» Poradna » Ostatní

Tisk na plotru - mapa

Dobrý den,prosím Vás, mám v práci k dispozici barevný plotr a říkala jsem si, že bych ho mohla využít i k soukromému účelu. Chtěla bych si vytisknou mapu světa, nebo cokoliv jiného. Ale nevím jak na to, aby bylo rozlišení kvalitní a ne jenom nejaké nečitelné skvrny. Děkuji za rady :)

Odpovědi na otázku

Záleží na tom jak velká by taková mapa měla být velká. Počítáme-li např. s formátem A0 a rozlišení 200 dpi což je asi ještě přijatelné minimum pak bude potřeba podklad o velikosti cca 10000x6000px.

Dobře, mockrá děkuji za radu

a jeste lepsi by bylo neco najit ve vektorovem formatu

tak vektorové mapové podklady pro tisk na A0 - to bude docela sranda. Hlavně aby to zchroustal tiskový SW.

Děkuji, ale vůbec netuším co je to vektor, nebo to vím, ale ne formátový vektor :D

Kdyby byl spíše někdo tak hodný a napsal mi tu jednoduchý postup :)

To je vcelku zbytečné - vektorové mapy vhodné pro zamýšlený účel stejně nejsou rozumně sehnatelné a oproti běžným, rozuměj bitmapovým, nejsou ani moc vzhledné . On bude problém obstarat v potřebném rozlišení a velikosti jakékoli mapy. Možná by se nechala v potřebných parametrech vygenerovat mapa ČR ze serveru mapy.cz

Openstreetmap jde vektorově sehnat v pohodě, ale pokud bys chtěl mapu 1.25tis. tisknout z SVG na A0, tak můžeš mít třeba 300MB nebo i větší SVG a to ti bude Inkscape úpět, a když z toho vygeneruješ PNG potřebného DPI, tak to bude ještě větší a neschroupe to asi SW plotteru...

Ano, samozřejmě, jenže pro amatera(ku) bude příprava pro tisk OSM dost těžko řešitelný problém nehledě na to, že srovnání vzhledu tištěné mapy z podkladů OSM a bitmapového obrázku byť generovaného třeba z map Seznamu dopadne pro OSM vcelku jednoznačně. Mapa ČR generovaná z mapy.cz v úrovni 11 (png8) má rozměr 32768x21760 a 154MB (tady záleží jaký přesah za hranice se zvolí) a je tedy pro tisk na šířku A0 s velkou rezervou vyhovující.

ty umíš z mapy.cz nagenerovat takhle kvalitní mapu?

Do úrovně 11 ano. Tedy zatím, dokud Seznam definitivně nezruší starý systém ukládání a pojmenovávání dlaždic. Potom budu muset napsat nový program, ale k tomu už asi nebudu mít motivaci.

Generovat k tomu world file bys asi neuměl co? Svého času byla turistická mapa Seznamu přidaná do neoficiální sady pro Mobile Atlas Creator (MOBAC), ale už to taky nefunguje.

Nejdřív změna - kecám, umím to až do úrovně 16 turistické a orthofotomapy. Generátor mám napsaný na generování map pro OziExplorer, tedy mapa jako bitmapa png a k tomu soubor kalibrace *.map. Seznam ale v poslední době od základu mění systém, takže generování už asi bude fungovat jen velmi dočasně. Zřejmě ze stejného důvodu MOBAC mapy Seznamu generovat neumí.

hmm, s *.map kalibrací bych si asi poradil Máš někde takhle celou ČR? V té úrovni 16, turistickou? By se mi občas hodilo, ale zmíněný MOBAC už nefachá a já nebyl takový hamoun, abych si tu mapu vyrobil celou.

Celou ne, to by bylo pár gigabajtů. Mám soubory generované před třemi, čtyřmi roky, je to asi 10 souborů, všechny mezi 80 a 200MB. Ke generování novějších už jsem se nedokopal.

Ono asi nejpodstatnější je, co si teda vlastně chceš vytisknout? Chceš mermomocí cokoliv jen abys zkusila že to jde?

Mermomocí nic tisknout nechci a ani nebudu. Měla jsem mapy světa - kupované (2x). Bohužel jsem po jedné domácí akci musela strhnout a vyhodit. Teď mi to místo připadá prázdné, proto chci, když by "byla" možnost - toto místo zase těmi mapami zaplácat a to zadarmo. Nehledejte v tom kvantovu fyziku.

Kvantovou fyziku ani nic podobného v tom rozhodně nikdo nehledá, jen z dotazu nebyl záměr tak úplně zřejmý. Vytisknout mapu světa nebude žádný neřešitelný problém, spíš bude problém sehnat vhodný zdrojový soubor. Záleží na tom, jak velká by natisknutá mapa měla být. Největší, kterou jsem na webu viděl měla asi 7500px, což je pro tisk rozměr tak do 90cm (delší strana), ale ta zase nebyla nijak zvlášť pěkne vyvedená.

tak si vyber něco tu:http://visibleearth.nasa.gov/napříkladNovember, Blue Marble Next Generation w/ Topography and Bathymetryhttp://visibleearth.nasa.gov/view.phpmáš tam volně ke stažení i obrázek v rozlišení 21600 x 21600 pixelů.

Napad hodny prehodnotenia. Ked nevies ako, tak je o hodne jednoduchsie tie mapy kupit. Samozrejme ak mas dostatok casu a financ na studium toho "ako", tak mozes skusit. Treba znova podakovat, najlepsie aspon s troma smajlikmi a dat novy este narocnejsi dotaz.

Jde o to, co tomu řekne zaměstnavatel. A jestli to proti tobě nebude chtít někdy zneužít. To by pak byla drahá úspora.Ve firmě, kde jsem dřív byl zaměstnaný si do obchodního oddělení vytiskli na plotru mapu Evropy. Co jsem ji viděl tak nic moc.