» Poradna » Programy

Tesla Color 423 - Scart

Na stařičké Tesle (Color 423) potřebuji rozchodit přepínání na AV vstup. Moje DVD nemá SCART, takže na pin č. 8 se nedostane přepínací napětí +12V, kterýmž se dá jedině ta Teslácká obluda přepnout na AV. Zcela přesně si pamatuji, že před xx lety (15-20 ??) vyšel v Amatérském Radiu (červeném) na toto návod, dokonce ve spojitosti s dálk. ovládáním. Tuším jeden odpor a dvě diody - ale kam je zapojit??? Zřejmě by mi pomohlo i scéma zapojení televize.PS: vše mám na chalupě, takže rady "vyhodit a upgradovat TV nebo DVD" nejsou momentálně průchozí... (díky

Odpovědi na otázku

Význam jednotlivých pinů:1výstup: audio - R2vstup: audio - R3výstup: audio - L/mono4zem: audio5zem: RGB Modrá6vstup: audio - L/mono7vstup: RGB Modrá8řízení: přepínač (H (9.5-12V): AV mode;M (5-8V): Wide-screen; L (0-2V): TV mode)9zem: RGB Zelená10vstup data (I2C)11vstup: RGB Zelená12výstup: data (I2C)13zem: RGB Červená / S-video Chrominance (C)14zem: data + zatemnění15vstup: RGB Červená / S-video Chrominance (C)16signál zatemnění / přepínač RGB/kompozit(H (1-3V): RGB; L (0-0.4V): Composite)17zem: kompozitní video výstup18zem: kompozitní video vstup / S-video Luminance (Y)/ přepínač RGB/kompozit19výstup: kompozitní video20vstup: kompozitní video / S-video Luminance (Y)21stínění  ------------------------------------------------------ ------------------------------------------------------------- ---------------------pripadne napis zslaby@seznam.cz  jsem technik tv/dvd/video/

SCART konektor - popisSCART (zkratka ze Syndicat des Constructeurs d'Appareils Radiorécepteurs et Téléviseurs) - 21 pinový konektor používaný zejména v Evropě pro spojení audiovizuálních zařízení. Označuje se také jako EURO-AV (nejsou propojeny všechny piny). Kabel SCART není propojen 1:1, ale je tzv. křížený.Nákres kabelu SCART s přepínačem volitelně na S-Video a Video propojeníZapojení a nákres konektoru je z této adresy. SVHS značí signál S-Video Možné zapojení vývodů SCART konektoru na televizoru:- některé TV mají dva SCART konektory, zde je možný příklad zapojení, v každém případě ale prostudujte dokumentaci ke svému přístroji nebo proměřte, většinou jsou RGB piny zapojeny pouze na SCART1 a odpojeny na SCART2 konektoru!  SCART 1SCART 2PinSignalSignal levelImpedancePinSignalSignal levelImpedance1Audio output B (right)0.5V rms<1 k 1Audio output B (right)0.5V rms<1 k 2Audio input B (right)0.5V rms>10 k 2Audio input B (right)0.5V rms>10 k 3Audio output A (left)0.5V rms<1 k 3Audio output A (left)0.5V rms<1 k 4 (audio)--4 (audio)--5 (blue)--5 --6Audio input A (left)0.5V rms>10 k 6Audio input A (left)0.5V rms>10 k 7Blue input0.7V75 7---8Function select(AV control)H (9.5-12V): AV modeM (5-8V) : Wide-screenL (0-2V): TV mode>10 k 8Function select(AV control)H (9.5-12V): AV modeM (5-8V) : Wide-screenL (0-2V): TV mode>10 k 9 (green)--9 --10Comms data 2???? ???? 10Comms data 2???? ???? 11Green input0.7V

