede a nic jiného.

Tomu říkám logika, 350 Kč za 120 stránek, když můžu u jiné netankové vytisknout 2500 stránka za 300,-. A když dojde ta tříbarevná, tak si bez další investice stejně černobíle nevytiskneš. Na to, co píšeš, si kup čb laser.

Vyplatí se koupit repasované profi černobílé laser tiskárny kolem 2000 až 3000 Kč. Zpravidla předvedou, dají test toner v ceně a lze zažádat o vytištění počtu vytištěných stránek (opotřebení) z firmware. Doporučuji v tomto případě brát HP, u kterých se s tonerem mění válec. Dle dotazu, jeden toner FULL vám vystačí doživotně. V Copy-centrech si pak případně on-line objednat zaručeně kvalitní barevné výtisky.

Vůbec nevím o jakých tiskárnách mluvíte a kde bych je měl sehnat

vahledávač: repasované tiskárnyZde několik vysvětlujících stránek. Za mne - běžně repasované tiskárny a skenery kupuji pro rodinu a přátele na doma.https://www.stilcomp.cz/repasovana-vypocetni-tech... nebohttps://www.pocitacezababku.cz/clanky/Co-je-to-repas.htmlhttps://www.pocitacezababku.cz/repasovane-tiskarny.htmU těchto kupováno naposledy:https://www.stilcomp.cz/kontaktAle můžete dohled ve vašem okolí. Důležité je totiž nechat si předvést.

A ještě jedna věc. Budou všechny fungovat na Ubuntu?

Jaká netanková za 300kc udělá 2500 stránek?

Proč bych jsi bez tříbarevné nic nevytiskl ani černobíle ? Vždyť je to úplný nesmysl.

U inkoustových nejlevnějších tiskárniček není samostatná černá náplň. Jen tři základní barvy a jejich současných střikem do jednoho místa se tvoří černá. Pokud je jedna z náplní prázdná:- buď se nedosáhne černé barvy - nebo výrobce tiskárny firmwarově zcela zablokuje tisk.

Zajímavé že všechny levné co jsem viděl to tak nemají. A to i ty úplně nejlevnější.Mají zvlášť černou a zvlášť barevnou. Tu co jsem tu uváděl stojí 1300 Kč a černá barva 350kč kdybych chtěl mužů jsi koupit i černobílou ale nemusím.

Samozřejmě barevnou ne černobílou

No a pak mas treba Canon MG5500, ktera ma cerny dve, ale nejak divne to micha, takze kdyz ti dojde zluta, uz si nevrznes.

Bohuzel je relativne bezne, ze v pripade, ze dojde nektera z barev, tak tiskarna netiskne cernobile. je to nesmysl*, technicky ji v tom nic nebrani (pokud ma cernou extra), ale vyrobci to tak delaji. * Z pohledu zakaznika, z pohledu vyrobce naopak dava smysl zakaznika nutit k nakupu barevnych naplni. U multifunkci je dokonce k vydeni i to, ze po vycerpani barvy nefunguje ani scanner.

Když se tak ptáš tak jedině HP LaserJet 4L.

Dobrý - měl jsem ji 14 let, špice. I s tonerem jsem daroval a ještě slouží. Nyní HP 1250 už 14. rok a OK s Ubuntu.

Ne HP 1250 - moje zmýlená, toť můj FAX. Jde o černobílou tiskárnu HP LaserJet 1320n.https://www.abclinuxu.cz/hardware/vystupni-zarizen... 20 Best Printer For Ubuntu [2022]https://www.johnharvards.com/best-printer-for-ubuntu/české fórumhttps://forum.ubuntu.cz/index.php

U značkových bych se vždycky ptal na podpoře v ČR.
Potom dotazy na Linux-dister fórech, případně www.abclinuxu.cz sekce HW.
Za mne, vyhýbám se MF, i ve Windows, jen problémy.

Myslim ze v dnesni dobe postaci, kdyz bude u vyrobku napsano, ze podporuje Linux.Resenim muze byt nakup pres internet, kdyz ti to nebude fungovat, zbozi ve 14 denni lhute vrat.

To právě není nikde psáno. Všude jen Mac OS a Windows

Podpora HP tlaciarni v ovladacoch pre linuxhttps://developers.hp.com/hp-linux-imaging-and-prin...

xerox phaser 3122, funguje bez dodatečné konfigurace, nakonfiguruje se správně sama, např. s hp laserjet 1000 mám v ubuntu problémy, někdy se rozhodne netisknout, nutné přeinstalovat proprietární ovladač

Novější tiskárny budou pravděpodobně mít i webové rozhraní, takže na OS nebude záležet. Pokud Vám to stačí, neměl by být problém s většinou domácích tiskáren od HP (a dalších značek, ale to nemám ověřené).

Mam Brother dcp 9010 ten jako tiskárna funguje v určité konfiguraci ok. Jako skenr však je třeba doinstalovat ovladače. Které u staršíchzarizeni neobnovuji, ale diky Bohu fungují i na nových verzích při patřičné zatim lehké úpravě. Jsem zvědavý jak to bude v Linux Mint 21. Nicméně mě barevný laser tiskne uz hodně let bez výměny toneru. Moc netisknu a prášek prostě nezaschne. Dřívější tiskárny s ink sice tiskli hezčí obrázky, ale provoz při menším tisku vedl k zničení tiskárny.

Prý je nejlepší volba tanková tiskárna a prý nezasychá když se dlouho netiskne je to pravda?

