» Poradna » Notebooky

Teplovodivá pasta reklamace

Zdravím všechny, kteří vydrží si to přečíst. Mám notebook asus, parametry nejsou důležité. Měl jsem na něm 4 poruchy, které jsem reklamoval. Při čtvrté reklamaci jsem chtěl odstoupit od kupní smlouvy, ale servis mi napsal, že na odstoupení nemám nárok. Protože 1. Reklamace výměna HDD chybné sektory, nešli zapisovat data. Druhá reklamace opakovaná modrá smrt spojená s WiFi ovladačem, takže výměna základní desky. Třetí reklamace (podle pana co vyřizoval reklamace uznana reklamace) podle servisu asusu byla byla provedena v rámci dobré vůle servisu. Reklamoval jsem přehřátí dvou jader procesoru, které podle programu OCCT dosahovaly 98 stupňů, což je skoro maximum. To jsem odeslal na servis i s fotkou. Servis napsal opraveno vyčištění větráku a chladiče od prachu. A nanesení nové teplovodivé pasty. Co se týká čištění to chápu, že není vada. Ale to, že nános teplovodivé pasty se nepočítá jako oprava tomu nevěřím. Nevi někdo jak to je? Protože v servisním protokolu není napsáno, že se jedná o projev dobre vůle servisu co se týče nánosů tě teplovodivé pasty . Čtvrtá reklamace byla selhání načítání HDD opět. Mezi druhou a treti reklamaci uběhlo asi 2 měsíce tak by mě zajímalo kde se tam tolik prachu vzalo, když servis měnil celou základní desku tak by ten prach musel vidět ne? Každopádně primární dotaz zní zda někdo neví jestli ta teplovodivá pasta se počítá jako záruční oprava nebo ne? Noťas mám zatím u prodejce a nepřevzal jsem si ho a zvažují možnosti. Na dotazy co nejdříve odpovím a děkuji za případné rady.

Odpovědi na otázku

Na NTB se hry nehrají, pak se nediv že to upečeš. A žádná pasta na tom nic nezmění...

Na tom notebooku se hry nehrály. Maximálně úprava fotek přes Zoner nebo Pinnacle Studio.

Jasně a co ten OCCT??? K čemu bylo měření teploty v plné zátěži?

Protoze se počítač vypínal při dělání v blbem pinnaclu zde parametry:Model: ASUS F550VXDM588TOperacni system: Windows 10Procesor: Intel® Core™ i57300HQ Processor 2.5 GHz 6M Cache, up to 3.5 GHzPamet: 4GB DDR4 + 4GB DDR4Pevny disk: SATA 1TB 7200RPM 2.5" HDDOpticka mechanika: bez mechanikyDisplej: 15.6" LED Backlit FHD 1920x1080 16:9, AntiGlareGraficka karta: NVIDIA® GeForce with CUDA® GTX 950M

Ověřte si, zda použití OCCT není v rozporu s návodem, než takový argument někde ukážete... protože OCCT rozhodně není typické použití lowcost notebooku.

Já moc dobře nechápu, co v takovém notebooku dělá fyzické čyřjádro.

Zjevne predevsim hreje.

Mě i5-6300HQ podle Intel XTU nebere víc než 22 W. Což je míň než ty nové i5-8xxxU při turbu.

I5-7300HQ má 45W, což už mají některé desktopové CPU. Uchladit ho v nb dá dost práce, není na to prostor. Ten výkon lze využívat jen po krátkou dobu.

Záleží, co je napsáno v protokolu o provedení 3. reklamace.Bohužel se prodejce řídí tím, co napíše servis a pokud zamítne požadavek na dobropis, tak se budeš max soudit.

Velký omyl, parametry jsou naopak velmi důležité. Pokud je to kancelářský nebo multimediální notebook, tak NEMÁ dimenzované chlazení na to, aby mohl jet procesor v plné zátěži (testovací software OCCT). Kancelářský a multimediální notebook zvládá maximální výkon dávat nárazově vždy jen nějakou dobu, potom dosáhne teplota procesoru limit a ochrana začne procesor zpomalovat, aby už teplota dále nerostla a to je právě kolem těch 100°C. Takže jsi reklamoval ne závadu, ale svoji hloupost... Začni používat notebook k tomu, k čemu je určený a bude to ok.

Noťas má tyhle parametry a vystříhat video v pinnaclu by mel zvládnout. On se vždy vyp po cca 15 minutách, kdy se přidávaly přechody a následně byl prováděn rendering videa:Model: ASUS F550VXDM588TOperacni system: Windows 10Procesor: Intel® Core™ i57300HQ Processor 2.5 GHz 6M Cache, up to 3.5 GHzPamet: 4GB DDR4 + 4GB DDR4Pevny disk: SATA 1TB 7200RPM 2.5" HDDOpticka mechanika: bez mechanikyDisplej: 15.6" LED Backlit FHD 1920x1080 16:9, AntiGlareGraficka karta: NVIDIA® GeForce with CUDA® GTX 950M

Ach jo, tohle přece proboha není notebook na střih videa... Rozhodně není dimenzovaný na to, aby desítky minut mohl renderovat video. Na tohle je prostě potřeba stolní PC. A pokud bys z nějakého důvodu trval na notebooku, tak by ses musel dívat nejde v cenách možná od 40k výše. Nějaké ty herní velké těžké krabice s chlazením dimenzovaným na dlouhodobou zátěž.

Kdyby dodavatel zjistil, jak se ten notebook používal, taky by mohl reklamaci zamítnout prostě z důvodu přetěžování, protože ten notebook na takový provoz není vůbec stavěný.Jinak teplovodivá pasta se mění právě tehdy, když se chladič sundavá. Takže na tom není nic divného. Asi jako kdyby tam napsali, že utáhli šroubky.

Kolega začal také místo PC používat ntb (cenově okolo 16 000,-) s Pinnacle, a už upekl 3 ntb různých značek. Běžně má teploty k 90 °C.