Jo to se řešilo už tady: http://tvfreak.cz/modules.php jsem donedávna 430C, která na rozdíl od 423C už přepínání měla. Amára mám archívovaný, ale nevzpomínám si v kterým čísle to bylo (odhaduji to tak 85 až 89 rok). V těch letech vycházelo poměrně dost úprav, protože obě Tesly byly již na trhu a zároveň se začaly nakupovat licenční Avexy a jiná tuzexová videa. joj to byla doba! Bastlíři se těšili velké úctě se svými udělátky na příjem zahraniční TV, rozkódování některých SAT kanálů, kopírování VHS bez blikání atp.

schémata zapojení SCARTU je fajn, ale já potřebuji především vědět vnitřní zapojení televize, abych tam někde vypreparoval těch 12V a na tvrdo je připojil na "odpojený" pin č. 8 !!někde jsem četl, že staré Amaterské Rádia existují v .pdf formátu. To by bylo ono !!

Nejaka databaze schemat ma byt na www.mcu.cz (jak jsem koupil, tak prodavam, zatim jsem nezkousel se na ni dostat).

schema tvojej TV mas napr. tuhttp://www.kacha.cz/schema-tv.htmlnajjednoduc... je vytiahnut 12V na mechanicky prepinac ktory potom nadrbes na pin8.Ja som to kedysi riesil tak ze som prirobil na dialkovom tlacitko alebo dve, uz neviem (ono tam to tlcitko vpodstate je, len nie je na ovladaci prenho "diera" :), z IO dialkoveho bol pre funkciu tychto tlacitok volny nepouzity vystup, a ten som nadrbal na spravne miesto pre prepinanie AV (myslim ze som tam dal medzi to spinaci tranzistor). Vsetko je jasne zo schemy, ak nie je tak uplne staci aj moznost s tym mechanickym prepinacom.Inac zdalo sa mi ze tesla 423 ma prilis "slaby" (nizka impedancia alebo ocakava prilis velky rozkmit) vstup zvuku zo Scartu, da sa to riesit pridanim hlasitosti asi na dvojnasobok, ja som si nadrbal do konektora Scart predzosilovace na zvuk (jeden OZ )

Dík všem za příspěvky. Už mi to chodí. Jeden přepínač, tři drátky, multimetr, trafopájka a chvilka strachu ... a je to !!!

... samozrejme ak budes prepinac drbat na pin 8 tak radsej cez odpor, napr. 1kiloohm, aby si neodpalil prip. nejake zariadenie ktore pouziva pin8. Alebo oddelit pin8 od scartu.

Mám 439 a ta má na zadní straně vypínač, kterým se dá TV přepnut na AV. Dolu do mřížky pod obrazovku jsem si přidělal klasický kolébkový přepínač a spojil jej s vypínačem na zadní straně. Musím jej ručně přepnout, ale to nevadí, stejně dávám DVD disk. Možná je to stejný i u tvého typu TV.

Nieco k podobným typom, ale aj k typu 423 sa da najsť tu: AR A 9/89/345   TVPC:modul AV pro Color 416,419,425          &nb sp;      doplnění o modul,print AR A10/90/363   TVPC:Rubín-Tesla C391D/Color 432 - foto,popis AR A 2/90/ 51   TVPC:zobrazení čísla předvolby na Color 416(425)          &nb sp;      přes 74188 AR A 4/91/133   přepínání A/V vstupu u TVPC Color 423 Ja by som zas potreboval schemu od spominaneho typu 423 lebo mi vyletela pojistka v zdroji a neviem kde je chyba, kupim aj dialkove ovladanie k tomuto typu . A este potrebujem schemu k CBTVP Pluto díky...        e-mail:  TASEL@azet.sk

linku na schemu som predsa daval vyssie.Ak je vadny zdroj a nevyznas sa poriadne do el.tech. tak to nechaj radsej na servis, zdroj je trochu zaludna vec v TV (pozor ak je TV zapojena v 220V tak bude na suciastkach zdroja zivotu nebezpecne napatie).

v tom ar je to tady: AR A 4/91/133 přepínání A/V vstupu u TVPC Color 423