» Poradna » Počítačové sítě

Tiskárna z routeru

Dobrý den.Zakoupil jsem router ASUS DSL-AC68U s výstupem USB3 k tomu připojil tiskárnu HP Deskjet 2510, nastavil router jako jako tiskový server. Vše fungovalo tisk i scan cca 4 dny, pak konec, po dlouhém boji, přeinstalování ovladačů tiskárny ve všech PC a opětovném přenastavení routeru se to rozběhlo ještě asi na 2 hodiny a konec. Ač signálka připojení USB na routeru svítí a tiskárna je v setapu roteru viditelná, PC ani NTB se s ní nespojí. Po připojení na přímo USB-PC maká na 100%.Bohužel technická podpora ASUS nějak nereaguje. Neví někdo kde může být problém? Nemůže to být v USB 3 na routeru když vše ostatní je klasické USB?Díky za nápady. Vašek

Odpovědi na otázku

mozna, muzes zkusit update firmware na nejnovejsi verzi - https://www.asus.com/uk/Networking/DSLAC68U/He...

Už zase... Proboha, a proč jako? To se ty bajtíky, bitíky a hobajtíky někam ztratily? Jasně píše že to fungovalo a teď ne. Dle popisu (nastavení tiskového serveru vs drivery) je patrné, že problém je někde jinde.Jedni by furt strkali mobil do rýže, další by stále přeinstalovávali FW i třeba na upadlý telefon. To je choré

Protože v tom routeru může padat printserver. Každopádně je update dobrý nápad, už z důvodu bezpečnosti sítě.

"může padat printserver". OK, tak to asi stačí, koukám že vůbec nevíte o čem je řeč. Víte vůbec, co je printserver?

Pochopil jsem to správně, že podle tebe lze provozovat USB tiskárnu v síti bez printserveru (samostatného / ani ho nemusí umět router)?

Nezabudaj na tie lieky co mas uzivat, lebo potom je z teba take hovado, ako teraz.

HP Deskjet.... HP tiskárny mají tu vlastnost (nebo měly, to ale není teď důležité), že např. při zaseknutí papíru a jeho ručním vytažení došlo k resetu nastavené IP na XXX.YYY.ZZZ.250-255. Zkuste tedy projet nějakým IP scannerem síť, případně mrkněte přímo ručně na zařízení a jakou má IP.Odpovídá tomu i to, že při připojení přímo k PC přes USB to funguje normálně.To že to vidí router je věc jiná - ten to vidí, protože to je do něj připojené přes USB, ale není to očividně vidět "zvenku".Do USB3 lze zapojit i starší USB, je to zpětně kompatibilní.A kdyby někdo rýpal proč IP když USB na routeru - právě proto že na routeru, na sítovém prvku.

A kde že se podle tebe nastavuje IP-adresa na USB-tiskárně?

*facepalm*. Jak je připojená tiskárna k routeru? Ne jakým způsobem, ale jak. Trpaslíčci? Mohu to napsat jiným jazykem, snadněji to ale již nedovedu.

Žádný zaseklý papír Ti nemůže resetovat IP adresu, a to ani na tiskárně a v tomto případě už vůbec ne na routetu, kdy tiskárna je k němu připojená přes USB. To by znamenalo znefunkčnění celé sítě.Tiskárna by měl jít normálně připojit na tiskový port s adresou "" \\IP.adresa.routeru\název_tiskové fronty ""

ne, vytažení papíru samo o sobě skutečně IP adresu neresetuje. Resetuje to, pokud se v tiskárně zasekne papír, nedojde ke správnému vypnutí a vytažení papíru a dělaly to snad všechny HP co se pamatuji.A o změně IP na routeru jsem nepsal ani slovo."Tiskárna by měl jít normálně připojit na tiskový port s adresou "" \\IP.adresa.routeru\název_tiskové fronty """ Ano, ale pro to je potřeba trochu něco víc. Co? No schválně, co stanoví název tiskové fronty?

Název tiskové fronty = název tiskárny, tak jak si ho nastavíš v tom print serveru na Asus routeru.Jinak tiskáren HP, především těch velkých a síťových jsem odservisoval stovky. Nikdy jsem se nesetkal s tím, že by se po jakémkoli zásahu s papírem měla resetovat IP adresa. Na jakou hodnotu se Ti resetovala? Ono jako výchozí je vždy IP získat z DHCP a na firemních sítích se na serverech vesměs dělají rezervace IP adres pro tiskárny na DHCP serveru. A pokud by se jednalo o nějakou malou síťovou tiskárnu HP - no nevím, pokud by něco takového jako samovolný reset IP udělala, pak v ní bude zřejmě špatný firmware - nutno upgradovat nebo rovnou vadný formatter - nutno vyměnit.

Předpokládám, že konfiguruješ na PC tiskárnu pomocí toho ASUS software nainstalovaného na každém počítači. Zkoušel jsi to přes LPR protokol? LPR je spolehlivější, kompatibilní s každou tiskárnou, ale nejde přes něj skenovat.

pokud přestala fungovat síťová tiskárna - nemáš náhodou přepnutou síť na veřejný profil ? Pak to blokuje veškeré sdílení a síťový tisk.. (stane se to např. při prvním připojení do sítě (i změně parametrů routeru), nebo i při přejmenování wifi atp.)