To se není co divit On takový notebook může mít relativně slušný výkon, takže to svádí ho využívat naplno, ale ten výkon je určený jen na nárazovou práci, aby notebook svižně reagoval a rychle plnil krátkodobé náročné úlohy. Ale kvůli přijatelným rozměrům a hlučnosti je chlazení dost poddimenzované, není ani zdaleka schopné odvádět plný tepelný výkon kontinuálně. Spíš se využívá tepelné setrvačnosti chladičů, které krátkodobě absorbují hodně tepla, ale potom potřebují delší dobu bez zátěže, aby to teplo slaboučký ventilátorek dokázal "vyfoukat" ven z krabice. Takže dlouhodobé zatížení znamená pouze trvalý běh s limitní teplotou a softwarovým omezováním výkonu procesoru, aby se neupekl. ke stejné se nakonec takto upeče

Jenom takový dotaz. Je někde v návodu uvedeno, že se to nemá používat na plný výkon a zatěžovat náročnějšími aplikacemi nebo něco takového? Já jen že snad u každého notebooku, i u těch nejlevnějších se píše o výkonných procesorech a grafikách, herních a multimediálních využitích ap. Že je skutečnost jiná, to je druhá věc, ale pokud tam není uvedeno, na co se to nemá používat, tak by to neměl být důvod k zamítnutí reklamace. Ostatně jak by měl bežný uživatel vědět něco o tom, jestli to přetěžuje nebo ne?

ani som nevedel,ze notebook nejaky navod vobec ma . Ale vo vseobecnosti plati ,ze notebooky ci uz oznacovane za mutlimedialne alebo dokonca herne (pri notebooku je to velmi otazne) a bezne PCcka nie su stavane na vysoku trvalu zataz. Dolezite je to slovne spojenie trvala zataz . Ak by som dopredu uvazoval o trvalej vysokej zatazi napriklad pri narocnych hrach ci aplikaciach pre renderovanie videa alebo 3D modelovanie tak tam uz sa ide do custom designu pocitacov alebo pri servrovych aplikaciach, ktore bezia 24x7 tak sa pouzije specialny hardware na to urceny ako je napriklad HP DL-380 a podobne.Jednym z indikatorov zataze je obycajny Task manazer, ktory dokaze ukazat zataz procesora vyjadrenu v percentach. Dalej su k dispozicii rozne utilitky, ktore vedia zbierat informacie ako je teplota CPU, HDD, GPU zo senzorov, ktore su v PC ci notebooku

Kup si auto s moderním turbo dieselem, ráno nalož auto a žeň ho rovnou do alpského kopce na plný knedlík. Na kopci ho hned vypni. Schválně jak dlouho vydrží.

Ještě do toho doporučuji zapínat klimatizaci při maximálních otáčkách, aby náhodou po těch štrekách nezůstalo v tom autě něco funkčního. (tuším, že je to nedoporučeno u celého koncernu Hyundai)

Prečo by nemohol používať OCCT, alebo akýkoľvek iný softvér? Prečo by nemohol na laptope strihať a enkódovať video? Žiadny, opakujem žiadny výrobca laptopov, ani tých low-cost, toto nezakazuje! A nie je to ani dôvodom na neuznanie záruky! Každý notebook má určité chladenie. Keď je laptop plne vyťažený a nestíha chladiť, zníži výkon CPU, ochladí a potom opäť povolí plný výkon. Tieto fázy môžu byť dlhšie či kratšie podľa výkonu chladenia. Neškodí dlhá fáza vysokej teploty, ale dlhodobo opakované cykly zahrievania a chladenia. Za životnosť notebooku toto ale problémy spôsobovať nemôže a ak zlyhá niektorý komponent (bežne základná doska), tak v záruke je vymenená, od toho záruka je. Po záruke je to už vec užívateľa. Treba si uvedomiť, že všetky spotrebiče sú dnes dimenzované na 2-ročnú záruku. Aj na lacnom notebooku je možné hrať hry, pracovať s videom atď atď. Nikto to nezakazuje. Samozrejme, ak to chce niekto robiť rýchlejšie a tak, aby mu vetrák laptopu nehučal a nevykuroval miestnosť, tak si kúpi kvalitnejší a rádovo drahší laptop. Bolo by však fajn nešíriť tu bludy o tom, ako sa čo má používať. Porovnávate tu neporovnateľné, laptop s autom a podobne. OK. Ak teda kúpite ručný mixér, s drahým si vymixujete komplet a s lacným do polovičky a zvyšok ručne? Lebo to tu niektorí tvrdíte. Bludy.

Třeba použitím Furmarku dřív (nevím jak teď) u nVidie platilo, že přijdete o záruku. nVidia ovladače na to měly ochranu, a pokud jste spustil furmark.exe, přizpůsobily výkon, aby nedošlo k problému.Ovšem pokud jsem furmark.exe přejmenoval, na problém mohlo být zaděláno. A už jste byl mimo záruku, neboť produkt nebyl určen k takto drastickému použití. Myslete si o tom, co chcete.Střídání teplot je nepříjemné kvůli mechanickému namáhání danému různou tepelnou roztažností, dlouhodobě vysoká teplota ale také. Zvlášť v notebooku, který se chladí celým povrchem, a teplota se tak šíří úplně všude. Vysoká teplota pak způsobuje degradaci pájených spojů. Nehledě na to, že aby se to teplo mohlo někde vzít, musí ta energie nejdřív v podobě elektřiny projít napájecí kaskádou, která také nebývá kdovíjak dimenzovaná.Ten zbytek nemá cenu komentovat. Vemte do ruky někdy profesionální nástroj a prohlédněte si ho, ať pochopíte, v čem ten rozdíl spočívá. Nemusí to být nic drahého, stačí si srovnat domácí a profesionální šroubovák.

