» Poradna » Počítačové sítě

Test antény WiFi

Jsem připojen k poskytovateli netu přes WiFi ze vzdálenosti asi 1,5 km. Jak se dá otestovat anténa jestli se neztrácí pakety atd.? Testem na eri.cz pro VoIP mám hrozně dlouhý čas "Stahování dat přerušeno" (kolem 2000 ms), čím to může být? Průměrná odezva na ping www.seznam.cz mám přitom 27 ms. Používám PAN-12. Děkuji za tipy.

Odpovědi na otázku

antena muze ztracet pakety ? nejaka novinka ne ? antena prijima a vysila,tot cele.prostymi pingy bez stahovani nezjistis nic,kdyz neni linka vytizena pingy vesmes sou dobre,bud je velke zaruseni v tvem okoli nebo pretizene AP providera,poskozeni anteny se taky neda vyloucit resp.napr vlhkost u - v konektoru vedouciho do anteny ne li dokonce do AP je li toto mozne.Zmer si ping kdyz stahujes...ale ne 10sec. aspon 5 minutMMike

Pokud má anténa malý zisk a/nebo směrovost, ztrácí se po cestě pakety ne??

jooo po ceste se ztraci pakety ale ne na antene ta prija / vysila.Pokud se pletu at me nekdo opravi jinak ten ping otestuj jednoduse,pust si dos okno,dej: ping seznam.cz -t nech to jet po dobu stahovani , pak dos okno jakoby zavri ale dej storno a zustanou ti vysledky , ping min max prumer,ztrata v % , cele to opis sem.MMike

No když je křivá tak do ní za 1/n sekundy vteče paket(ve formě vlnění) ale z ní odletí bordel (ve formě vlnění) tak kde se ten paket ztratí, co ?

samotný ping je málo ...zkus ping s přenesením většího objemu dat na nějaké vsílací AP: Předpokládám, že jeho IP znáš!jestli ano napiš do tabulky : ping -t 192.168.0.1 -1 1400 ( tu IP adresu si doplň samozřejmě svojí !!!zdar!

Díky, ale jak zjistím tu IP toho vysílacího AP když ji neznám? Tím příkazem udělám co? 1400 čeho atd?

skus ten ping na adresu Predvolenej brany (Sietove nastavenia/TCPIP/...)

Ještě bych prosil rozklíčovat ten příkaz

Tobě by asi nepomhlo,ani kdyby Ti to napsal Maďarsky.....

Jednoduše se přiznej, že to nevíš a nemachruj!

a co takhle ukazatel síly a kvality signálu?

pokud tu adresu nevíš tak napiš ping www.seznam.cz -t -l 1024to -t znamená že to pojede dokud to nezastavíša to -l znamená délku pingu (počet přenesených bitů)potom to ukonči Ctrl+C a výsledek napiš sem

Tak tady to je:Statistika příkazu Ping pro 194.228.32.3: Paketů: Odesláno= 106, Přijato= 92, Ztraceno=14 (13% ztráta)Ozvěna: Nejmenší= 14ms, největší= 206ms, průměrná= 57msDíky předem za zhodnocení

No to je dost velká mizérie. Jde o to jestli je ten problém v komunikaci mezi anténou a anténou providera, nebo někde dál na trase. Doporučuju použít příkaz tracert www.seznam.cz kterým zjistíš přes jaké routery (tedy jejich IP) komunikace probíhá. Potom postupně propingávat od toho nejbližšího. Zkusit si půjčit silnější anténu a odzkoušet. A co se spojit přímo s providerem ? Pokud to je aspoň trochu solidní firma, určitě jí záleží na tom aby její zákazník byl spokojenej a pomůže s řešením.

Trasování k seznam.cz je s 12 přeskoky!Jestli je AP providera ta prvni IP adresa pak asi v anténě problém nebude co?Statistika příkazu Ping pro 192.168.1.254: Paketů: Odesláno= 68, Přijato= 68, Ztraceno= 0 (0% ztráta)Přiblişná doba od odeslání požadavku do příchodu ozvěny v milisekundách: Nejmenší= 0ms, největší= 14ms, průměrná= 0msCtrl+C

bacha na to, první ip by mohla být adresa tvého wifi routeru. Pokud se ale dycky dostaneš fpoho na seznam, tak je 100% jasné že se ti pakety neztrácejí na cestě k tobě ale že je to vina providera.

tím myslím na cestě vzduchem k tobě

Tak to byl skutečně můj router, na AP providera to vypadá takhle:Statistika příkazu Ping pro 10.35.0.129: Paketů: Odesláno= 67, Přijato= 67, Ztraceno= 0 (0% ztráta)Přibližná doba od odeslání požadavku do příchodu ozvěny v milisekundách: Nejmenší= 0ms, největší= 83ms, průměrná= 35msCtrl+CTo je anténa OK?

Vypadá to že jo a problém je v té proxině. Ale zkus za ten příkaz ping dát to -t (pingá to dokud nezmáčkneš ctrl-c) potažmo ještě to -l xyz kde xyz je velikost paketu v bajtech ať je to přesnější.

sem blbec vidím že už tam to t máš bo by jich to neodeslalo 67

Nejedná se o počet přenesených bitů, ale bajtů!Předpokládám, že to víš a jen jsi se přepsal, já to uvádím na pravou míru z toho důvodu, kdyby to někdo četl, aby neměl milné informace.

Může to být spoustou věcí. Například máš v tom směru k poskytovateli nějakého dalšího wifistu který ti ruší signál. Nebo někoho s levnou mikrovlnkou. Nebo máš křivý potažmo špatně nasměrovaný antén. Pokud máš špatný ping na jednu adresu ale na jinou furt dobrej, tak se pakety neztrácí po cestě k providerovi ale provider je cpe špatnou cestou, tj. např. skrz pomalou proxinu, nebo má bůhvíjaký šrot dns server atp. Test spojení zkoušej dycky jen na první komp providera, dej tracert na ten seznam a kukni kudyma to leze.

Jo, teď když to čtu, často se mi objevuje v prohlížeči dole "Zjišťování nastavení serveru proxy..." a nic se dlouho neděje...

zkus mozna tracert ( tracert www.seznam.cz ) kde se vypise kde je nejpravdepodobnejsi slabe misto v milisekundach....

Start, nastavení, síťová připojení, vyber to připojení co používáš, rightclick, vlasntosti, protokol sítě TCP-IP, záložka obecné, výchozí brána. Tu výchozí bránu zkus propingnout a dej ping -t -l 1024 a nech to delší dobu - pokud ti kabel od antény vede přímo do nějaké wifi karty v kompu.Ovšem pokud máš "normální šedý kabel" ze síťovky nataženej někam pod střechu k blikající krabičce a až od ní černý kablík k anténě tak pingni druhou (třetí) adresu co ti vyplivnul ten tracertu na seznam.