Není to pravda. Každá inkoustová tiskárna zasychá. Jestli je tanková nebo ne, nemá na to žádný vliv. Rozdíl je jen v ceně tisku, tanková umí být výrazně levnější. Ale na občasný tisk s velkými pauzami se hodí jedině laser, ten nezaschne nikdy.

Moderní inkoustovku nevypínáš, necháš jí stand-by a ona si čas od času pročistí hlavu, aby nezaschla. Na občasný čb tisk je nejlepší laser, namátkou https://www.czc.cz/brother-hl-1210we/164053/... a ovladač https://support.brother.com/g/b/downloadtop.aspxStačí?

Automatické pročištění všech zásobníků v jednom cykly dle testů může vyjít do 100 Kč.

PS: Ta HL1210 má startovací toner na 1000 stránek. U té levné HP by tě to jen na inkoustu stálo víc, než je cena této tiskárny.

V Ubuntu 20.04 LTS a Ubuntu 22.04 LTS 100% funkčnosť Xerox Workcentre 3025BI, tlačiareň tlačí a skenuje cez WiFi.
Bez nutnosti inštalácie akéhokoľvek ovládača.
Tento týždeň inštalované a odskúšané.

1) musí to být multifunkce se skenerem?2) pokud stačí černobílá, bral bych osobně laser - vyjde možná na první pohled dráž, ale laserový toner nezasycháTiskárny HP pod *buntu fungují v rámci HPLIP - balíček je v repozitáři, popdporuje prý tohle všechno:https://developers.hp.com/hp-linux-imaging-and-prin... Jinak tiskárny OKI a Brother bývaly taky OK.

Černobílá stačí. Skener sice úplně nutný není ale raději bych byl aby tam byl.

V tom případě nějakou multifunkci s laserem. Na ČB tisk je jednoznačně nejlepší a navíc nehrozí zasychání.

Mám laser Brother. V domácí síti na ni tisknu a skenuji z Windows, Linuxu i Androidu. Tonery se dají koupit levně.

Doporučuji tuto tiskárnu https://www.alza.cz/xerox-workcentre-3025bi-d... bohužel trochu zdražila (kupovali jsme ji během Covidu a stála 2,5k), ale během toho co ji máme rok jsem vyměnil za neoriginální toner (ten původní pro 600 stránek došel) a má oficiální drivery od výrobce. Jak ji připojíš do sítě sama se v Ubuntu nainstaluje. Jenom skener blbne a tam je záhada jak to vlastně funguje, na Linux Mintu je bez problému, ale na Ubuntu jednou jde, po druhé nejde ten skener tak nevím.

Doporucuji zeptat se na foru forum.ubuntu.cz, spise nez tady. Obecne pojedou tiskarny od hp (nektere vyzaduji binarni ovladac)

jak jsem psal výše - u těchto tiskáren HP:https://developers.hp.com/hp-linux-imaging-and-prin... stačí z repozitářů Ubuntu doinstalovat "hplip" a je vyřešeno. Jen aby někdo neplašil, že musí někde něco kompilovat (ani příkazový řádek nebude potřeba)

Ak novu tlačiareň tak Hp. Používam linuxové distribúcie už takmer 15 rokov a za ten čas ma Hpčko nesklamalo. ps Nie len( Ubuntu) Ale aj Kali linux, Debian, Rasbian, Fedoru, atd vžy a zatial všade mi tlačiaren od hp fungovala až do samotného zničenia.

HP bylo na ne vzdycky dobry, pokud vim, pruser to bejva spis s Canonem a tak. Dneska uz ale problem neocekavam, bazmek od Canonu mi tiskne a skenuje i pres wifi.

Těch tiskáren je hromada ale většina už se neprodává. To abych jsi vzal týden dovolené než projdu která se dá koupit a splňuje co chci

tak snad logicky se nejdřív podívám, zda by mi vyhovalo něco aktuálně prodávaného od HP v eshopech a pak teprv mrknu, zda je to v seznamu, ne?Desítky modelů to určitě nebudou...

Na to potřebuji 14 dní dovolené než to v tom seznamu najdu

Ctrl+F

Takže tady somruješ po ostatních lidech, aby to udělali za tebe?

ty neumíš zkopírovat model z eshopu a pak v tom seznamu použít vyhledávání?

Jestli tiskárna funguje po linuxem lze zjistit nawww.openprinting.org/printers

Diky za prispevky v tomto vlakna, cast informacii bola napomocna.Aby som prispel svojou trochou do mlyna...Minuly tyzden som kupil HP LaserJet M234dw. Pred nakupom som overil, ze model je podporovany na HPLIP: https://developers.hp.com/hp-linux-imaging-and-prin... Tlaciaren nema ziadnu moznost pripojit kabel. Inicialnu konfiguraciu tlaciarne som previedol s minimalnymi komplikaciami cez HP Smart app (na iPhone device) aby sa tlaciaren pripojila na domacu wifi siet.Na stroji s Ubuntu 18.04.6 LTS (hplip 3.17.10) sa mi bez problemov funguje iba tlac. Nebola potrebna ziadna dodatocna konfiguracia. Scanner sa mi nepodarilo rozchodit. Tooly hp-setup alebo hp-probe tlaciaren vobec nenachadzali.Na stroji s Ubuntu 22.04.2 LTS (hplip 3.21.12) mi bez problemov funguje tlac aj scanner. Nebola potrebna ziadna dodatocna konfiguracia.