nemáš pravdu, Furmark ako taký zakázaný nebol a v žiadnom prípade jeho použitie nemohlo byť základom pre neuznanie záruky. Avšak použitie Furmarku či iného programu na obídenie ochranných mechanizmov už základom pre neuznanie reklamácie celkom isto je. To je oficiálne vyjadrenie Nvidia. Tu sa však hovorí o tom, či používať lacný notebook na aplikácie spôsobujúce vysokú záťaž. Opäť - absolútne bez problému také aplikácie používať možno, nebráni tomu žiadny výrobca. Ak tiež užívateľom zámerne nie sú obídené ochranné mechanizmy CPU, GPU, prípadne iných komponentov, čo môže spôsobiť závažné poškodenie týchto komponentov, tak nie je dôvod neuznať záruku. Čo sa týka výmeny teplovodivej pasty, po 2 mesiacoch sa isto nemôže v bežných domácich podmienkach so štandardnou prašnosťou zaniesť rebrovanie chladičov či ventilátor do takej miery, že je nutné až dať dolu chladiť ako taký a kvôli tomu meniť pastu. Tam by som predpokladal max. použitie stlačeného vzduchu na vyfúkanie prachu. Zloženie chladiča ako takého a výmenu pasty by som naopak považoval za plné uznanie, že s chladením CPU nebolo niečo v poriadku a servis uznal za vhodné prepastovať CPU.

Nové nanesení teplovodivé pasty není oprava. To je spíš nutnost. Vždy když notebook otevřeš a sundáš chladič z CPU tak ho nesmíš znovu nasadit se starou pastou. Měl by jsi pastu očistit a znovu nanést. Takže jestli při čištění větráku museli celý chladič sundat, tak nové nanesení pasty je nezbytné a nepovažuji to za nějakou opravu.

Dobrý den,pokud Vám jde o vrácení zboží respektive peněz, protože jste měl 4 reklamace (i kdyby 10), o což Vám nejspíše dle dotazu jde, tak to samozřejmě jde v případě, kdy se projeví stejná vada 3x a ne 3 vady (proto píši klidně 10, můžete mít 10 různých problémů...)S pozdravem

To je samozřejmě blbost, 10 opravdu ne. V praxi se uznává buď 3x uznaná stejná závada a nebo 4x uznaná různá závada. Nicméně on kromě toho harddisku žádnou závadu neměl, přehřívání je způsobeno používáním notebooku k účelu, na který není stavěný.

Omlouvám se, máte pravdu, při 4 reklamací uznaných vadách.S pozdravem

Nanesení teplovodivé pasty skutečně není oprava, pokud se neopravuje stav, kdy ta pasta chybí, ať že ji tam nikdo nedal nebo se časem nevytlačila z pod chladiče. Což se děje díky jiné teplné roztažnosti materiálů, čím tekutější pasta, tím rychleji se to děje, což je mimochodem vlastnost, ne chyba.Je to jen úkon který je třeba provést ve chvíli kdy sundám a vracím chladič, tedy třeba právě při tom čištění.Netuším co vám při té 3. reklamaci udělali, zda uznali závadu, nebo vám to vzali na servis že se na to kouknou a uvidí - což vyustilo k tomu vyčištění a pastování, kterou nějak vyřešili, nebo jen provedli servisní zásah - čištění, bez uznání závady.Pokud uznali tu 3. jako závadu, tak je to 4. reklamace. Jelikož o tom víme kulový tak se těžko soudí.Nicméně otázka s pastou zodpovězena výše. Ne, není to oprava.

že by museli sundávat chladič kvůli čistění po dvou měsících používání NTB na stole??? To se mě nezdá. To většinou stačí vyfoukat.Spíš to vypadá že při výměně desky nenasadili chladič správně nebo zapomněli na pastu apod.... A bylo jim blbé napsat do protokolu pravdu ,tak si vymysleli pohádku.

Stačí jeden chlup nasátý do větráku a jsou problémy. Může být psí, kočičí, nebo třeba pokud provozuje nb na klíně takový typický zakroucený

pasta môže chýbať, ale čudoval by som sa, pravdepodobnejšie mohol technik dať dolu chladič a vykašľal sa na nanesenie novej pasty. Ak servis prepastoval chladič pre CPU, tak uznal nutnosť opravy.

Všichni kdo tu píšete "notebook není na hry, nepoužívejte náročné programy atd, " píšete hlouposti. To je to samé, jako byste napsali, nesledujte na televizi televizní vysílání...Výrobce nikdy nepíše, nepoužívejte takový a makový program, jediné co je v manuálu, je rozmezí okolní teploty a vlhkosti, při které lze zařízení provozovat. Pokud to ten notebook nezvládne, je to chyba výrobce a ten notebook je šunt...

Ten notebook je šunt, protože je uživatel blb a neumí si vybrat vhodný nástroj k činnosti, kterou potřebuje. Tvůj argument je úplně stejně tak stupidní, jako bys tvrdil, že je chyba výrobce, když si někdo koupí třeba Dácii Sandero s nejslabším tříválcovým motorem o výkonu 40kW a bude s ní tahat skoro tunový obytný přívěs v někde přes hory. Taky to teoreticky jde, ale pokud tím zlikviduje motor, tak se s ním nebude výrobce bavit a vyhodí ho. Takže píšeš kraviny...

U kazdeho auta je napsano max. Zatížení. V manualu auta je napsano jaké tažné je povoleno jak snim jezdit, jak se starat o motor a auto.... Pokud toto vše dodrzis tak neni duvod abys přišel o záruku. U NTB je uvedeno že je urcen pro práci a zábavu. Nevím o tom že by vyrobce někde uváděl že některé programy jsou zakazny nebo se můžou ppuzivat omezenou dobu apod... Pokud neporusuji pokiny vyrobce nebo prodejce tak není duvod přijít o zaruku. Podobné NTB jsou často prodejci prezentovány jako herní nebo vhodné na hry.

