» Poradna » Ostatní

Tisk panorama, lesklý vs. matný fotopapír

Dobrý den, ale vyfotil jsem si pár snímků a spojil je v Microsoft ICE. A teď bych je rád vyvolal v nějakým fotolabu. Nevím v jakém, ale našel jsem www.idigitisk.cz ... Pokud někdo nějaký zná, klidně jak připíše. A teď mi poraďte jestli zvolit matný nebo lesklý fotopapír. Budu to nejspíš rámovat za sklo. A chci aby ty fotky nějakou dobu vydržely. Velikost plánuji kolem 100 x 20 cm. Dík za příspěvky.

Odpovědi na otázku

Tazka rada. Je to otazka osobnych preferencii. Ja osobne preferujem matny papier.Zda sa mi to zivsie, ostrejsie a krajsie. Ak sa nevies rozhodnut, skus si dat vytlacit rovnaku fotku (maly format) na dvoch roznych papieroch, hod to za sklo a daj ich na miesto, kde ich planujes zavesit. Rozhodni sa ktora sa ti viac paci.

Já také spíše přemýšlím o matném papíru, někde jsem také slyšel, že vydrží delší dobu, protože barvy se více vsáknou do papíru.

To bola mozno pravda tak pred 25 rokmi, doma v tmavej komore a cb. Povrch papiera je impregnovany a farby zasychaju na povrchu takmer okamzite. Pri matnom papieri ti robi tu ''krasu'' ten nerovny povrch. Lepsie fotolaby uz nanasaju na povrch vyslednej fotky specialny ochranny film a zvysuje sa tym zivotnost fotografie.

Matnost ,nebo lesklost papíru nemá vliv na stabilitu barev,ale lesklá fotka dělá dojem větší ostrosti.

Lesklá je "fotkovejšia" matná "obrazovejšia"

Keďže ju dáte za sklo, dopredu si uvedomte, že to potom nesmiete zavesiť oproti oknu, denné svetlo musí dopadať zboku.
Aj v prípade umelého nasvietenia tak, aby divák nemal v uhle pohľadu odraz svetelného tdroja.

Tak pokud bych uvažoval o tak velkém formátu, tak určitě bych nezvolil "fotografii" v pravém slova smyslu. Pokud tuto dám za sklo (hovadina-už jste někde viděl metrový obraz za sklem?) tak vznikne zrcadlový odraz (!) A je úplně jedno, je- li to fotka lesklá, nebo matná (lesklé povrchy mají jasnější barvy, hodí se spíše na veselejší motivy-květiny..., matný papír spíše na krajinky-melancholii...). Pro tak velký formát by bylo určitě lepší to nechat udělat na plátno (bavlněné). Ceny nejsou až tak drahé. Máte obraz, Váš "originál" a určitě za mnohem menší cenu, než by jste něco podobného koupil. Ceny se točí někde od 400.-kč do 1500.-kč. A dodávají to i napnuté v rámku, nebo i v uměleckém rámu. Na "Google" po zadání - fotky na plátně - určitě najdete spoustu nabidek firem, které tuto službu dělají. Vypadá to nádherně a vřele doporučuji. Co Vy na to?