U auta rozhodně není napsáno, jaké převýšení, respektive jak dlouho s jakou zátěží můžeš maximálně jet do kopce a ani jak často. Je tam akorát maximální hmotnost přívěsu a to je všechno. Takže teoreticky ti nic nebrání jezdit každý den z údolí na nějaké vysoké sedlo v Alpách s maximálně obsazeným autem a ještě přívěsem naloženým na maximální povolenou hodnotu. Takže neporušíš sice žádný konkrétní pokyn, ale až se ti za měsíc nebo možná i dříve rozsype motor, tak ti ho možná výrobce poprvé vymění, ale podruhé si důkladně prostudují záznamy v řídící jednotce, jakým způsobem auto používáš a následně tě pošlou do pr.ele i s celou zárukou. Ono se totiž u případného soudu nebude operovat pouze s vlastnostmi a pokyny taxativně vyjmenovanými v uživatelském manuálu, ale taky existují a používají se pojmy jako "obvyklé použití", "očekávatelné vlastnosti" nebo "vlastnosti odpovídající podobným výrobkům stejně kategorie" a podobně. To že máš 24 měsíců záruky opravdu neznamená, že můžeš výrobek používat zcela libovolným způsobem, na který si má třeba krátkodobý výkon, ale není k němu určený a nezvládá ho dlouhodobě. To je zásadní nepochopení, co znamená pojem záruka a k čemu slouží. A když už jsme u toho, tak ona se záruka vlastně nejmenuje záruka, ale oficiální pojem je "odpovědnost za vady". To v podstatě vylučuje reklamaci konstrukčních vlastností výrobků a omezuje to reklamace na věci, ve kterých se konkrétní výrobek liší od ostatních kusů stejného výrobku. Jinak samozřejmě pokud si na multimediálním notebooku někdo jednou za měsíc nastříhá a vyrenderuje pár minut videa, tak o nic nejde. Ale pokud bude týdně několik desítek minut renderovat video, tak to určitě neodpovídá určení takového notebooku. To je kontinuální vysoká zátěž a na to prostě není konstruovaný, zejména po stránce chlazení. Nikdo nechce tahat velkou těžkou bednu a poslouchat zvuk tryskového motoru, takže dostatečné chlazení pro kontinuální provoz s plnou zátěži mají výhradně Ukázat celý příspěvek

Ale my se tady nebavime o extrémních pripadech. Ten tvuj že by nekdo používal Sandero každodennímu tahání tunovych nákladu po Alpách. A Použití těchto NTB na hraní her je běžné a předpokládané. Když prijdu za prodejcem že chci Sandero ke každodennímu tahání přívesu po Alpách tak mě řekne ze je to nesmysl a doporučí jiné auto. Pokud zajdu za prodejcem že se mě líbí tento NTB a že chci na něm hrát hry tak mě ho většina prodejců schválí, nanejvýš mě upozorní že nové hry na něj nerozjedu na plné detajly apod... A nevím jakej si ročník ,ale v minulosti bylo běžné že trabanty a 120 naložené po střechu a s obytným přívěsem jednou ročně vyrážely do Chorvatska. My se tady bavíme o normálním použití, ty tu vymyslíš extrémní nereálné případy.

Jak se ukázalo, použití Pinnacle Studia je pro notes ASUS F550VXDM588T extrémním případem používání

Ony ty hry nejsou ani taková zátěž, jako render videa, takže hrát se na tom občas dá. A ano, renderování videa je extrémní příklad, přesně na úrovni tahání tunového přívěsu Sanderem. Záleží na četnosti, čas od času to zvládne, ale ne denně. A ano, samozřejmě dobu tahání Trabanty a Š120 pamatuji Ale to se odehrálo 1-2x za léto a taky kolikrát sebou člověk vezl téměř náhradní motor

NTB obsahuje ochrany které brání přetížení a v případě hrozícího poškození NTB podtaktuji nebo vypnou. Pokud by bylo použití Pinnacle porušení záruky tak by mu nic neopravovali a reklamaci hned zamítli hned na začátku. Pamatuji že dokonce Pinacle nebo podobny Sw je u nekterych NTB přiložen na zkoušku. Ty NTB jsou prezentovány jako MM a u nich se predpoklada i uprava domácího videa např. z dovolené. A je to normální použití. Že si tento NTB nekdo pořídí na každodenní zpracování videa je asi stejně pravděpodobné jako že si někdo pořídí Sandero na tahani vleku do Alp.

Ach jo... Ty ochrany slouží proti okamžitému zničení. Ale nezabrání poškození, pokud ho provozuješ často a dlouhodobě v plné zátěži, protože k tomu ten notebook svojí cenou ani provedením a dokonce ani popisky určený není. Pokud nechápeš, jiný příklad: auto má omezovač otáček motoru, který zabrání tomu, aby se ti při náhodném krátkodobém stisknutí plynového pedálu na neutrál nebo třeba i na jedničku nepřetočil a během pár sekund se nerozletěl na součástky. Ale nezabrání tomu, aby se rozletěl, když ho budeš v tomto režimu provozovat dlouho a často. To se jednak rozsype mechanicky a kromě toho se i uvaří, protože chlazení cestovního auta není dimenzované na takový provoz. Takže i s cestovním autem můžeš závodit, ale brzy ho zničíš. Stejně tak můžeš s multimediálním notebookem stříhat a renderovat video, ale když to budeš dělat často a dlouho, tak ho prostě zničíš, protože na to není konstruovaný. Nastříhat a vyrenderovat pár desítek minut videa dvakrát do roka, ten notebook nejspíš snese celkem bez problémů. Ale ne pokud to bude youtuber a bude stříhat a renderovat hodinová videa několikrát týdně. To už přece sám tím výkonem uvidí, že to asi není zrovna vhodný stroj. Takže znovu opakuji, záruka žádného spotřebního zboží opravdu negarantuje, že zboží má vydržet nějakou činnost provádět na své výkonové hranici dlouhodobě, to je prostě zásadní nepochopení, k čemu záruka slouží.

Pošli odkaz na nějakej příklad kdy servis neuznal reklamaci NTB v zákonné dvouleté záruce z důvodu renderování videa nebo hraní her? A šest let jsem pracoval v oboru nikdy jsem o takovém případu neslyšel.Já nevím co furt řešíš , já se tu od začátku bavím o normálním o běžném používaní(což je i případ tohoto vlákna) ,ale ty tu furt podhazuješ nereálný extrémní příklady.... Dále i kdyby byl sadomasochysta který na tomto NTB bude renderovat každej den "celovečerní film" tak:Tak pro normální servis je hodně problematické poznat jestli závada vadného čipu je způsobena trvalým přeťěžováním nebo jeho vadou z výroby. A to samé platí pro případ špatného("studeného") spoje pod BGA. Teoreticky by to mohli poslat někam na analýzu ,ale jak finančně tak i časovo se jim to nevyplatí.Dále trvalé přehřívání u NTB je časté i při normální práci. Protože velká část lidí NTB nečistí a ventilátor běží naplno a cpu/gpu je na max. teplotách i s malou zátěží. Přesto tyto NTB dokáží fungovat celé roky....

A z čeho přesně jsi poznal, že on ho používá normálně a ne extrémně?

Podle toho co napsal sem. A nemám důvod mu nevěřit.

Ne, on tady právě nic takového nepsal, že stříhá a renderuje jen výjimečně. Vzhledem k těm "závadám" co popisuje, harddisk a přehřívání, tak to spíš vypadá, že to provádí často. A ještě psal o programu OCCT, což je výslovně extrémní zátěž a bůhví jak dlouho to nechal péct.

Užívateľský manuál k Asus 550L notebooku uvádza vyslovenie tieto bezpečnostné zásady používania: Notebook má byť používaný iba v teplotách medzi 5 stupňov až 35 stupňov celzia. Má byť používaný iba zodpovedajúci adaptér podľa popisu na nálepke. Notebook sa nemá nechávať na kolenách či iných častiach tela kvôli riziku zranenia teplotou. Nepoužívať poškodené káble, príslušenstvo či periférie. zapnutý notebook neumiestňovať do tašiek, ktoré zamedzujú či znižujú tok vzduchu. Neumiestňovať notebook na nerovné povrchy. Notebook možno poslať cez RTG prístroj, ale nemá sa vystavovať magnetickým detektorom či stenám. Treba dbať na pokyny leteckej spoločnosti k letu s notebookom.Starostlivosť: Pred čistením odpojiť adaptér a odstrániť batériu. nepoužívať silné rozpúšťadlá. Neumiestňovať objekty na notebook. nevystavovať notebook magnetickým poliam. Nevystavovať notebook tekutinám, dažďu či vlhkosti. Nevystavovať notebook prašnému prostrediu. Nepoužívať notebook pri únikoch plynu.Hotovo. Kde tu vidíš, že nepoužívajte tento notebook na to alebo hento (grafika, spracovanie videa, hry....)? Nepoužívajte notebook dlhodobo pri vysokej záťaži? A podobne? Ani pol slovom to nie je spomenuté v celom 130-stranovom manuáli. Uvedom si konečne, že je rozdiel medzi tým, čo je pre notebook a počítač dobré v zmysle čo najdlhšej životnosti komponentov a čo je v medziach bežného používania krytého zárukou. Zárukou totiž nie sú kryté iba dokázateľné hardvérové či softvérové zásahy do bežného fungovania zahrňujúce obchádzanie limitácií nastavených napevno výrobcom.

Takže když pojedu s autem na jedničku po dálnici a upeču to, je to chyba manuálu nebo výrobce? Možná v právní rovině by se dlouho soudilo a hledalo, čí je to vina, ale to promrhá víc na právníky

to není to samé, máš rychlostní stupně, máš otáčkoměr, máš převodovku...

Přesně tak k autu máš manuál a tam je uvedeno jak řadit ,jake otacky jsou optimalni apod... A dnes má každé auto i dsiplej který zobrazuje doporučený rychlostní stupeň.

Naštěstí jen doporučený, ne předepsaný. Často se s těmi doporučeními nedá rozumně jezdit. Ale to je jiná věc. Auto, pokud se mu něco nelíbí, tak to signalizuje a případně dává pokyny, třeba velké červené STOP. Když i přesto s tím autem pojedu a rozbije se není to chyba výrobce ale moje. Ten notebook vydává tu stopku tím že se vypne.

Pokud mi tě to auto neupozorní na vysokou teplotu a nedá instrukci k zastavení, nebo to není jasně napsáno v manuálu co ano a co ne, tak je to skutečně chyba výrobce, ne moje. U tazatele ten notebook ochranu před zničením má a funguje, vypne se když se mu to přestane líbit. Otázka tedy je zda zátěž která způsobuje vypnutí je adekvátní využití toho stroje nebo nadměrná zátěž a tazatel má jen přílišné požadavky.

Problém je, že ta ochrana před přehřátím funguje jen aktuálně a neřeší, když se teplota na limit dostává často a na dlouhou dobu. V takovém případě prostě všechny materiály degradují více, než když jedou na hranici životnosti. Třeba u žárovky ti taky žádný výrobce negarantuje, že vydrží svítit nepřetržitě celou záruku

U současné žárovky ti nikdo negarantuje nic, protože jsou určené jako spotřební zboží pro průmyslové použití a záruka je pouze mezi kupujícím a prodejcem. Na koncovém trhu s dvouletou záruční lhůtou nemají oficiálně co dělat.

Když jsem naposledy kupoval obyčejnou žárovku, všimnul jsem si, že je to označené jako tepelný zdroj.

Někde prodávají jako tepelné koule

Pokud to bereš takhle, tak co znamená "nezvládne"? Že se vypne, roztaví a nebo začne hořet? No tohle jsem dlouho neviděl že by se stalo.Pokud se stane jen to, že teploty se dostanou téměř k horní hranici, a zapne se teplotní ochrana, čímž se sníží jeho výkon, tak bych řekl že to zvládá celkem s přehledem. Notebook stále jede, můžeš ho používat a obecně vzato funguje. Svojí práci dokončí, jen za delší čas.

Tak tak, prostě omezí výkon když mu je moc teplo. Což je korektní funkce. Pokud teploty nepřekračují výrobcem stanovené provozní teploty, tak je vše v naprostém pořádku. Že to pohledem počítačového nadšence dosahuje "přiliš velkých teplot" je jen pocit dotyčného, inženýři co to navrhli si myslí něco jiného.

Je to tak, ovšem je pravděpodobné, že notebook nevydrží takový provoz dlouhodobě. Není na to konstruovaný ani testovaný.

Ale jak to má obyčejný koncový zákazník z Horní Dolní vědět? Ne každý prolézá fóra internet apod... Většina lidí kupuje podle toho co mu doporučí prodejce ať přímo nebo podle popisů na e-shopu. Skoro denně vidím podobné nebo horší NTB jak jsou v letacich nebo reklamách prezentovány jak super výkonné mašiny vhodné pro hry apod...Výrobce normálně uvádí v návode kdejakou kravinu . A pokud se budu řídit manualem a doporučením prodejce. Tak není duvod aby mě neuznali zaruku.

zaruku ti neuznaju. Zakaznik z Hornej Dolnej sa ma informovat,zaco vyhodi peniaze. Ak sa namaha precitat si popis v eshope tak ma dostatok casu sa spytat co za parametre ten notebook ma a ci to zvladne. A velmi pochybujem,ze predajca by doporucil kancelarsky notebook na rendering videa alebo inu narocnejsu vec...

Když pominu fakt že většině lidí ty parametry nic nerikaji a spoléhají na odborníka (prodejce). Můžeš mě citovat zákon který přikazuje nastudovat si danou problematiku a pochopit co jednotlivé parametry znamenají?

Zakon logiky §1: Ked niecomu nerozumiem, tak sa spytam.

Opět to bereš úplně blbě Prodejce není povinen tě školit, co parametry znamenají, stejně tak spotřebitel nemá za povinnost se to učit sám. Potud vše ok, ovšem v okamžiku, kdy bude reklamovat nějaké zboží, které používal způsobem, ke kterému není vzhledem ke svým parametrům vhodné, tak prodejce ho snadno utře tím, že parametry při nákupu znal a je jeho problém, že neví co znamenají a co tedy kupuje. Samozřejmě, pokud by mu prodejce výslovně řekl, že ano, že ten výrobek je na danou činnost vhodný, tak to je chyba prodejce a může to řešit jako rozpor s kupní smlouvou. Ale pokud se nezeptá a klidně to i tak koupí, tak je to čistě jeho problém.

Zas vymýšlíš extrémní nereálné příklady. Bavím se o NTB který byl normálně používán. Tyto NTB se normálně používají jak na hraní her nebo na úpravu domácího videa a sou na to i určeny. A v drtivé většině případů je nikdo nepoužívá k činnostem a takové zátěži jak tu neustále podsouváš. Jinak lajk který tomu nerozumí vybírá podle popisu ať už slovního od prodejce nebo popisu u zboží. případně si nechá doporučit od prodejce NTB podle jeho požadavků.Stále čekám na nějaký příklad reklamace kdy neuznal servis záruku z důvodu česté úpravy videa nebo častého hraní her?

Opět se ptám, jak jsi přišel na to, že on ho používá normálně? Nepsal tady nic o tom, že by to video dělal jen občas. Takže je klidně možné a jím popisované závady napovídají opak, že to video stříhá častěji. A to ani nemluvím o programu OCCT, tohle spouštět na multimediálním počítači, je úlet...

ale uznajú záruku v plnej miere, to si môžeš byť 100% istý.

Použití k jinému, než obvyklému určení je regulérním důvodem zamítnutí záruky a nemusí to být ani konkrétně specifikováno. Tady naštěstí nejsme v Americe, aby se dalo žalovat, že mikrovlnka zabila při sušení kočku

Obvyklé použití techto Ntb je podle prodejců i hraní her. Stačí si projít jakýkoliv leták Datartu apod... tam jsou často tyto NTB prezentovány jako vhodné k hraní her. Dokonce jsem viděl případy kdy i slabší NTB byl prezentován jek herní NTB. Můžeš mě poslat kdy byla zamítnuta reklamace z důvodu že nekdo na MM NTB hrál hry?

Tak ta kočka v mikrovlnce je jen urban legend. Nikdo nikdy nedohledal materiál že by k takovému rozhodnutí někdy došlo.

Kočka v mikrovlnce je naopak skutečnost. Ženská v Americe dala do mikrovlnky sušit kočku a ta to pochopitelně nepřežila. Ženská hnala výrobce k soudu. Soud jí dal za pravdu, jelikož v návodu k té mikrovlnce nebylo napsáno, že se v ní nesmí sušit domácí zvířata. Výrobce musel ženskou odškodnit.Od té doby, na základě tohoto případu se všichni výrobci mikrovlnek sichrují a toto upozornění do návodů píší - schválně se do návodu k té co máš doma podívej...A obdobné je to i s jinými výrobky. Např. v návodech k TV se běžně píše, že se do nich nemá lít voda...Nebo příbalové letáky k lékům, tam se výrobce dopředu sichruje úplně přede vším, takže pak musíš vystrašené babičce pracně vysvětlovat jak to je a že si ty léky co jí předepsal pan doktor opravdu může vzít...

Jak to ma Lojza vedet? Nijak.Co proboha Lojzu presvedcilo, ze ma znalosti na vyber pocitace? Nedej boze se v nem jeste hrabat? Operuje si kylu taky sam? Ne, dolejza za odbornikem (a jak je zvykly, tak opet chrli moudra od MUDr. Google).

Teplotní ochrana - snížení výkonu či dokonce vypnutí zafunguje. Pokud to nepřežije záruku, tak je to problém výrobce, měl udělat tu ochranu účinnější. Tady není o čem. Uživatel není inženýr který to navrhuje a neočekává se od něj že zná všechny parametry.Vyhořelý notebook bych reklamoval a divil bych se kdyby to nebylo uznáno jako vada, k tomu nemá dojít právě kvůli ochranám.Pokud reklamuji jen časté vypínání nebo dle mě vysoké teploty, tak se dostávám do sporu zda je to výrobní vada nebo vlastnost. U špatně chlazeného notebooku to rozhodně vada není a chová se tak jak má, nebyl designovaný na kontinuální velkou zátěž.

Tazatel píše o vypnutí, pokud k tomu dojde po 15 minutách, návrh chlazení notebooku je špatný a je pravda, co píšu já soudruzi udělali někde chybu. Pokud se podtaktuje, je to ok, to člověk pochopí, vypnutí za běžných provozních podmínek by nemělo nastat

Za normálních okolností ne, pokud už takovým dlouhodobým provozem není poškozený...

Navíc každý má "normální okolnosti" jiné:Mě se taky stalo, že se mi po 15 minutách vypnul notebook přehřátím a poté během pár minut (nestihl vychladnout).Samozřejmě jsem ho měl na posteli na dece, která zacpala všechny otvory...., když jsem si to uvědomil (programoval jsem a měl jsem to za chybu programu), tak jsem si pěkně nadal...

a pokud ho třeba nemá položený na stole s ubrusem nebo na jiné nevhodné podložce znemožňující normální chlazení. Nedejbože na gauči. To se pak lidi diví že to hučí..

ale to je problém výrobcu a nie spotrebiteľa. Spotrebiteľ ak si aj dôsledne prečíta celý manuál k notebooku zakúpeného v akejkoľvek cene nízkej či vysokej, od akéhokoľvek výrobcu, tak sa nedočíta nič o dlhodobej záťaži. Notebook musí ustáť aj dlhodobú plnú záťaž. Od toho má konštruované chladenie a dokáže podtaktovať a upraviť chod komponentov tak, aby chladenie stíhalo chladiť komponenty na výrobcom určenú teplotu.

On to sice "zvládne", ale rapidně to zkrátí jeho životnost. Vyhřejí se spoje mezi grafickým čipem a deskou a je po něm...A čím častěji budeš hrát/renderovat, tím dříve se to stane.

Na televizii budem pozerat televizne vysielanie pretoze je na to urcena. A zvladne to prakticky ktorakolvek televizia..velka ci mala...Vyrobca to samozrejme nepise, ze nepouzivajte taky alebo onaky program pretoze predpoklada, ze ked uzivatel, ked kupuje notebook , tak si mimimalne zisti parametre kupovaneho notebooku a na zaklade toho sa rozhodne ci ten notebook to zvladne na to co chce pouzivat. A ked sa tomu nerozumie tak sa spyta toho kto ano...Nebudem predsa pouzivat notebook, ktory je urceny na kancelarsku pracu na to aby som nom tazil kryptomeny, hrat hry na full details alebo niekolko hodin renderoval video ked viem alebo tusim ,ze to nezvladne....

Běžné notebooky nevydrží trvalou zátěž. Starší modely nezvládnou ani přehrávání videa na Youtube ve full HD, po pár minutách se to začne sekat. A nepomůže ani čištění chladiče a přepastování. Při velkých updatech Win10 používám přídavný ventilátor. Bez něj se notebooky přehřívaly a vypínaly v průběhu instalace.

Reklamovals ho přímo v servise nebo přes prodejce? Lepší je reklamovat přes prodejce.Co máš přesně napsano v reklamační m protokolu? Je tam napsano opraveno nebo že je neuznali zaruku apod?V těchto pripadech jednej s prodejcem. S nim máš uzavřenou kupní smlouvu a sním máš i podle zákona resit reklamace. Důležité je co uvádí prodejce. Se servisem nemáš žádný vztah...Doporucuji konzultovat problem s odborníkem, existují spotřebitelské poradny apod...

Prodejce se řídístejně tím, co řekne Asusí servis. Jen to trvá o pár dní více.

Servis od Asusu stojí poslední dobu za vyližp*del. Reklamoval jsem grafiku, sice jí přepájeli snad polovičku čipů, ale zapomněli jí osadit pasiv na VRM a paměti, takže nedržela ani 2D takty pro přehrávání videa, takže obratem putovala zpět.

Ty nemáš ze servisem zadny smluvní vztah. Servis ti nevrátí peníze ,atd.... Pokud máš problem s reklamací tak to máš řešit s obchodníkem . A v případě třeba soudniho sporu se budeš soudit s prodejcem a ne se servisem. Zákon jasně mluví o tom že máš reklamovat u prodejce pokud neurčí jinak pak můžeš (ale nemusíš) reklamovat v servise.

Samozřejmě, že případný dobropis se řeší s prodejcem, ale ten buď to udělá ze své dobé vůle. Pokud dojde na dle zákona, tak stejně si nechá vystavit tím samým servisem doklad o neoprtavitelnosti. Což můžeš udělat také jako zákazník, a pak si s tím dokladem dojít pro peníze k prodejci. Je to rychlejší a pohodlnější.

Pokud to je čtvrtá reklamace tak už nepotřebuji opravovat tak nevidím důvod to řešit přes servis. Dám to rovnou prodejci. beztak k něm bych musel tak jako tak.Další výhodou pokud máš možnost reklamovat na pobočce je že eliminuješ(snížíš) problémy s dokazovaním přip případném mechanickém poškození ať už dopravou nebo v servise.

Pro všechny noťas vždy stojí na rovne ploše a je pod ním chladící podložka. Co se týče renderování jsou na něm dělané maxialne dvě videa za měsíc, protože se v programu stříhají fotky z drona

Chyba už na začátku byla koupit si Asus. Pouč se pro příště.

Asus = aušusNicméně bych si dovolil tvrdit, že všechny tvou uvedené závady jsou sekundární v souvislosti k tomu "ucpanému" CPU cooleru.Prostě ho používáš v prašném prostředí a ten notebook se přehřívá.

Kecáš, Asus robí veľmi kvalitné notebooky a komponenty. Notebookov Asus som vlastnil hneď niekoľko, skoro všetky bežali 24/7/365, neboli to žiadne extra špeciál drahé výrobky, ale skôr lacnejšie typy. Nikdy nebol s nimi problém ani najmenší a dokonca aj po viac než 5 rokoch takéhoto používania stále rýchlosťou strčili do vrecka novšie modely trebárs od Lenova. Že sa tebe nejaký pokazil ešte neznamená, že značka je zlá. To sa totiž stáva všetkým výrobcom. Mne ročne prejdú cez ruky desiatky až stovky notebookov, iba tento rok som reklamoval v záručnej dobe asi 5 Dell a 2 Lenovo notebooky nasadené vo firemnom prostredí, ktoré zvyčajne prežili ledva 1 až 1,5 roka, nehovoriac už mo Dell AIO, LCD monitoroch a podobne. Zlá značka? Veru nie. Značka dobrá, výrobca fajn, ale pri určitom objeme výrobkov je vždy určité percento chybovosti.

Já bych to shrnul:Pokud máš v ruce tři reklační protokoly na kterých je napsano nšco v to smyslu opraveno, záruka uznána tak se braň. Protože nikdy nevíš jestli ten křáp se nepokazí po páté a už po záruce. Oslov sdružení ochrany spotřebitele ať máš odborné vyjádření.

1. reklamace - odcházející HDD, jasné2. reklamace - pokud byl vadný wifi ovladač, tak nic nemuseli měnit a není to na reklamaci. Stěžovat si můžeš u Billa na lampárně3. reklamace - zanesení větráku prachem je vina uživatele. Přepastování je nutnost při demontáži větráku4. reklamace - muselo by se vidět, co tomu HDD bylo, třeba špatný kontakt.Obecně 2 závady HDD můžou svědčit o nesprávném používání, otřesy, pády. Nevím, zda je použit FreeFall sensor, u levných řad se nepoužívá, šetří se i na tom. Pozná se to podle typu HDD.Nechápu, proč na střih videa není použit SSD, zkrátila by se dost razantně doba reendru a chlazení CPU by nebylo tak dlouhodobě zatížené.Vidím tady jenom maximálně 2 reklamace na stejnou věc, takže zatím ze zákona nelze odstoupit od smlouvy. Musí být 3x závada stejné věci. Servis má pravdu.

Přečti si to znova! Pokud by byl problém s ovladačem tak by nemuseli měnit základní desku! Jednoznačně je to oprava.Třetí reklamace. NIkde není napsáno že nanášeli pastu když čistili chladič. Že by chladič byl tak extrémně zanesenej po dvou měsících při práci na stole že by byl nutný sundávat celý chladič a nestačilo ho jen profouknout? Spíš to vypadá že nězko zkonili při výměně základní desky(špatná montáž chladiče? zapomněli na pastu?...) A tak jen odstranili závadu a pak museli přepastovat. Což je jednoznačně oprava. Též je důležité co je napsáno v reklamačním protokolu od prodece pokud prodejce uznal reklamaci a servis napsal OPRAVENO! Nic tam není o neuznané reklamaci! Tak myslím že se není o čem bavit.4. reklamace je podle všeho též uznana. A jedno jestli vada byla způsobena vadným diskem nebo špatným kontaktem. Podle všeho to vypadá že prodejci se nechce vracet peníze, tak zkouší jestli to u zákazníka projde....Jen se divím kolik lidí je tu schopno si takové věci líbit a leze prodejci do prdele... Kdyby se to týkalo tebe tak se též budeš bránit.

Vycházím z popisu závad. Je tam napsáno, že byl problém s ovladačem wifi a modrá smrt. Pokud měnili mb, tak byla závada jinde. Dokonce kdyby byl vadný wifi modem, tak by vyměnili jen ten, je to modul zasunutý v konektoru.Často nestačí profouknout, to je jen první pokus. Snažili se to udělat pořádně, tak nb rozebrali a vyčistili. Tohle zaručeně není na reklamaci. Prostě to opravili jako službu zákazníkovi. Pasta jako taková velmi málo pomáhá přenášet teplo. Zato při špatné aplikaci přenos zhorší, dokonce rapidně.Logicky se prodejci nechce vracet peníze, protože tohle by u Asusu reklamací neprošlo.Konfigurace je divná, u Asusu se k ní nehlásí. Vypadá to na nějaký doprodej přes Alzu, nebo něco, co složili ze zbytků. Odpovídá to třídě SOHO. Pokud nechcete mít problémy, kupte si profi notebook, to je úplně jiná liga.

Ještě doplnění. Na střih videa apod. jsou určeny nb a PC kategorie Workstation. Ty jsou na to dimenzované.

Záleží jakeho videa pokud prodi úrovni obden tak máš pravdu. Ale pokud občas zpracoval domácí video z dovolené tak to není nic co by neměl zvladnout. Je to domácí MM počítač na takové veci je určen. Nebo uvádí někde výrobce opak? Dnes video můžeš zpracovavat i na lepším mobilu.Napiš mě jediný případ kdy byla záruka zamitnuta z důvodu že někdo na ntb zpracovával video?

Co to bylo za závady je úplně jedno, jediný, co je důležitý je, co je napsaný v reklamačním protokolu. Pokud u předchozích závad tam není, že je reklamace zamítnuta a případně důvod, proč je zamítnuta, znamená to, že je přijatá a počítá se to jako provedená reklamace.

Ale reklamace byla zamítnuta!

Kde je to uvedeno? Ja jsem pochopil že reklamace byla prodejcem uznána. Důležité je co má napsaný v reklamačním protokolu od prodejce!

Pokud se nejednalo záruční opravu tak to ma být uvedeno v reklamačním protokolu od prodejce. Tak nevím co řešíš.Dále už vidím že nekdo bude při nezarucnim čištění ntb od dvouměsíčního prachu drbat se sundavnim chladiče. Když ztoho nemá ani korunu. Tak si myslím že duvod je nekde jinde. Důležité je co je na papíře. Ja ani ty jsme u toho nebyli....

problém s ovládačom wifi môže znamenať, že ovládač je inštalovaný správne, funguje správne, no správne nefunguje hardvérový komponent - wifi.